Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

Diğer Haberleri İncele

Avrupa Adalet Divanı, İngiltere'deki Türk Aupair ve öğrencilere işçi statüsü verdi

Okunma Sayısı: 7825    Tarih: 1/31/2008   Gönderen: ICEP Yurtdýþý Eðitim

İngiltere’de eğitim alan Türk Au Pair ve Öğrencilerinin 2004’ten beri sürdürdüğü hukuk savaşında son sözü Avrupa Adalet Divanı söyledi.

24 Ocak 2008’de açıklanan karara göre, Avrupa Birliği’ne üye herhangi bir ülkede, 1 yıl sürekli olarak aynı aile yanında çalışan Türk aupairler (çocuk bakıcıları) veya aynı işyerinde ister yarı zamanlı ister tam zamanlı olarak çalışan Türk öğrenciler, işçi statüsüne geçip, aynı yerde çalışmaya devam edebilecekler.

Söz konusu hukuk savaşı, 2002’de İngiltere’ye Aupair vizesi ile giren bir Türk bakıcısı tarafından başlatıldı. Türk bakıcı, aynı aile yanında bir yıl süreyle kaldığını belirterek, vizesinin bir yıl daha uzatılması isteğiyle İngiltere İçişleri Bakanlığı’na başvurmuş ancak başvurusu red edilince, yerel mahkemeye itiraz başvurusunda bulunmuştu. Davayı inceleyen yerel mahkeme, Türk Aupair’i haklı bulunca, İçişleri Bakanlığı Lordlar Kamarasında davayı temyiz etmiş, daha sonra dava Avrupa Adalet Divanına aktarılmıştı.

Aynı konuda uğraş veren 2 Türk öğrencinin başvurusu ile birleştirilen dava, 2 yıl önce Avrupa Adalet Divanı tarafından incelenmeye başlandı ve geçen hafta açıklanan karara göre İngiltere haksız bulundu. Mahkeme İngiltere’de bir işyerinde veya aile yanında en az 1 yıl çalışan bütün Türk öğrenci ve Aupairlerinin, her defasında 1 yıl olmak üzere işçi statüsünde vizelerini istedikleri kadar uzatabileceklerine hüküm verdi.

Mevcut yasada, Türk Vatandaşları İngiltere’de en fazla 2 yıl süreyle Au Pair olabiliyordu. Aynı şekilde, öğrenci statüsündeki Türk Vatandaşları, eğitim aldıkları sürece haftada 20 saat çalışabiliyorlar. Mahkemenin kararından sonra, bu kısıtlamaların tamamının Türk Vatandaşları için uygulanamayacağı bildirildi.

Söz konusu davada taraflardan birinin Avukatı olan İrfan Cangetin ve Avukat Mehmet Ali Erdoğan, “Bu karara göre aynı işverende (ister işyeri olsun ister bir aile) en az 1 sene çalışan öğrenci ve aupairlerin artık öğrenci veya aupair statüsünden Ankara Anlaşması çerçevesinde işçi statüsüne geçmeye ve istedikleri kadar İngiltere’de kalmaya hakları var. Bu sadece İngiltere için değil, bütün AB ülkeleri için de geçerlidir” diyerek, bu kararın Türk öğrenci ve Au Pairler açısından büyük bir hukuki zafer olduğunun altını çizdiler. İrfan Cangetin, davayı Avrupa Adalet Divanına taşıyan Aupair Ezgi Payır'ın Avukatıydı. Mahkeme kararını inceleyen Avukatlar, Cangetin'in, bu davanın olumlu sonuçlanmasında çok önemli payının olduğunu bildirdiler.

Türkiye’de göçmenlik hukuku üzerine çalışan Ukvize.com hukuk müşaviri Garth Coates ise, “Verilen bu karar, önemli bir hukuki zaferdir ancak yeterli değildir. Türkiye’ye Avrupa Birliği tarafından uygulanan vize, 1963 karma protokol hükümlerine aykırıdır.” diyerek, Türklerin AB ülkelerine vizesiz girmeye hakkı olduğunun ve bu konuda başka hukuki kararların alınması gerektiğinin altını çizdi.

ICEPWorld Yurtdışı Eğitim Danışmanı Murat Ayvacı, “Ankara Anlaşması hükümleri her ne kadar İngiltere’yi zorlasa dahi, çok tercih edilen bir yol olmamalı. Bunun yerine İngiltere’nin istekli olduğu programlar tercih edilmeli.” diyerek, hiç bir Aupair’in sonsuza kadar aynı aile yanında kalıp çalışmak istemeyeceğini, dolayısıyla alınan bu kararın Aupair’lere sadece geçici bir çözüm sağlayabileceğini belirtti. Ayvacı’ya göre, Türk Aupair ve öğrencilerin İngiltere’ye yerleşmek için eğitim programlarını araç olarak kullanması, İngiltere’nin vize işlemlerini son derece katılaştırmasına da neden olabilir.

Diğer Haberleri İncele

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.