Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

Work And Travel Programında Sıkça Sorulan Sorular

Work and Travel programına başvurmak için ne yapmalıyım?
Öncelikle bulunduğunuz ilden ya da size en yakın olan ildeki subelerimize telefon veya web sayfamız üzerinden e-mail aracılığıyla ulaşarak gerekli olan başvuru evrakları hakkında bilgi alarak,en kısa sürede hazırlamanız ve ICEP WORLD İstanbul,Ankara,Eskişehir,Bursa,Denizli,İzmir,Adana,Antalya şubelerimize şahsen, posta ya da e-mail yolu ile iletmeniz, kayıt işleminiz için yeterli olacaktır. Work and Travel danışmanlarımız size bu maceradaki tüm detayları anlatacak, tecrübelerini sizlerle paylaşacak ve kayıt işleminizi sorunsuz bir şekilde tamamlayacaktır.
Work and Travel programı kayıt tarihleri ne zaman başlar?
Program kayıtlarımız her yıl 1 Eylül’de başlamaktadır.
Work and Travel programına kayıt olmak için en uygun tarihler, hangi tarihlerdir?
Amerika Dişişleri Bakanlığı'nın (Department Of State) aldığı yeni kararlar neticesinde; "uluslararası kültürel değişime" olanak sağlamayan bazı çalışma alanları, Work and Travel programı kapsamı dışında bırakılmıştır. Katılımcıların menfaatleri gözetilerek alınan bu karar; Amerika'da ki işletme portföyünün oldukça daralmasına neden olmaktadır.
Work and Travel programına Türkiye'den gösterilen ilginin yoğunluğu dikkate alındığında, programa erken kayıt olmak; her geçen yıl daha da önem kazanmaktadır.
Bundan dolayı Work and Travel programına kayıt olmak için en uygun tarihler; 1 Eylül- 31 Aralık tarihleri arasındadır.
Ancak; programa mümkün olduğunca erken kayıt olmak, her açıdan sizin avantajınıza olacaktır. (Bir işletmeye yerleşebilmek, istediğiniz işletmeye yerleşebilmek, grup arkadaşlarınızla aynı işletmeye yerleşebilmek vs).
ICEP WORLD ofislerinin bulunduğu iller dışında da Work and Travel programına kayıt işlemimi gerçekleştirebilir miyim?
Evet. Şahsi başvurunun dışında, başvuru için gerekli evraklarınızı posta yada e-mail yolu ile bizlere transfer ederek kayıt işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. ICEP WORLD danışmanları sizlere bu konuda gerekli kolaylığı ve yardımı gösterecektir.
WORK AND TRAVEL vizesini kolay bir şekilde alabilecek miyim? Garanti veriyor musunuz?
Work &TRAVEL vizesi, alımı en kolay olan vize türlerinden biridir. Broşürümüzde yer alan “Work and Travel Programı Vize Başvurusunda Aranılan Temel Şartlar Nelerdir ?” başlığı altında belirtilen koşullara sahipseniz, ICEP WORLD tecrübesi sayesinde vize başvurunuzda ciddi bir sorun yaşamayacaksınız demektir. Ancak hiçbir kurum size vize alma garantisi veremez. Bu konuda tek yetkili kurum ABD Konsolosluğu'dur.
WORK AND TRAVEL vize başvuruları ne zaman başlayacak?
Her yıl Ocak ayında başlamaktadır. Kesin tarih size, kayıt olmanızı takip eden günlerde yurtdışı eğitim danışmanlarınız tarafından iletilecektir.
DS 2019 belgesi Nedir?
ABD Dışişleri Bakanlığı’nın onay verdiği sponsor kuruluşların hazırladığı “Resmi Çalışma İzin Belgesi”dir.Bu belge olmadan vize başvurusu yapamazsınız.
Work and Travel vize başvurusu yapabilmem için, DS 2019 belgemin Amerika’dan gelmiş olması gerekiyor mu?
Evet. ABD vizesi için yapılacak olan başvurularda “iş sözleşmeniz” ve” DS 2019” belgeniz, vize başvuru evraklarınız arasında bulunmak zorundadır. Dolayısıyla; çalışacağınız işletme netleşmeden ve DS 2019 belgeniz elinizde olmadan vize başvurusu yapamazsınız.
Work and Travel vize başvurusuna kendim mi gitmem gerekiyor?
Evet, ABD vizesi prosedür gereği bireysel olarak yüz yüze mülakat şeklinde yapılmaktadır. ICEP WORLD yurtdışı eğitim danışmanları vize evraklarının hazırlanması, resmi belgelerinizin takibi, vize randevunuzun alınması gibi konularda size her konuda yardımcı olacaktır. Size kalan tek şey, ICEP WORLD yurtdışı eğitim danışmanlarınızca kontrol edilmiş vize başvuru evraklarınızı yanınıza alıp, belirtilen gün ve saatte ABD konsolosluğunda bulunmak olacaktır.
