Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09
 WAT Röportajı: Zeliha Güler

 

"Work&Travel" ile ilgili genel düşüncelerin neler, gidecek olan öğrencilere tavsiye eder misin?
kesinlikle tavsiye ediyorum. her üniversite öğrencisi mutlaka yurtdışı tecrübesi yaşamalı. bunu gidince daha iyi anlıyorsunuz. Ayrıca Türk insanının dünyadaki yerini görmesi açısından harika bir fırsat.

Amerika'da hangi şehirde ve hangi iş pozisyonunda çalıştın, kısaca yaptığın işi bize anlatır mısın?
new jersey eyaletinin sparta şehrinde çalıştım.tomahawk adında doğal bir su parkında slaytların başındaki görevliydim. işim oldukça basitti. parka eğlenmeye gelen konuklara su kayağını nasıl kullanabileceklerini, kuralları basitçe anlatıyordum.

Aylık kazancın ne kadardı?
aylık kazancım çok düşüktü. çalıştığım firma, uluslararası öğrencilere new jersey eyaletinin saat başı en düşük ücretini veriyordu. aylık ortalama elime geçen para 1000 dolardı.

Konaklaman nasıldı, nerde kaç kişi kaldınız ? Aylık ne kadar ödedin?
konaklamamız amerikada mı kalıyoruz yoksa afrika da mı yaşıyoruz dedirttirecek cinsten kötüydü. sadece bir oda içinde 7 kişi beraber yaşadık.
yataklarımızın olduğu yer ve mutfak aynı yerdeydi ve iş sonrası herkes tek bir ocağa ve tek bir mikrodalgaya yöneliyordu. mutfağımızda 5 kere fare yakaladık. en sonuncusu benim kıyafet dolabımdan çıktı. günlük 5 dolar ödedik.ama günlük 15 dolar ödemeye razıydım yeterki bir internetimiz olsaydı. ormanın içinde geyikler adeta insan yaşamının bir parçasıydı. bu kısmı size belki inandırıcı gelmeyebilir ama siyah vahşi ayıları bile iki gün aşırı görmek mümkündü.

Birçok öğrenci Amerika'ya gittiğinde yemeklerden sıkıntı çektiğini belirtir, senin böyle bir sıkıntın oldu mu?
mutfağımız çok kısıtlı bir alana sahipti ama yinede kendi yemeklerimi kendim yapabiliyordum. ev arkadaşlarıma yaptığım her yemekten tattırıp onları türkiye aşığı yaptım :)
evde mercimek köftesinden lahmacuna kadar pişirdim.

Kazandığın para ile alışveriş yapma imkanın oldu mu? Gidecek olan öğrencilere bu konuda tavsiyelerin nelerdir?
amerikanın diğer adı zaten alışveriş demektir. elektronik eşyalardan kıyafet alışverişine ve hediye alımına kadar herşeyi çok az kazanmama rağmen aldım. tabii eve 95 dolarla döndüm. kıyafet alışveriş olarak mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler, TJmax, Marshall, target, woodbury. ayrıca walmart en uygun yerlerden biri. elektronik eşya alışverişinde best buy en iyilerinden biri. pathmark ise 24 saat açık bir alışveriş merkezi. medikal alışverişleri eğer ihtiyaç varsa mutlaka yurtdışından yapmak gerekli. 5te 1 düşük fiyatta.

Work&Travel bir kişisel gelişim programı biliyorsun ki sende ne gibi farklılıklar oldu, ne gibi deneyimler kazandığını hissediyorsun, gitmeden önceki halin ile karşılaştırabilir misin?
yurtdışı tecrübesi insana çok şey katıyor. özellikle burası amerika ise. çünkü amerikaya gitmek tüm dünyayı ziyaret etmekle eşdeğer. her milletten insanın kültürünü sürdürebildiği ve seçeneklerin böylelikle arttığı bir ülke. ben abd ye gitmeden önce hiç çalışmamıştım. ama orada insanların 14 yaşında çalışmaya başlayıp, 70-80 yaşlatında bile canla başla çalıştıklarını gördüm ve abd niye bukadar güçlü bir ülke anladım.
ayrıca ingilizcenin ne noktada olduğunu çok rahat görebiliyorsun ve ülkende kurslara nekadar para verirsen ver en iyi dil geliştirme yöntemi yurtdışında 3-4 ay da olsa yaşamaktır diyorum.

Biraz da bize gezip gördüğün yerleri anlatır mısın? Hangi şehirleri gezme fırsatın oldu? Gidecek olan öğrencilerimize mutlaka görülmesi gereken yerler hakkında tüyoların var mı?
new jersey de atlantik city, clifton, paterson a, philadelphia, baltimore, washington dc ye ve newyork a gittim.
heryer çok güzeldi. Özgürlük heykelini ve Elis adasını gidecek arkadaşlara tavsiye ediyorum. Ayrıca Baltimore, PA mutlaka görülmesi gereken bir yer. orada doğal akvaryumu gezip, yunus balıklarının gösterilerini mutlaka izlemeliler. Diger röportajlar

 Şimdi Başvurmak İçin Tıklayın
 Neden ICEP WORLD?
 ICEP WORLD USA, ABD Dışişleri Bakanlığı Tarafından Sponsor olarak yetkilendirildi.
   
 "Amerika'ya gitmek en büyük hayalimdi. Bunu gerçekleştirdim ve çok güzel arkadaşlıklar kurdum. Dünyanın her yerinden insanlar tanıdım. Unutulmaz bir yazdı. Icep'e çok teşekkürler..."

Fatih Kaya
Osmangazi Üniversitesi Makine Mühendisliği 3.sınıf
 
Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.