Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

Amerika'da Devlet Liseleri

yurtdışı devlet lise


Programa Genel Bakış:

Devlet liseleri programı öğrencilere coğrafik bölge, akademik pozisyon ve boş zaman aktivitelerine göre okul seçme özgürlüğü tanımaktadır. Devlet liseleri, öğrencilerin Amerika'daki eğitimleri boyunca eğlenceli ve verimli bir yıl geçirebilecekleri bölgelerde bulunmaktadır. Devlet Liseleri Programı gönüllü aile bulmaktaki zorluklar ve Amerika için geçerli olan J-1 vizesindeki kısıtlamalar nedeniyle oluşturulmuş bir akademik programdır. Bu program öğrencilerin gitmek istedikleri okul bölgesini seçerek ülkenin hangi kısmında yaşayacaklarına karar vermelerini sağlamaktadır. Program, ayrıca kısıtlı vizeler yüzünden J-1 programında yer alamayan öğrencilere de Amerika'da okuma fırsatını sunmaktadır. Devlet Liseleri Programı yüksek ücretler ödemeyi gerektirmeyen, seçim alternatiflerinin çok olduğu, öğrencilere esneklik ve özgürlük sağlayan bir programdır.


Okullar:

Öğrenciler, uluslararası öğrencileri kabul etmek için yalnızca okul taksidi gerektiren devlet liselerine katılmaktadır. Bu okul taksidi sayesinde uluslararası öğrenciler de diğer öğrenciler gibi okula kayıt edilmekte ve diğer öğrencilerle aynı akademik haklara sahip olmaktadır. Program öğrencilerin yalnızca bir yıl gibi kısa sürede lise diploması alabilmesini sağlayan bir akademik yılla sınırlıdır..


Aileler:

Öğrenciler okullarının bulunduğu bölgedeki ailelerin yanında konaklamaktadırlar. Büyük şehir yerleşim bölgelerinde konaklayan öğrenciler okula bir araçla gitmek durumundadır. Öğrencilerin konaklaması için ayarlanan ailelere belli bir ücret ödenmektedir ve öğrenciler için ailelerle ön görüşmeyi, yerleştirmeyi ve program boyunca denetlemeyi Amerikadaki sponsorumuz yapmaktadır. Konaklama için ayarlanan aileler yabancı bir öğrenciyi misafir etmek ve onlara Amerikan kültürü deneyimleri sırasında yardım etmekten son derece hoşnut olan insanlardır.


Yerleşim:

Bu program dahilinde öğrenciler, Birleşik Devletler'in birçok ilginç ve heyecan verici alanlarında yer alan devlet liselerini tercih edebilirler. Program, ilgi çeken yeni bölgeler ve yeni okulların eklenmesiyle sürekli gelişmektedir.


Programa Kimler Katılabilir?

15 ile 18 yaşları arasındaki öğrenciler Devlet Lisesi Programı'na katılabilmektedir. Öğrencilerin notu ortalama 'C' olmalı ve programa katılmadan önce 'SLEP-test'e tabi tutulmalıdır. Programa katılım için bu testten en az 45 alınmalıdır.


Başvuru Koşulları:

Programın son başvuru tarihi güz dönemi için 15 Temmuz ve bahar dönemi için 1 Aralık'tır. Fakat okullar bu tarihlerden önce dolabilmektedir. Bu nedenle öğrenciler tercih ettikleri ilk okula yerleşebilmek için başvurularını mümkün olduğu kadar erken tarihlerde yapmalıdırlar. Öğrenciler katılmak istedikleri okula başvurmaktadırlar. Okul öğrencinin okula kabul edilmesine bağlı olarak F-1 vizesi için bir I-20 belgesi göndermektedir. Okullara olan başvurular değerlendirilmekte ve eğer öğrencinin başvurduğu okul dolu ise ona başka bir okul önerilmektedir.


Ücretler:

Öğrencinin okula ödediği para liseye yerleşmeyi, konaklamayı, koruma, sigorta ve program boyunca sponsor firmamız görevlileri tarafından denetlenmeyi kapsamaktadır. Öğrencilere hafta içi kahvaltı ve akşam yemeği servisi; hafta sonu ve tatillerde ise tam pansiyon hizmet sağlanmaktadır. Öğrenciler öğle yemeğini evden götürebilmektedir, ya da öğle yemeklerini dışarıda kendileri satın almaktadırlar. Eğer toplu taşıma aracı mevcut değilse öğrencileri okula götürüp getiren bir taşıt ayarlanmaktadır. Öğrenciler Amerika'ya gittiklerinde, yanlarında konaklayacakları aile tarafından ya da sponsor firma görevlisi tarafından karşılanmaktadır.

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.