Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

Başvuru Yapacağınız İşletmeleri Belirlerken
Dikkat Etmeniz Gereken Bazı Önemli Noktalar

1) Kazancınız Açısından;

work and travel işletme seçimi İşletmelerin saatlik çalışma ücretleri genellikle 7$ - 9$ aralığındadır. Eğer bir işletme katılımcılara bu ücret aralıklarından daha fazla saatlik çalışma ücreti teklif ediyorsa bunun başlıca nedenleri şunlar olabilir;


  • İşletmenin konuşlandığı bölgede konaklama ve yaşam giderleri, diğer işletmelerin konuşlandığı bölgelere göre daha fazladır.
  • Temposu, diğer işletmelere göre daha yüksek ve oldukça yorucudur.
  • Çalışma koşulları, diğer işletmelere göre daha olumsuzdur.
  • İşletmede “ TIP ” (bahşiş) uygulaması yoktur.

Yüksek Ücret mi? Yüksek Kazanç mı?
WORK & TRAVEL programına başvuran birçok katılımcı, çalışacakları işleri değerlendirirken, sadece saatlik çalışma ücretlerini dikkate almakta ve bu noktada yanlış bir değerlendirme yapmaktadır. Çalışacağınız işte, kazancınızı sağlıklı tespit edebilmek için, saatlik çalışma ücretiniz ile, yapacağınız konaklama ve ortalama yaşam giderlerinizi de dikkate almalı ve ilginizi çeken işletmeleri buna göre karşılaştırarak değerlendirmelisiniz. Bu karşılaştırmaları yaparken sizlere en çok yardımcı olacak unsurlar, ICEP WORLD danışmanlarının tecrübeleri ve her işletme için hazırlayacakları bütçe formlarıdır.2) Sektör / Departman Açısından;

WORK & TRAVEL programı dahilinde çalışılabilecek işler, hizmet sektöründe vasıf gerektirmeyen departman görevlerinden oluşmaktadır.
Bundan dolayı çalışabileceğiniz sektör ve departmanlar her zaman birbirine benzerlik gösterir.

Böyle düşünüldüğünde, ” sektör ve departman tercihlerinin “ sanıldığı kadar önemi yoktur.


3) İşletmenin Bulundugu Bölge Açısından;

Her yerleşim bölgesinin, diğer yerleşim bölgelerine göre avantaj ve dezavantajları olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Ancak genellikle büyük şehir (New York gibi) ve yazlık turizm (Florida bölgesi gibi) merkezlerinin, konaklama ve yaşam giderleri, diğer yerleşim birimlerine göre çok daha fazla olmaktadır.


Work & Travel programını başarı ile tamamlamanız; çalışacağınız sektör, departman, bölge ya da kazancınızdan ziyade, mevcut ingilizce düzeyiniz, program için yapacağınız psikolojik hazırlık, sosyalleşme yeteneğiniz ve iletişim gücünüz ile mümkün olacaktır.


İşverenler Seçimlerini Neye Göre Yaparlar?

ICEP WORLD çalışmak istediğiniz sektör / departman ve bölge konusunda sizlere seçme özgürlüğü verecektir. Ancak işverenlerin de seçme hakkı olduğu unutulmamalıdır.

İşverenler, katılımcıları işe alırken seçimlerini genellikle aşağıdaki kriterlere göre yapmaktadırlar;


  • İngilizce Dil Seviyesi
  • Çalışma Süreniz: Amerikalı işverenler, en az 12 hafta ve Eylül ayı sonuna kadar çalışabilecek katılımcıları tercih etmektedirler.
    Böylelikle işverenler yaz çalışma sezonunu sizinle açıp, sizinle kapatmış olurlar.
  • CV
Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.