Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

Work and Travel Pedicab İşi

Pedicab İşi Nedir ?
Pedicab İşi Pedicab, özellikle turistik bölgelerde hem daha eğlenceli bir şekilde etrafı gezinebilmek hem de trafik sıkışıklığına girmemek için bisiklet şeklinde dizayn edilmiş,müşterilerin bisikletin arkasında iki - üç kişilik yerlere oturduğu üstü açık, motorsuz, insan gücüyle çalışan bir taşıt aracıdır.

Work and Travel pedicab işi 2 yıl öncesinde Department of State (Amerika Dış İşleri Bakanlığı) tarafından yasaklanmıştı. Yasaklanma sebebi olarak bir çok madde sıralanabilir. Ancak bunlardan en önemlileri;
Pedicab işi sonuçta trafik içerisinde işleyen bir sektördür ve buna bağlı olarak sorumluluk ve ciddiyeti diğer Work and Travel işlerine göre çok daha yüksektir. Sorumluluğu yüksek olan bu iş türünü daha önce böyle bir işi hiç yapmamış, gerekli eğitimi almamış ve ayrıca ABD trafik kurallarına tamamen yabancı bir Work and Travel öğrencisinin yapması tabii ki doğru bir seçenek değildir. Son yıllarda bu sebepten dolayı yaşanılan ölümcül kazalar bu iş türünün Work & Travel ’dan tamamen çıkartılmasına sebep olmuştur. Diğer önemli bir sebep ise, Work and Travel öğrencisine daha garanti iş olanakları sunulması gerekliliğidir. Pedicab işinde bir bakıma kendi işinizin patronu oluyordunuz çünkü çalışma saatlerinizi kendiniz belirleyebiliyor,istediğiniz saatte de bırakabiliyordunuz. Ancak bunun öğrenciye kazanç açısından getirebileceği ciddi riskler bulunmaktaydı. Turistlerin en yoğun olduğu zaman en iyi para kazandıran work and travel işi olabilir iyi para kazanılabiliyordu ancak bunun tam aksi olduğu zamanda ise hiç birşey kazanmama riski de ortaya çıkmış oluyordu. Work and Travel programı aracılığı ile ABD’ ye ilk defa giriş yapacak olan çogu ilk kez yurtdışına çıkmış olan, herşeye yabancı olan bir öğrencinin böyle bir risk ile programa katılması da tabii ki doğru değildi. Bundan dolayı pedicab işi 2013 Work and Travel işleri içinde kesinlikle olmayacaktır.

ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim bu tür dezavantajları bildiği için önceki yıllarda da portföyünde pedicab işi bulundurmamıştır.

2012 Work and travel programında Pedicab işi iptal edildiği halde maalesef gidip kaçak bir şekilde çalışmaya devam eden öğrenciler olmuştur. Ancak ABD göçmenlik bürosu yetkililerinin bu tür kaçak çalışmalara ciddiyetle yaklaşıp yakından takip ettiği unutulmamalıdır. Son olarak geçtiğimiz günlerde ABD Konsolosluğu tarafından verilen bilgiye göre San Diego’da 2012 yazı içinde kaçak olarak çalışan ve sayısı 24’ ü bulan pedicap işi yapan ve hepsinin Türk olduğu öğrenciler bir operasyon ile belirlenmiş sonrasında da gruplar halinde ülkeden sınır edilmiştir. Böyle bir durumu yaşayan öğrencilerin tekrar yurtdışı eğitim ya da work and travel programı için vize başvurusunda bulunduklarında çok ciddi sorunlarla karşılaşacakları aşikardır. Konu ile ilgili haberi bulunduran linki aşağıda bulabilirsiniz.

www.turkishny.com

   
 "Yaz tatilimi Amerika'da geçirmekten o kadar çok mutluyum ki...Hem çalışıp hem de dünyanın bir çok yerinden insanla tanışmak hayatıma birçok şey kazandırdı.Orda gezerken kaybolmak bile çok güzeldi..."

Ferhat Bağ
Osmangazi Üniversitesi
 
Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.