Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

Work and Travel için Vergi İade İşlemi

work and travel vergi iade Work and Travel programına katılan öğrenciler ABD'de çalışıp paralarının ödemesini aldıklarında eyaletlere göre oranı değişen vergi kesintileri bulunmaktadır. Çoğu eyaletler için %15 civarında bir kesinti uygulanmakta ancak metropol şehirlerde ekstra vergi kesintileri bulunmaktadır. Kesilen bu vergiler Federal vergi ve State vergi şeklinde iki başlık altında kesilmektedir.


Work and Travel öğrencileri ödedikleri vergileri neden geri alıyorlar?

Bir devletin vergi kesmesinin amacı vatandaşlarından toplanan bu paralar ile yine vatandaşlarına kalıcı hizmetler yapmak içindir. Ancak bir Work and Travel öğrencisi 1 yıldan az bir süre kaldığı ve ülkenin hizmetlerinden 1 yıldan az yararlandığı için kendisinden kesilen vergileri geri alma hakkına sahiptir.


Work and Travel öğrencileri için kesilen vergiler nasıl geri alınıyor?

Work & Travel programına katılan öğrenci ABD'de işine başlayacağı vakit işvereni tarafından W-4 formu (Employee's Withholding Allowance Certificate) doldutturulur. Bu forma göre işletme öğrenciye ödeyeceği ücretten vergi kesintisi uygulayacaktır. Ayrıca W-4 formunda öğrenci, Turkiye'deki kalıcı adres bilgilerini yazar ve buna istinaden Ocak - Mart ayları içerisinde vergi iade işlemi için kullanılacak W -2 formu işveren tarafından bu adrese gönderilir. W-2 belgesini edinmiş olan öğrenci çeşitli vergi iade şirketleri aracılığı kesilen vergilerini geri alabilmek için başvurur. Son yıllarda yoğunlukla bu işlem için USTAX World şirketi öğrenciler tarafından tercih edilmekedir. Aşağıda vergi iade işlemi için gerekli olacak belgeler listesini bulabilirsiniz.


  • Vergi iade başvuru formu
  • DS - 2019 yasal çalışma belgesi fotokopisi
  • Social Security kart fotokopisi
  • Pasaporttaki vize sayfasının fotokopisi
  • W-2 formu

Bu evraklar taranıp ilgili vergi iade şirketine mail olarak gönderilir. Çünkü bu şekilde işlemlerinizin başlayabilmesi hız kazanır. Sonrasında sıralanmış olan evraklar vergi iade şirketine ulaştırılır (Genel olarak kayıt olunan WAT şirketine bırakılır evraklar bunun için).
Doldurulmuş olan vergi iade başvuru formuna, ödenilecek olan tutarın, yatırılması istenen banka hesap bilgileri yazılmıştır. Vergi iade işlemleri son bulduğu zaman aracı şirket tarafından vergi tutarı belirtilen hesaba yatırılır. Genel olarak Mart- Nisan aylarında ödemeler alınmaktadır.
Ödemeler yatırılırken vergileri geri alabilmek için kullanılan aracı şirket tarafından, yapılmış olan hizmet karşılığında belli bir ücret kesilir genel olarak bu kesinti 60 USD - 90 USD arasında değişmektedir.
   
 "Amerika'da çok farklı ve unutamayacağım bir yaz geçirdim. Karşılaştığım bazı ufak tefek zorluklara rağmen, mükemmel bir tecrübe oldu benim için."

Sedef Atmaca
Hacettepe Üniversitesi
 
Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.