Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

ECAA - Ankara Anlaşması Hakkında Sıkça Sorulanlar

ankara anlaşması vizesi ECAA vizesi ne zaman başladı?
ECAA ya da Ankara Anlaşması vizesi, 2001'de İngiltere'ye karşı açılan bir davanın kazanılması sonucu başlamıştır. Hukuk bilgisi çok iyi olan bir Türk vatandaşı, İngiltere'nin Türk Vatandaşları’na karşı Avrupa Birliği'nden doğan yükümlülükleri olduğunu ileri sürerek, İngiltere'de işyeri açmak istemiş ancak yeterli sermayesi olmadığı için başvurusu reddedilmişti. Başvuru daha sonra temyiz mahkemesine orada da Avrupa Adalet Divanı'na gönderilmiş, Avrupa Adalet Divanı 2001'de İngiltere'yi haksız bulmuş ve Türklere İngiltere'de iş kurma vizesi vermeye zorlamıştır. 2009 Eylül ayına kadar İngiltere Hükümeti, sadece İngiltere'de yasal vize ile bulunan Türk Vatandaşları’nın başvurularını kabul etmiş, Türkiye'de ikamet edenlerin vize başvurularını geri çevirmiştir.

Ardı ardına açılan davalar sonucunda İngiltere, Türkiye'den de yapılacak başvuruları kabul etmek zorunda kalmış ve 7 Eylül 2009'dan itibaren Türkiye'den yapılacak başvuruları kabul edeceğini ilan etmiştir.

Bu vizeyi almak zor mu?
Hayır. Eğer başvurunuzda ciddi iseniz ve İngiltere'de kuracağınız işte başarılı olacağınıza inanıyorsanız bu vizeyi almanız zor olmayacaktır. ICEP WORLD'ün deneyimli hukukçu kadrosu ile vize almanız son derece kolay olacaktır.

Şimdiye kadar bu vizeye kaç kişi başvurdu?
2001'den bugüne, ECAA veya diğer adıyla Ankara Anlaşması Vizesi alan Türk Vatandaşları’nın sayısının 5 binin üzerinde olduğu tahmin edilmektedir. Bunlardan 1000'i aşkını şu anda süresiz oturum iznine sahiptir ve yüzlercesi de vatandaşlık almış durumdadır.

Bu vizeyi aldığımda, eş ve çocuklarımı da İngiltere'ye götürebilir miyim?
Bu vizeyi aldığınızda, bakmakla yükümlü olduğunuz kişileri yanınızda götürebilirsiniz. Ancak 18 yaşından büyük çocuğunuz varsa, bunların ayrıca başvuruda bulunması gerekir.

Bu vize ile İngiltere'de herhangi bir işe girebilir miyim?
(ECAA) Ankara Antlaşması vizesi ile İngiltere'de bir başka firma veya kişi hesabına çalışamazsınız. Bir başka ifadeyle, bir başkasının yanında işçi veya eleman olamazsınız. Sadece kendi işinizi yapabilir veya çoğunluk hissesi size ait olan firmada çalışabilirsiniz.

İngiltere'ye gittiğimde bana garanti veriyor musunuz?
(ECAA) Ankara Antlaşması vizesinde tüm başarı veya başarısızlık tamamen sizin elinizdedir. Biz veya başka bir firma kuracağınız işte başarılı olacağınıza ve İngiltere'ye gittiğinizde para kazanabileceğinize dair size hiç bir garanti veremeyiz. ECAA programında bizim görevimiz, vizeyi almanızda size yardımcı olmaktan ibarettir. Bu anlamda, İngiltere'ye gittiğinizde başarılı olamamaktan korkuyorsanız bu vizeye başvurmamalısınız.

Bu vizeyi aldığımda İngiltere Vatandaşı olabilir miyim?
İngiltere'de belli bir süre bulunan ve belirli kuralları yerine getiren herkes vatandaşlık başvurusunda bulunabilir. Mevcut kurallara göre, vatandaşlık başvurusunda bulunabilmeniz için, 4 yıllık ECAA vizesi sonrasında ILR olarak bilinen Süresiz Oturum İzni alabilirsiniz. Bu izni aldıktan 1 yıl sonra, İngiltere Vatandaşlığı’na başvuru yapabilirsiniz. Yapılan başvurunun olumlu sonuçlanması için İngiltere'de yüz kızartıcı bir suç işlemiş olmamanız, İngilizceyi anlayacak düzeyde bilmeniz ve vatandaşlık sınavından geçmiş olmanız gerekir.

