Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

Diğer Haberleri İncele

İngiltere İçişleri Bakanlığının gizli yönergesi, yabancı öğrencileri sınır dışı etmeyi durduruyor

Okunma Sayısı: 7187    Tarih: 1/8/2008   Gönderen: ICEP Yurtdisi Egitim

İngiltere İçişleri Bakanlığı'nın kendi iç yazışmalarında kullandığı gizli bir hizmet içi yönerge (memo) basına sızdırıldı. Yönergede, göçmenlik dairesi başkanının yazılı olarak göçmenlik ve vize memurlarından vize süresi dolan öğrencilerin sınır dışı edilmemesini istediği anlaşılıyor.

Yasa dışı yollardan ülkeye giren veya vizesi dolduğu için kaçak duruma düşen yabancıların sınır dışı edilmesi için kamuoyu tarafından baskı altında tutulan hükümet, son aylarda kaçak durumda olan hemen her yabancıyı sınır dışı etmeye başlamıştı. Ancak, basına sızdırılan son yönergeden, İçişleri bakanlığı'nın (home office), sınır dışı etme işleminde yabancı öğrencilere tolerans göstereceği anlaşılıyor.

17 Aralık tarihinde, sınır kontrol ve göçmenlik dairesi başkanı Jonathan Lindley imzasıyla, kurum içindeki memurlara dağıtılan yönergede, kaçak durumdaki öğrencilerin yasaları çiğnemedikçe sınır dışı edilmemesi isteniyor. Muhalefet partileri bakanlığın bu gizli yönergesinin ele geçirilmesi üzerine, kaçak yabancılara karşı kanunları uygulamadığı için, İçişleri Bakanı'nı ikiyüzlülükle suçladılar.

Muhalefetteki Muhafazakar Parti'nin Gölge İçişleri bakanı David Davis, hükümeti "göçmenlik kanunlarını uygulamaya istekli olmamakla ve bir kaç yabancıyı sınır dışı ederek şov yapmakla" suçladı.

Türkiye'de yurtdışı eğitim sektöründe bir marka olan ICEP'in Londra Þubesi yetkilileri, ele geçirilen gizli yönergeye rağmen, Home Office (İçişleri bakanlığı)'nın kaçak durumdaki yabancı öğrencilere karşı bir yumuşama göstermediğini açıkladılar.Diğer Haberleri İncele

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.