Work and Travel programında arkadaşlarımla aynı yerde çalışabilir miyim?
Arkadaş grubunuzla aynı iş yerinde çalışmanız elbette mümkündür. Bu konuda ICEP WORLD work and travel danışmanları size her türlü yardımı sağlamaya çalışacaktır.
Ancak bu daha ziyade; programa beraber katılacağınız arkadaşlarınızla ortak özelliklere (mevcut İngilizce seviyesi,sosyal özellikler) sahip olmanızla ve başvuru yapacağınız işletmenin sizi arkadaş grubunuzla birlikte kabul etmesi ile mümkün olacaktır.
Work and Travel programında hangi işte ve nerede çalışacağımı seçebilir miyim?
Elbette çalışmak istediğiniz işletmelere başvuru yapmaya hakkınız vardır. Ancak unutulmamalıdır ki dünyanın her yerinde; öncelikli olarak işverenlerin çalışacakları personeli seçme özgürlüğü bulunmaktadır. Son kararı her zaman işverenler verecektir.
Çalışmak istediğiniz işletme ve bölge konusunda tecrübeli Work and Travel danışmanlarımız sizlere bütün birikimlerini aktaracak. Ancak bu noktada en önemli konu; Work and Travel programına erken kayıt olmaktır. Programa erken kayıt olanlar, geç kayıt olanlara göre, istedikleri işletmeye daha kolay yerleşebilmektedir.
Work and Travel programı süresince birden fazla işte çalışabilir miyim?
Evet, bu konuda yasal bir serbestliğe sahipsiniz. Program süresince birden fazla işte çalışabilirsiniz. Önemli olan asıl işinizi ihmal etmemenizdir. İkinci bir işte çalışarak kazancınızı artırabilir ve programın maliyetini en aza indirebilirsiniz.
Work and Travel programına katılmak için ekonomik uçak biletini nasıl temin edebilirim?
ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim tarafından sizin adınıza, uçak bileti temininde bir sıkıntı yaşamamanız için, gidiş-dönüş tarihleriniz dikkate alınarak mümkün olan en ekonomik uçak bileti rezervasyonu yapılacaktır. Gidiş-dönüş uçak bileti ücreti, gideceğiniz yere, tarihe ve havayolu şirketine bağlı olarak ortalama 600–900 EURO arasında değişmektedir.
Bu konuda ICEP WORLD danışmanlarınızdan her türlü yardımı alabilirsiniz. Ancak ICEP WORLD’ün uçak biletleri ile ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.
Work and Travel programında çalıştığım işyerinden ayrılmam durumunda bana 2. bir iş bulunacak mı?
Çalıştığınız işletmede haklı nedenlerinizle bir sorun yaşamanız ve bunu yetkili yerlere uygun metotlarla iletmeniz durumunda, öncelikli olarak işveren ile görüşülüp problemin nedenleri belirlenecek ve gerçekten çözümlenemeyecek bir sorun olduğu kanaatine varılması halinde, o anki mevcut imkanlar çerçevesinde yeni iş seçenekleri size sunulacaktır.
Work and Travel programında, çalıştığım iş yerinde işverenden kaynaklanan bir sorunla karşılaşırsam ne yapmalıyım?
Çalıştığınız yerde, işverenden kaynaklanan bir sorun yaşamanız durumunda “ne yapmanız ve nasıl hareket etmeniz” gerektiği ile ilgili bilgi, Amerika’ya gitmenizden önce size verilecek “ICEP WORLD Work and Travel Amerika oryantasyon kitapçığı”nda tüm detayları ile anlatılmış olacaktır.
Work and Travel programı süresince sağlık sigortam olacak mı?
Çalışma sürenizi kapsayan, ücretsiz sağlık sigortanız yapılacaktır. Kaza ve sağlık sigortasının yapılması, programın yasal süreçlerinden birisidir ve yapılmak zorundadır. Bu, hastalanmanız durumunda, Amerika'daki sağlık hizmetlerinden, ücretsiz yararlanmanız anlamına gelir.
Work and Travel programında, çalışacağım işletmede ya da bulunduğum bölgede benden başka Türk öğrenci olacak mı?
Türkiye’den Work and Travel programına yılda ortalama 10.000 – 15.000 kişi katılmakta ve bu ilgi, programın popülaritesi ile orantılı olarak her geçen yıl daha da artmaktadır. Bu nedenle işyerinizde ve bulunduğunuz bölgede, sizler gibi Work and Travel programı aracılığıyla Amerika’ya gitmiş birçok Türk öğrenciyle karşılaşmanız mümkün olacaktır.