Vatandaşlık Sınavı Nedir?
2007'den itibaren İngiltere Vatandaşı olmak isteyenlere uygulanan bir sınavdır. İngiltere tarihi, politik konumu ve genel yaşam üzerine olan bu sınav, ortalama 40 sayfadan oluşan bir kitaptaki bilgilere dayanmaktadır. Sınava girenlerin %80'i, ilk girişinde bu sınavı geçebilmektedir. İlk sınavda başarılı olamazsanız, istediğiniz kadar sınava girebilirsiniz.

(ECAA) Ankara Antlaşması vizesi ne kadar süreyle geçerli?
Size ilk etapta (normal koşullarda) 1 yıllık vize verilir. Bu 1 yıl içinde işinizi kurar ve para kazanmaya başlarsanız, 3 yıl daha vize alabilirsiniz. Toplam 4 yıllık vize süreniz sonunda ILR-Indefinite Leave to Remain olarak bilinen süresiz oturum izni alabilir, bu izni aldıktan 1 yıl sonra yani en erken 5. yıl sonunda vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bazı durumlarda, örneğin kuracağınız işte başarılı olacağınızda şüphe oluşması durumunda, ilk etaptaki 1 yıllık vize yerine 2 aylık geçici vize verilebilir. Bu 2 ay içinde, işinizde ne kadar ilerlediğinize bakılarak, daha sonra vizeniz sırasıyla 1 yıla ve 4 yıla tamamlanır.

İngiltere'de istediğim kadar kalabilir miyim?
Kanun ve kurallara uymanız, kazancınızı vergilendirmeniz ve vize başvurularını zamanında yapmanız koşuluyla istediğiniz kadar kalabilirsiniz.

Bu vizeyi aldıktan sonra, vizemi iptal edebilirler mi?
Kanunlara ve kurallara uyduğunuz sürece, mevcut göçmenlik yasalarına göre vizenizin iptal edilmesi söz konusu olamaz.

İngiltere'ye sizin firmayla gittiğimde, bana vatandaşlık alacağımı garanti ediyor musunuz? Kuracağınız işte başarılı olmanız, kanun ve kurallara uymanız, yüz kızartıcı suç işlememeniz ve vatandaşlık sınavını geçmeniz durumunda, mevcut göçmenlik yasalarına göre vatandaş olabilirsiniz. Bu tamamen sizin şahsi çabanıza bağlıdır ve ICEP WORLD'ün bu vizede başarılı olacağınızı, işinizde kazanacağınızı ve vatandaşlık sınavlarından geçeceğinizi garanti etmesi kesinlikle söz konusu olamaz.

Bu vize ile devletten yardım alabilir miyim? Örneğin bana iş veya para yardımında bulunurlar mı? (ECAA) Ankara Antlaşması vizesinde, devletten hiç bir şekilde yardım alamazsınız. Hiç kimse size iş bulamaz ve maddi yardım yapamaz. Maddi yardım talep etmeniz durumunda, vize uzatımınız yapılmaz, ILR yani süresiz oturum izni alamaz ve vatandaşlığa başvuramazsınız. Ancak, İngiltere'deki 4. yılınızdan sonra ILR-Süresiz Oturum izni aldıktan sonra devletten yardım talebinde bulunabilirsiniz. Devletin yaptığı yardımlar, 16 yaşından küçük çocuklarınıza çocuk yardımı, ev kirasını ödemede zorluk çeken aileler için kira yardımı ve geliri az olanlar için gelir yardımıdır.

Sağlık giderlerim karşılanır mı? (ECAA) Ankara Antlaşması vizesi sahiplerine ve bakmakla yükümlü oldukları aile bireylerine İngiltere'de kamu hastane ve poliklinikleri ücretsizdir.

Eğitim Alabilir miyim? 18 yaşından küçük çocuklar devlet okullarında ücretsiz eğitim alırlar. (ECAA) Ankara Antlaşması vizesi sahipleri ve 18 yaşından büyük bakmakla yükümlü oldukları kişiler, devlet kolejleri ve üniversitelerinin bazı programlarında düşük ücretli veya ücretsiz eğitim alabilirler.

Web sitemizde verilen ücretler, firmamız danışmanlık ücreti ve -varsa- yurtdışına ödenecek olan döviz tutarının merkez bankası kurlarına göre TL karşılığını kapsamaktadır. Ücretlere, Maliye Bakanlığının 40 seri nolu tebliğine göre KDV ve tüm vergiler dahildir. Firmamızın tahsil etmediği ücretler ve vize ücretleri, ilgili ülkeye ödeme yapılırken döviz karşılığı olarak yapılmalıdır.

GBP: 0, USD: 0, AUD: 0, EURO: 0, CAD: 0
Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.