Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

İngiltere Eğitim Sistemi

Tarih: 12/25/2012 4:49:00 PM   Gönderen: Webmaster

İngiltere,bir zamanlar üzerinde güneş batmayan imparatorluğu,eski günlerindeki kadar olmasa da dünyanın önemli büyük ekonomilerinden bir tanesidir.İngiltedeki gelişmişlik seviyesinin üst düzey oluşunda ise, şüphesiz ki eğitim kalitesinin yüksek oluşu önemli bir etkendir.Dünya çapında ünlü üniversitelere sahip İngiltere,eğitim alanına neredeyse ülkedeki bütün diğer sorunlardan öncelik vermiştir.


İngiltere'nin sahip olduğu eğitim sisteminden biraz bahdedecek olursak,ingilizlerin okul hayatı genel olarak 3 farklı bölümden meydana gelmektedir.


1.Okul Eğitimi:Ülkemizdeki eğitimle karşılaştırılınca ilk okul ve orta okul düzeyinde bir eğitim dönemidir.6-11 ve 11-16 yaş aralıklarını kapsar.Tam olarak 10 yıllık bir süreci ifade eder.Bu dönem zorunlu eğitim dönemidir.Bu dönemde öğrencilerin gittiği okulların neredeyse tamamı devlet okuludur ve her ingiliz vatandaşı bu okullarda ücretsiz olarak okuma hakkına sahiptir.


2.İleri Eğitim : Yine ülkemizden örnek verirsek, meslek yüksek okulu benzeri okulları ifade eder.İngiltere de pek çok farklı meslekte sertifika veren programlar ve kurslar vardır.Bu sertifika verilen okullarda öğrenci belli meslek dallarında uzmanlaşma şansı yakalar.Üniversite eğitimine göre daha ucuz olmasından dolayı tercih edilirler.


3.Yüksek Eğitim: 10 yıllık zorunlu okul eğitiminin ardından ingilizlerin çoğu yüksek eğitime devam eder.Bu dönemde okullar devlet okulları olmayıp neredeyse tamamı ücretli olan özel okullardır.

Diğer Makaleleri İncele

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.