Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

Diğer Haberleri İncele

İngilizce bilenlere yurtdışında iş fırsatı

Okunma Sayısı: 19142    Tarih: 8/30/2007   Gönderen: ICEP Yurtdisi Egitim

Orta derecenin üzerinde İngilizce bilen belli kriterlere sahip Türk Vatandaşları yasal olarak Avrupa ve Amerika’daki bazı geçici işlerde çalışabiliyorlar.

Uluslararası Kültürel Değişim Programları Burs Vakfı’ndan alınan bilgiye göre “Kültürel Değişim Programları” çerçevesinde, yasal koşulları sağlayan Türk vatandaşları, İngiltere ve Amerika’da belli başlı işlerde geçici olarak çalışabiliyorlar. Bu programlara katılabilmek için, genel olarak katılımcının en az orta düzeyde İngilizce bilmesi ve programa göre belli bir yaşın altında olması koşulu aranıyor.

Vakıf Genel Müdürü Tamer Ulay, Kültürel Değişim Programlarının aslında yeni bir uygulama olmadığını, uzun yıllardır başarıyla uygulandığının altını çizerek “Türk insanının daha çok gezmesi, yeni yerler tanıması, kendini geliştirmesi, yabancı dilini ilerletmesi ve hepsinden önemlisi güzel ülkemizi, kültürümüzü, gelenek ve göreneklerimizi yurtdışında tanıtması, kültürel değişim programları ile gerçekleşebiliyor. Ancak bu programların uygun olan kişilere tanıtılmasında yetersiz kalındığını itiraf etmek zorundayız. Vakfımızın resmen kurulduğu 1995’den bugüne binlerce kişiye kültürel değişim programlarının tanıtılmasında aktif roller oynadık ancak bu yine de yeterli değil. Daha fazla insanımızın bu programlardan yararlanması mümkün iken biz bu hedefin çok altındayız.” dedi.

Kültürel değişim programları, çalışarak eğitim almak, sadece çalışmak veya burslu eğitim almak üzere farklı alanları kapsayabiliyor.

H2B Vizesi ile Amerika’da 10 Ay Çalışma Fırsatı

Amerika’da 10 ay süreyle bir firmada geçici çalışma olanağı sağlayan H2B programı, sadece çalışmak isteyenler için ideal bir program. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri bakanlığı, bu programda 2008 yılı birinci ve ikinci altı aylık dönemlerinde 30’ar bin kişi olmak üzere toplam 60 bin kişiye H2B vizesi verileceğini açıkladı. Programa katılabilmek için H2B vizesinde sponsorluk yetkisine sahip Amerikalı bir firmaya başvurmak gerekiyor. Adaylar, bu firmanın sorumluluğunda Amerika’da 10 ay çalışma iznine sahip oluyorlar, ancak 10. ayın sonunda, ülkelerine geri dönebilirler veya çalıştıkları işyerinden onay alarak kalış sürelerini 10 ay daha uzatmaları mümkün oluyor. Genellikle, otellerde resepsiyonist veya kat görevlisi, McDonalds, Pizza Hut gibi hızlı yiyecek sektöründe kasiyerlik gibi işlerin olduğu bu programa katılım için orta düzeyin üzerinde İngilizce bilmek, en az lise mezunu ve en fazla 35 yaşında olmak gerekiyor. Ayrıca, Amerikalı sponsor firmaya başvuru için, çalışma izni, sağlık sigortası ve hukuki danışmanlık için 2000 ABD Doları civarında bir ücret ödemek gerekiyor.

H2B sponsoru olan firmalar arasında yer alan CCI – Center for Cultural Interchange direktörü Daniel Elbert, bu programın bir iş veya sürekli bir iş edindirme programı olmadığını, sadece katılımcılara Amerika’da geçici çalışma izni veren bir kültürel değişim programı olduğunun altını çizerek, 30 Eylül 2007’de Türkiye’ye gelerek Istanbul’da programı tanıtıcı seminerler vereceğini belirtti. Seminere katılmak isteyenlerin, cci@icepworld.com email adresine kişisel CV’lerini göndermeleri yeterli oluyor.

