Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

Güvenli Gıdalar Sertifika Programı

güvenli gıdalar sertifikası


“Güvenli Gıdalar” sertifikasyonu, yönetici diplomanızın bir parçası olarak oluşturulabileceği gibi, tek başına da alınabilir.
Çalışanlara bu sertifikasyonu kendi seçtikleri zamanlarda ve yerde (evde, işte ya da bizim şehir merkezindeki mekanımızda) ve kendi belirledikleri hızda elde edebilme esnekliğini sunarak, bu süreci basitleştirdik. Sertifikasyon dersi mutfak personeli, servis görevlileri ve gıda endüstrisinin diğer çalışanları için hazırlanmıştır. Bu dersin British Columbia Yiyecek Tesisleri Tüzüğü’nün 10.Bölüm’ünün koşullarını sağladığı British Columbia Mutfak Personeli Eğitim Dersleri Denklik Komitesi tarafından kabul edilmiştir.

British Columbia Sağlık Yasası’nın 3.Bölüm’ünün “Eğitim – Güvenli Gıdalar Eğitimi” başlıklı 2.Kısmı’nda şunlar ifade edilmektedir:

  1. Bir yiyecek servis kuruluşunun her çalışanının “Güvenli Gıdalar” ya da onun dengi olarak bilinen mutfak personeli eğitim programını başarıyla tamamladığını gösteren ve bir sağlık yetkilisi tarafından verilen bir sertifikaya sahip olması gerekir.
  2. Bir yiyecek servis kuruluşunun her çalışanının kendisi yiyecek servisi kuruluşunda yokken alt-bölüm (1)’de atıfta bulunulan sertifikaya sahip en azından bir çalışanın söz konusu kuruluşta kaldığından emin olmalıdır.

Bu sertifikasyona sahip olmak sadece bu sektöre işe başvururken bir avantaj sağlamakla kalmamakta, aynı zamanda birçok işveren çalışanının bu sertifikasyona sahip olmalarını şart kılmaktadır.


Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.