Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

Work and Travel Vize Başvurusundaki Koşullar ve Sebepleri

Vize Koşulları ve SebepleriWork and Travel'a kayıt olup işi ile eşleşen her öğrenci için en önemli noktalardan birisidir vize başvurusu. Genele baktığımız zaman Amerika için alınabilecek en kolay vizelerden birisidir J-1 geçici çalışma vizesi. Ancak dikkat edilmesi gereken birkaç noktası vardır;

* Yaş : Work and Travel'da yaş sınırlaması 18-26 yaş olarak gözükmektedir. Ancak öğrencinin okul notu ve ingilizcesi iyi ise belirtilen yaşın üzerinde bir yaş ile gitmek de mümkündür.

* Hazırbulunuşluk: Öğrenci başvurduğu programın neler sağlayacağını ve ne beklemesi gerektiğini iyi bilmelidir. Vize görüşmesi sırasında konsolosluk yetkilisi bu durumu da değerlendirebilmektedir.

* Okunulan Program: Genel olarak Work and Travel'a sadece örgün lisans bölümü öğrencileri katılabilir gibi görülüyor. Oysa yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin de programa katılma imkanları bulunmaktadır. Bu durumda dikkat edilmesi gereken nokta şu ki bahsedilen düzeyde okuyan öğrenciler Work&Travel programına hazırlık ya da 1. sınıflarında başvururlarsa vize alma şanslarını yükseltmiş olurlar.

* Ön Lisans ve Açıköğretim öğrencileri: Ön lisans öğrencileri özellikle okuduğu bölüm ingilizce ağırlıklı ise vize alma şansını yğkseltebilir. Ön lisans öğrencilerinin Work & Travel'da vize alımı için ABD Konsolosluğu tarafından net olarak yapılmış olan bir açıklaması bulunmaktadır ancak başvuru yapabilecekelrini vize görüşmesindeki değerlendirmeye göre karar verilecebileceğini bildiriyorlar. Açık öğretim öğrencilerinde ise İngilizce öğretmenliği bölümü dışındaki hiç bir bölümden öğrenci Work and Travel için vizeye başvuramaz.

* İkinci Universitesini okuyanlar: ikinci üniversitesinde okuyup Work and Travel'a başvurma imkanı bulunmaktadır. Öğrenci vize görüşmesine giderken önceki üniversitesinin transkriptini ve diplomasını da yanında götürmeyi unutmamalıdır.

* Okul başarı düzeyi: Work and Travel programı için en önemli koşullardandır ve ne kadar yüksek olursa öğrenci vize almaya o derecede daha fazla hak sahibi olur. Tek başına yeterli değildir çünkü ingilizce seviyesi de bir o kadar önemli olacaktır. Öğrencilerin 4 lü not sistemi üzerinden minimum 2 ve üzerinde bir not ortalaması ya da 100'lü not sistemi üzerinden 60 ve üzeri bir not ortalamasına sahip olması gerekir. Bazı durumlarda ortalaması bu kriterlerden düşük olup ingilizcesi iyi olduğundan dolayı vize alan öğrenciler de bulunmaktadır.

* İngilizce Düzeyi: Work and Travel için ingilizce seviyesi en önemli noktadır. Çünkü öğrenci nin çalışacağı departman buna göre belli olacaktır. Program süresince daha rahat veya daha zor bir iletişim halinde olacaktır. En önemlisi olarak da vize görüşmesinin olumlu ya da olumsuz sonuçlanmasına sebep olacaktır. Biraz önce de dedğimiz gibi not ortlaması tek başına yeterli olan bir kriter değil WAT programı için. Ortalaması yüksek olmasına rağmen ingilizcesi çok düşük olduğu için vize vermeme hakkına sahiptir konsolosluk. Çünkü öğrenci basit cümleleri bile anlamakta ve konuşmakta zorluk çekiyor ise Amerika'daki programı çok da sağlıklı geçmeyecektir. Bu olumsuz vize sonucu aslında tamamen öğrencinin iyiliği için yapılan bir durumdur ve süreç içerisinde düzeltilmesi halinde bir sonraki sene tekrar başvurulabilir.
   
 "Work and Travel da yaşadığım iki dopdolu yazım.Kurduğum süper arkadaşlıklar bu dönemde yaşadığım inanılmaz tecrübeler, şuan 11 farklı ülkeden arkadaşım var."

Fatma Al
Anadolu Üniversitesi İngilizce öğretmenliği
 
Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.