Türk arkadaşlarınızla bir arada olmanızın, birbirinize destek olma anlamında birçok avantajı olduğu gibi, ilişkilerinizi dengeleyememeniz durumunda, özellikle İngilizcenizin yeterince gelişememesi gibi dezavantajları da olabilir.
Bu nedenle, Türk arkadaşlarınızla ilişkilerinizi sürdürdüğünüz ölçüde, İngilizcenizi geliştirmek adına farklı soysal ortamlar ve dostluklar yaratmak zorunda olduğunuzu lütfen unutmayın.
İngilizcemin gelişmesinde; Work and Travel programında çalışacağım sektör ya da departmanın doğrudan bir ilgisi var mı?
İngilizcenizin gelişmesi, çalışacağınız sektör ya da görev alacağınız departmandan ziyade, Amerika’da yaratacağınız sosyal ortam ve faaliyetleriniz sonucunda şekillenecektir. Bu sosyal ortam ve faaliyetleri geliştiremediğiniz takdirde, kullandığınız ingilizce, iş ortamında kullanılan ingilizce ile sınırlı kalır.
Work and Travel programındaan sonra gezmek için Amerika’da kalabilir miyim?
Yasal olarak, işvereninizle yaptığınız iş sözleşmenizdeki, son iş günü tarihinden itibaren, 30 gün daha ABD’de kalma hakkınız vardır. Ancak bu süre boyunca çalışamazsınız. Katılımcılar genelde bu süreyi, programın “TRAVEL” bölümü için kullanırlar. Work and Travel programı dahilin de bu süreyi uzatmanız mümkün değildir.
Work and Travel programı için Amerika'ya giderken neden cep harçlığı almalıyım?
Amerika'da işverenler tarafından yapılan ödemeler genellikle, 15’er günlük çekler halinde yapılmaktadır. Bundan dolayı Amerika’daki ilk 15 gününüzde kullanmak üzere, yanınızda belli bir miktarda cep harçlığı bulundurmanız gerekir. Cep harçlığı genel olarak 3 nedenden ötürü size lazım olacaktır;

1. ilk 15 günlük yaşam giderlerinizi karşılamak için. 531 TL - 708(150 - 200 USD)
2. Çalışacağınız işletmenin sizden “konaklama depozitosu” istemesi durumunda, bunu ödemek için. 354 - 1,238 (100 - 300 USD Bu depozito daha sonra geri alınır.)
3. Amerika’ya varışınızı takip eden ilk günlerinizdeki, seyahat masraflarınızı karşılayabilmek için.177 - 354(50 - 100 USD)

İşiniz kesinleştiği dönemde, çalışacağınız işletmenin detaylarının netleşmesi ile birlikte, yanınıza almanız gereken yaklaşık cep harçlığı miktarını ICEP WORLD yurtdışı eğitim danışmanlarınızdan daha net bir şekilde öğrenebilirsiniz.
Work and Travel programına katıldığım zaman, Türkiye'de geçerli olan ehliyetimle Amerika'da araç kullanabilecek miyim?
Türkiye’den aldığınız ehliyetlerinizi Amerika’da kaldığınız süre boyunca kullanabilirsiniz. Amerika’da araç kullanmayı tercih etmeniz durumunda, trafik kural ve uygulamalarını mutlaka önceden araştırmanız ve bunlara harfiyen uymanız gerekmektedir. Amerika’da trafik cezaları çok ağırdır.
Amerika'da araç kiralamanın ya da satın almanın çok ekonomik olduğunu duydum, bu doğru mu? Work and Travel programına katıldığım zaman araç satın alıp kiralayabilir miyim?
Evet, Amerika’da ortalama (600 -1000 USD )’ye araç satın alabilir ya da günlüğü ortalama 20 - 25 USD’ye araç kiralayabilirsiniz.
Work and Travel programına katılmadan önce uyum eğitimi verecek misiniz?
Sizi programa, psikolojik ve prosedür anlamında hazırlamak bizim asli görevimizdir. İhtiyacınız olan her türlü bilgi size, yazılı ve sözlü olarak, kapsamlı bir şekilde verilecektir.
Work and Travel programı için Amerika'dayken acil durumlarda ulaşabileceğim bir telefon numarası olacak mı?
Size; program süresince günün 24 saati, acil durumlarda arayabileceğiniz telefon numarası, ICEP WORLD work and travel danışmanlarınız tarafından Amerika’ya gitmeden önce iletilecektir.
Work and Travel programına katıldığım zaman, Amerika'da hangi tarihe kadar çalışmam gerekiyor?
Amerika'da ki işletmelerin büyük bir çoğunluğu, Eylül ayı sonuna kadar çalışabilecek durumda ki katılımcıları tercih eder. Çok az işletme bu konuda esnek davranmaktadır. Eylül ayı sonuna kadar çalışabilecek durumda olmanız; işletmelerin sizi tercih etme aşamasında, önemli avantaj sağlayacaktır.
Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.