H2B vizesi hakkında bir başka başvuru kaynağı da ICEP Yurtdışı Eğitim’in www.icep.com.tr web sitesi. Programın genel hatlarıyla tanıtıldığı bu sitede, H2B hakkında her tür soruya yanıt almak mümkün.

İngiltere ve Amerika’da Maaşlı Staj

Maaşlı staj programları, yurtdışında çalışma ve iş deneyimi edinmek isteyenlerin kaçırmamaları gereken fırsatlar arasında yer alıyor. İngiltere’de sandviç program, Amerika’da ise maaşlı staj olarak adlandırılan bu programlarda, katılımcı 2 yıla kadar bir firmada maaş alarak staj yapabiliyor. Ortalama maaşın 2000 dolar civarında olduğu düşünüldüğünde, kariyerinde iyi bir yer hedefleyenlerin düşünebileceği bu programa başvuru için iyi düzeyde İngilizce bilmek ve staj yapılacak alanda en az 2 yıl tecrübenizin olması veya o alanla ilgili bir üniversiteden yeni mezun durumda olmak gerekiyor.

ICEPWORLD İstanbul Eğitim danışmanı Kemal Altın’dan alınan bilgiye göre Program, Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın yetki verdiği sponsor kurumlar aracılığıyla yürütülüyor. Katılan stajyerin zorunlu sağlık sigortası dahil 2300-3975 dolar arası yerleştirme ücreti ödediği bu programlarda, uygun özellikleri olan hemen her adayın 3 ay içinde bir işyerine yerleştirilebilmesi mümkün.

Başvuru ve bilgi için www.icep.com.tr adresindeki web sitesi incelenebilir veya ICEPWORLD’un 0212 258 18 12 nolu telefonundan bilgi alınabilir.

Çalış ve Gez Programları

Son bir kaç yıldır tüm dünyada üniversite gençliğini etkisi altına alan ve Türkiye’de de en popüler yurt dışı eğitim programı olan Çalış ve Gez (Work and Travel), Üniversite öğrencilerine Amerika’da yaz aylarında bir işte yasal olarak çalışma olanağı sağlıyor. Türkiye’de Work and Travel olarak da tanınan bu programda Amerikan hükümeti, ülkede yaz aylarında oluşan sezonluk işlerdeki işgücü açığını kapatmayı hedeflerken, aynı zamanda, yabancı öğrencilere Amerika’yı tanıma ve yaşama fırsatı veriyor.

Programa orta düzeyde İngilizce bilen 26 yaşın altındaki her Üniversite öğrencisi katılabiliyor, ancak bazı ek kurallar da var. Örneğin, mezun durumda olanlar, son sınıf öğrencileri ve açık öğretim fakültesi öğrencileri programa katılamıyor.

Work and Travel programlarında, hem Türkiye’den hem de Avrupa’daki ofisleri aracılığıyla Amerika’ya öğrenci gönderen ICEPWORLD Eğitim Danışmanı Uğur Baloğlu, “Work and Travel yani Çalış ve Gez programları, öğrenciler için çok zevkli ve eğlenceli bir program. Ancak bu program, herkese uygun olmayabilir. Bu yüzden hem işveren hem de öğrenci seçiminde azami özeni gösteriyoruz. Amerika’da en az 2 danışmanımızı giden öğrencilerimizin karşılaştıkları sorunların çözümü için görevlendiriyoruz. ” diyerek, work and travel programında seçilecek aracı kurumun önemli olduğunu vurguladı.

