Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09
wat prosedur

Başvuru Prosedürü

Amerika'da maaşlı staj programlarımıza başvuru işlemleri sırasıyla aşağıdaki gibi gerçekleşir.

Adım 1- Ön Başvuru ve CV'nizin hazırlanması
Programa ön başvurunuzu size en yakın bir ICEP şubesine giderek yapın. Ön başvuruda aşağıda açıklanan ön başvuru ücreti ödenir:
- Standart Program için: 0 TL
- 'Business' ve 'Hospitality' Programları için: 0 TL
- Amerika'da Gönüllü Staj için: 0 TL

Adım 2 - İngilizce Mülakat (SLEP testi) ve CV hazırlanması
Başvuru evrakları, ICEP merkez ofisine ulaştığında gerekli kontroller yapılacak ve 3 iş günü içinde İngilizce mülakat için sizinle bağlantı kurulacaktır. SLEP Testi sadece Full Program seçenlere yapılacaktır. Standart Paket 'i seçenler kendi işverenlerini bulacakları için bu sınav onlara uygulanmaz.

Profesyonel CV'niz (kişisel özgeçmiş), ICEP WORLD'ün Amerikalı danışmanlarınca hazırlanacaktır ancak bunun için sizin onlara neler hazırlayabilecekleri konusunda bilgi vermeniz gerekir. Bunu en iyi şekilde, basit bir CV hazırlayarak ve danışmanlarımızla yüzyüze veya email ile yazışarak yapabilirsiniz.

Adım 3 - Başvurunun Onayı
Mülakat sonrasında evraklar ICEP tarafından Amerika'ya gönderilecektir. ICEP WORLD'ün sponsor ortağı, evraklarınızın incelemesini yaparak başvurunuzun kesin kabulü ile ilgili onay verecektir.

Adım 4 - İş Teklifi

'Business', 'Hospitality' ve Gönüllü Staj programlarını seçenler için: 
ICEP WORLD'ün sponsor ortağı iş tekliflerini doğrudan ICEP WORLD'e iletecektir.
Gelen iş teklifleri ilgili adaylara iletildikten sonra, telefonda yapılacak mülakat için ICEP WORLD ve sponsor ortağı sizinle irtibat halinde olacak, mülakata sizi hazırlayacak ve mülakat için uygun bir güne karar verilecektir. Mülakatınızın olumlu geçmesi ve iş teklifini kabul etmeniz halinde danışmanlarımız eşliğinde iş sözleşme formunu imzalamanız ve geri kalan program ücretini en geç 3 işgünü içinde ICEP WORLD ofislerine ödemeniz gerekmektedir.

Standart Program' ı seçenler için:
Bulduğunuz Amerikadaki işverenin hazırlamış olduğu sözleşme ICEP WORLD tarafından incelenecek, işvereninizden gerekli onay alınacak ve akabinde DS-2019 belgesi tarafımıza gönderilecektir. İşvereninizden onay alınması durumunda, DS-2019 belgenizin gelmesi için programın geri kalan ücretini en geç 3 iş günü içinde ICEP WORLD ofislerine ödemeniz gerekmektedir.

Adım 5 - Vize Randevusu
Vize randevusu için ABD Konsolosluğu hesabına yatırılması gereken ücret 21 ABD Dolarıdır. Vize randevusu için İş Bankası'ndan (21 Dolar karşılığı) alınacak PIN'in ICEP WORLD'e iletilmesinden sonra ICEP WORLD danışmanları öğrenci adına randevu tarihi alacaktır. Ardından öğrenciye vize için hazırlaması gereken evrakların listesi verilir. Bu evraklar danışmanlarınız tarafından belirtilecek tarihe kadar eksiksiz olarak hazırlanmalıdır.

Adım 6 - Vize İşlemi ve SEVIS
ICEP WORLD danışmanları adayın vize için hazırlamış olduğu evrakları kontrol edecek ve öğrenciyi vize mülakatına hazırlayacaktır. Vize başvuru ücreti 131 ABD Dolarıdır. Vize başvurusu yapılmadan, ABD Ulusal Güvenlik Takip Sistemi (SEVIS) ücreti olan 180 ABD Doları, ilgili resmi birime ödenmelidir.

Adım 7 - Uçuş Hazırlığı
Amerikan Konsolosluğu'nun vizeyi onaylaması halinde, uçak biletinin alınması ve Amerika'daki sponsora haber verilmesi için öğrenci bu durumu aynı gün içinde danışmanlarına bildirmelidir. Vize başvurusunun reddedilmesi halinde, DS-2019 belgesi 3 iş günü içinde ICEP WORLD ofislerine öğrenci tarafından iade edilmelidir. Bu iadenin gecikmesi durumunda öğrencinin kesin kayıt ücretini geri alamaması veya bu ücretten cezai kesintilerin olması söz konusudur.

Adım 8 - Türkiye'de Uyum Eğitimi
Amerika'ya gitmeden önce öğrencilerin Türkiye'de ICEP WORLD ofislerinde yapılacak olan uyum programına katılması zorunludur. Uyum eğitimi sizi Amerika'ya hazırlayacak ve ihtiyaç duyacağınız her tür bilgiyle sizi donatacaktır.

Adım 9 - Uçuş ve ABD'de Uyum Eğitimi
ABD'ye olası en ekonomik uçak bileti alımında ICEP WORLD danışmanları size rehberlik yapacaktır. ABD'ye uçuşunuz ortalama 11 saat sürecektir. Varışınızda Amerika’daki sponsor temsilcimiz telefonda ücretsiz uyum programını sunacaktır.+ Şahsen başvuru için ICEP OFISLERI

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.