Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09


Amerika'da Devlet Liselerinde Sponsorlu Eğitim

high school academic programs

Yaşam, sadece okulunuzdan ailenizden ve bulunduğunuz şehir veya ülkeden ibaret değil. Peki, başka şehir ve ülkeleri hiç merak etmiyor musunuz? Yeni bir ülke ve yeni bir okulda, yeni arkadaşlar edinmek ve yeni şeyleri keşfetmeyi düşündüğünüz hiç olmadı mı?

O halde, Amerika'daki Liseliler için düzenlenen Kültürel Değişim Programı'nı inceleyin. Programda size ait bir çok yeni şey bulacaksınız, yeni dünyayı keşfetmek ve İngilizcenizi daha ileri düzeye çıkarmak için önünüzdeki fırsatları göreceksiniz.

Alışkın olduğunuz yaşam tarzını, arkadaşlarınızı, ailenizi ve sevdiklerinizi geride bırakıp yeni dünyayı keşfe gittiğinizde dünyayı ders kitaplarında anlatılanların ötesinde tanıma fırsatınız olacak. Amerika'da geçireceğiniz 10 aylık liseli değişim programı sizin yaşadığımız dünyayı yeniden tanımanızda ve ufkunuzu geliştirmenizde yardımcı olacak. Farklı bir kültürü ve yaşam tarzını tanıyacaksınız. Kendi ayaklarınız üzerinde durmayı, değişik görüş ve inançlara saygılı olmayı öğreneceksiniz. Yeni arkadaşlıklar kuracaksınız. İngilizcenizi ana dilinize yakın düzeye getirme şansını elde edeceksiniz. Başarının en önemli şartı olan kendinize güven duymayı öğreneceksiniz.

LİSELİLER İÇİN SPONSORLU LİSE EĞİTİMİ NEDİR?

Devlet liselerinde sponsorlu eğitim, bir kültürel değişim programıdır ve Amerika'da gönüllü bir aile yanında, ailenin kızı veya oğlu gibi kalıp, 10 ay süreyle bir devlet lisesine ücretsiz devam etme olanağı verir.

NEDEN ICEP WORLD?

1986'dan bugüne Türkiye'de ve dünyada kültürel değişim programlarına öncülük eden ICEP WORLD, hizmetlerini uluslararası saygın kurumların desteği ve sponsorluğuyla vermektedir. Amerika'daki Liseli Değişim Programı'nın öncüsü olan CCI-Center for Cultural Interchange, ABD Hükumeti'nin ziyaretçi değişim programlarında yetki verdiği bir kaç kurumdan biridir. CCI, tüm dünyada eğitim programlarına öncülük eden Study Group'un bir kuruluşudur ve Amerikan Devlet Bakanlığı'nın yeterlilik belgesine sahiptir. CCI, değişim programlarında gerekli olan vizelerin onaylanmasında sponsorluk sertifikası verme yetkisine sahiptir. CCI, bir sorun anında soruna müdahale edebilecek ABD çapında yüzlerce yerel eğitim danışmanına sahiptir.

BAŞVURU KOŞULLARI

Programa başlama tarihi itibarıyla 15 yaşından büyük ve 18,5 yaşından küçük olmanız gerekir. İngilizceyi orta düzeyin üzerinde bilmeniz, okulunuzda en az geçer not alan başarılı bir öğrenci olmanız, yeni bir kültüre ve yaşam tarzına uyum sağlayacak ve Türkiye'yi temsil edebilecek yapıda olmanız aranılan diğer koşullardır.

PROGRAM SÜRESİ

Program Amerika’da lise eğitiminin başladığı tarihlerde, her yıl Ağustos ayında başlamakta ve 10 ay sürmektedir.

BU PROGRAM KİMLERE GÖRE?

Ortaokul son sınıfta okuyanlar, lise ara sınıf öğrencileri ve lise son sınıfta olanlar programa katılabilir. ABD'de eğitim alınan yıl, fark dersleri verilerek Türkiye'de kabul edilmektedir. Bu şekilde öğrencinin sene kaybetmesi söz konusu olmaz.

BAŞVURU ÜCRETİ

ABD'de 10 ay süren lise değişim programının ücreti 8,800USD31,131 TL'dir. Bu ücretin 2,500USD 8,844 TL kısmı ilk başvuruda, kalan bakiye ise en geç 15 Haziran tarihinde ödenmelidir.

