Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

Work and Travel Programında Sıkı Denetim

Work and Travel programı özellikle son 10 yılda Türkiye tarafından büyük bir talep gördü. Bu talebin oluşmasında Work and Travel programının ucuzluğu ve kolay başvuru şartları önemli bir faktör oynadı.

Talebin artması ile Work & Travel programında takibi kolay olmayan aşamalar da oluştu tabii. Özellikle Türkiye’de Work and Travel denetiminden bahsetmek gerekirse, alt yapısı kuvvetli olmayan, sadece öğrenciden para alma hedefi güden maalesef bazı şirketler ortaya çıktı. Programın yürütmesini gerçekleştiren kuruluş olan Department of State bu kötü amaçlı oluşumların önüne geçebilmek için öğrencinin ABD’de eşleşmiş olduğu işletmeden çok daha fazla yasal döküman ve netlik istemeye başladı. Özellikle vize görüşmesine giden öğrencilerin resmi çalışma belgeleri olan DS-2019’da öğrencinin çalışacağı adresten, pozisyona kadar detayların belirtiliyor olması, şirketlerin bir işe yerleştirme yapmadan veya göstermelik bir iş yerleştirmesine imkan tanınmasının da önüne geçmiş oldu. Artık J-1 vize görüşmesine giden her öğrenci eşleşmiş olduğu işin tüm detaylarını net olarak bilerek başvurusunu gerçekleştirecek.

Work&Travel için ABD’de denetim kuşkusuz çok daha üst düzeylere çıkmış bulunmakta son yıl itibariyle. Bu tamamen öğrencinin çok daha güvenilir ve sorunsuz bir WAT programı geçirmesi için gerçekleştirildi.  Geçtiğimiz yıla kadar öğrencilerin yaptığı en önemli denetim ve takip sistemi SEVIS işlemi iken artık buna ek olarak farklı denetim sistemleri ve kurallar oluşturuldu. Programın yürürlüğünü sağlayan sponsorlara çok daha fazla sorumluluk yüklendi. Öğrencilerin her ay konaklamaları, işleri veya sağlıkları ile ilgili bir sıkıntıları olup olmadığının takibi yapılmaya başlandı. Eğer herhangi bir öğrencide bir konuda sıkıntı oluştu ise çözülene kadar sponsor, öğrenci ile irtibat halinde kalmak durumunda. Yani ööğrencinin olayının mutlaka çözümlenmesi hedefleniyor bu kurallar ile.

Self program ile gitmeyi düşünen öğrenciler ise buldukları işletmenin gerçekte varlığını ispat etmek zorunda. Eski kurallara göre bir işle eşleşmeden bile vize alınırken, hatta ve hatta bir işle eşleşmeden ABD’ ye bile gidenler varken bugün artık bu durum mümkün olmuyor. Öğrencinin bulduğu iş sponsorlar tarafından ciddiyetle araştırılmaktadır. Bu araştırma yasal çalıştırma belgelerinin temin edilmesi, internet üzerinde böyle bir işletmenin gerçekte varolup olmadığını araştırmaya kadar sürüyor. Ayrıca sponsorlar eskisinde olduğu gibi şirketleri arayarak öğrencinin o işletmede yazın çalışıp çalışmayacağının teyidini yine almaya devam ediyor.

Varolan prosedürlerin sıkı denetiminin artmasının yanında, bazı sakıncalı işletme türleri de program tarafından çıkartıldı ki öğrenci için program süresince sorun oluşturabilecek unsurların önüne geçilmesi hedeflendi. Özellikle pedicap ve gezici fuar işleri, komisyon usulu işler ve depo işleri Mayıs 2012  tarihi itibariyle programdan tamamen çıkartıldı. Alaska’da fabrika işleri de Kasım 2012 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek şekilde iptal olacak ssektörlerden bir başkası. Bu iptaller tamamen öğrencinin net bir kazanc sağlayacağının öngörülememesi ve öğrenci için sıkıntı yaşnmaasına sebep olacağı düşünülmesinde dolayı iptal edildi. Ayrıca bu iş türlerindeki çalışmalarda program ruhunu oluşturan kültürel kaynaşma unsurunun yeteri düzeyde sağlanamayacağı için de çıkartıldı.

Department of State her geçen zamanla beraber Work and Travel programının daha sağlıklı ve güvenilir işleyebilmesi için bu tarz program değişiklikleri ve denetimi arttırma gibi işlemleri yoğun bir şekilde devam ettirecek.

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.