Türkiye’de çok sayıda yurtdışı eğitim firması, Amerika’ya Work and Travel programına her yıl binlerce öğrenci gönderiyor. Amerikan Büyükelçiliğinin açıklamasına göre 2007 yaz sezonunda programa 6000’i aşkın Türk genci katıldı. Vize bölümü yetkilileri, Amerika’ya giden Türk öğrencilerden hem Amerikalı işverenlerin hem de kamu güvenliği yetkililerinin çok memnun olduklarını, öğrencilerin vize kurallarına büyük oranda uyduklarını, vize sürelerini aşmadan geri döndüklerini ve bu nedenlerden dolayı ilerleyen yıllarda Work and Travel programlarında daha fazla Türk gencini görmek istediklerini söylediler. Work and Travel vizelerinde eski konsolosluk danışmanı olan Paul Cunningham’a göre, bu programda Türkiye’ye daha fazla kontenjan ayrılması söz konusu olabilecek.

Work and Travel programlarında, Amerika’nın önde gelen sponsorlarından olan CCI, Türkiye’den kabul edecekleri öğrenci sayısını bu yıl %100 oranında arttıracaklarını belirtti. CCI direktörü Daniel Elbert, Türkiye’deki iş ortağı ICEPWORLD’un gönderdiği öğrencilerin, Amerika’da en verimli ve başarılı öğrenciler arasında yer aldığını ve bundan büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.

Work and Travel programına katılmak isteyenlerin, CCI temsilcisi ICEPWORLD’un www.icep.com.tr web sitesinden bilgi almaları mümkün.

İngiltere ve Amerika’da Çalışarak İngilizce Eğitimi

İngilizce seviyesi, yukarıda sayılan bir programa katılacak düzeyde olmayanların değerlendirebileceği bir başka kültürel değişim programı ise, yaygın bilinen adıyla Au Pair’lik. İngiltere veya Amerika’da bir aile yanında kalıp, ailenin çocukları ve ev işleri ile ilgilenme karşılığında, ücretsiz barınma ve cep harçlığı olanağı verilen Au Pair’ler, aynı zamanda bir dil okuluna giderek, İngilizcelerini geliştirme şansına sahip oluyorlar.

Kendisi de 2 yıl Au Pair’lik yapan ICEPWORLD İzmir Eğitim Danışmanı Nükhet Köseoğlu, İngiltere’de edindiği tecrübeye ek olarak İngilizcesini iyi düzeye getirdiğini belirterek, “kendine güvenen herkese Au pair’liği tavsiye ediyorum” diyor. Köseoğlu, İngiltere’deki Londra ofisinden İngiliz aileleri bulduklarını ve ICEP’in her programda olduğu gibi Au Pair programında da sadece Türkiye’de değil, tüm Avrupa’da haklı bir üne sahip olduğunun altını çiziyor.

Uluslararası Kültürel Değişim Programları Vakfı’ndan alınan bilgiye göre, Au Pair’lik 1 asırı aşan bir geçmişe sahip. 110 yıl önce, İngiltere’den Fransa’ya gidenlere verilen isimdi Au Pair’lik. Ancak aradan yıllar geçtikçe, bu bir program haline geliyor ve her ülkede aynı isimle adlandırılıyor. 1979’da ise Avrupa Birliği gündeminde yer alan önemli bir Kültürel Değişim Programı haline geliyor.

ICEP Yurtdışı Eğitim'in Istanbul şubesinde Au Pair danışmanı olarak çalışan Demet Bağ, 2003-2005 yılları arasında İngiltere'de Au Pair'lik yapmış, şimdi edindiği tecrübeyi, ICEP'te Au Pair adaylarına aktarıyor. Demet Bağ'a göre Amerika ve Avrupa ülkelerinde bugüne kadar Türkiye’den Au Pair olanların sayısı 20 bin civarında. Programa başvuru için, en az lise mezunu olmak, 27 yaşını bitirmemiş olmak, çocuk bakımı ve ev işlerine yatkın olmak yeterli.

Au pair programı hakkında detaylı bilgiye ICEP’in www.icep.com.tr web adresinden ulaşmak mümkün.

Diğer Haberleri İncele

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.