ÜCRETE DAHİL OLANLAR

- J-1 Vize sponsorluğu
- Hoşgeldin paketi
- Amerika'da havaalanında karşılanma
- Amerika'da kalınacak gönüllü aile yanında 10 ay süresince barınma ve ailenin bir ferdi gibi yemek ve sosyal ihtiyaçların ücretsiz karşılanması
- ABD'de, yanında kalınacak ailenin oturduğu evin civarında seçkin bir devlet okulunda eğitim
- 24 saat acil yardım hattı
- Yerel danışman ve gönüllü veli desteği
- ICEP acil yardım hattı ile Türkiye'deki ICEP WORLD danışmanlarına telefonla ücretsiz erişebilme olanağı
- Sağlık ve kaza sigortası

ÜCRETE DAHİL OLMAYANLAR

- Amerikalı aile ile okul arasındaki ulaşım masrafı
- Güvence depozitosu (1,769 TL)
- Uçak bileti
- Okuldaki öğle yemekleri
- Kişisel harcamalar
- Okul malzemeleri
- Cep harçlığı

BAŞVURU ve ELEMELER

1. Başvuru Tarihleri
Ağustos ayında başlayacak programa başvurular önceki Nisan ayında sona erer.

2. Başvuru Yerleri
Programa başvurular yukarıda açıklanan son başvuru tarihinden önce ICEP WORLD'ün Ankara, Istanbul, Eskişehir, İzmir, Denizli ve Londra ofislerine yapılabilir.

3. Başvuru Koşulları
- 15 ile 18,5 yaşları arasında olmak,
- Ortaokul son sınıfta veya lisede öğrenci olmak,
- ABD'de lise eğitimi alabilecek seviyede İngilizce bilgisine sahip olmak (ICEP WORLD tarafından yapılacak İngilizce seviye sınavında başarılı olmak),
- Başarılı bir öğrenci olmak ve derslerden en az geçer not almak,
- Belli bir olgunluğa ve sorumluluk anlayışına sahip, yanında kalınacak ailenin bir üyesi olmaya hazır ve istekli olmak.

4. Başvuru İşlemleri
Size en yakın bir ICEP WORLD şubesine şahsen veya telefon açarak başvurmanız mümkündür.

Ön başvurunuzu takip eden 2 hafta içinde size en yakın bir ICEP WORLD şubesine davet edilerek, İngilizce Yeterlilik sınavına alınırsınız.Sınavı başarıyla geçen adaydan aşağıdaki belgeler talep edilir:

- Son 3 yılın ders notları
- Ingilizce öğretmeni ve rehber öğretmenden referans mektupları
- Veli muvafakat belgesi
- Sağlık raporu
- Başvuru ücretinin ilk yarısı

5. Aile Seçimi
Aile seçiminde ABD yasaları katı kurallar ortaya koymuştur. Ailenin kabul edeceği öğrenciyi ağırlayabilecek maddi yeterlilikte olması, iyi bir aile geçmişine sahip olmaları, ABD vatandaşı ve İngilizce konuşuyor olmaları ve misafir öğrencinin devam edeceği devlet lisesine en fazla 45 dakika uzaklıkta oturuyor olmaları yasalar gereği zorunludur. Buna ek olarak, sevgi dolu ve dürüst bir aile olması, misafir öğrencinin rahat edebileceği bir aile ortamı sunması da sponsor kurumlar tarafından aranılan en önemli koşullardır.

Bütün aileler yüzyüze mülakatla seçilir. Misafir öğrencinin rahatı ve güvenliği aile seçiminde en önemli kriterlerdir.

6. Vize İşlemi
Öğrencinin yanında kalacağı aile kesinleştikten sonra, ABD vize işlemlerine başlanır. Bu işlemler 2-3 hafta içinde sonuçlanır. Vize işleminden önce öğrencinin başvuru ücretinin ikinci ve son taksidini  ödemesi gerekir.

7. ABD'ye Ulaşım
Uçak biletinizi satın almadan önce, lütfen ICEP WORLD'teki danışmanlarınızdan karşılama onayı alınız.

8. ABD'de Karşılanma ve Amerikalı aileniz ile tanışma
Öğrenciler ABD'de CCI Vakfı tarafından karşılanır ve kalacakları ailelere teslim edilirler.

10 ay süren bu programa başvuru veya daha detaylı bilgi için ICEP WORLD Şubelerine başvurabilirsiniz.


Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.