Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

Diğer Haberleri İncele

Türk Au Pairlere İnternette Aile Tuzağı

Okunma Sayısı: 6962    Tarih: 9/1/2007   Gönderen: ICEP Yurtdisi Egitim

TÜRKİYE'nin yanı sıra, Almanya, İspanya, Fransa, İtalya ve Romanya’daki ofislerinden İngiltere ve Amerika’ya au pair ve öğrenci gönderen ICEPWORLD Yurtdışı Eğitim danışmanlarından Serpil Yavuz'a göre bir takım internet sayfalarında kendini Au Pair arayan bir aileymiş gibi tanıtıp büyük vaadlerle gençlerden para çalan dolandırıcıların sayısında son aylarda ciddi bir artış söz konusu. Kendi aile portföylerine de girmek isteyen bu tür ailelerin sayısının arttığını ancak İngiltere ve Amerika’daki ofislerinin dikkatlice incelediklerinde bu ailelerin aslında gerçek olmadığının kolayca anlaşıldığını belirten Yavuz, dikkatli davranılmadığı takdirde İngiltere'ye gitmeyi planlayan gençlerin tüm birikimlerini daha yola koyulmadan kaybedebileceğini belirti.

Edinilen bilgiye göre Au Pair yerleştirmelerinde aktif olan internet sitelerini denetleyen bir mekanizma yok. Bu da internet ortamında Aile-Au Pair eşleşmesi yapan sitelerin kolaylıkla kurulup sayılarının artmasına yol açıyor. Bu tür sitelere kaydolup oldukça varlıklı görünen ve cazip koşullar vaad eden ailelerin önemli bir kısmının başvurusu ise maalesef sahte.

Au Pair olmak isteyen gençler internette tanıştıkları sahte ailelerle iletişim kurduğunda kendilerine çok kibar bir dille yaklaşılıyor. Sahte aile fotoğrafları ve vize prosedüründe yardım teklifi adayları kandırmaya yetiyor. İngiltere'ye kolayca gideceğini düşünmeye başlayan adaylar, noter veya vize işlemi gibi çeşitli bahanelerle kredi kartı ve banka bilgilerini hiç sorgulamadan karşısındakine verebiliyor. Hatta kimi durumlarda kendilerinden belli bir hesaba vize işlemlerinin tamamlanması için para yatırmaları bile istenebiliyor. Oysa bir adayın vize alabilmesi sadece kendi ülkesindeki konsolosluk ve temsilciliklere başvurmasıyla mümkün.

Son zamanlarda, dolandırıcılar teknolojinin yeni nimetlerinden de faydalanmaya başlamış. Türkiye’deki 900’lü hatlar gibi, İngiltere veya Amerika’daki özel telefon numaralarına sahip olan bu dolandırıcıları gerçek aile sanıp telefonla arayanlar ay sonunda yüksek telefon faturalarıyla şoke oluyor. Örneğin, İngiltere’de 704 ile başlayan telefon numaralarını arayan kişiler, İngiltere için geçerli olan uluslararası telefon tarifesine ek olarak dakikası 1 Pound'luk bir ödeme yapabiliyor. Sahte ailelerin önemli bir bölümü bu tür hatları kullanıyor. Görünürde İngiltere ya da Amerika'ya ait olan bu hatların ucunda bozuk İngilizceleriyle Nijerya veya Güney Afrikalı dolandırıcılar bekliyor.

ICEPWORLD Londra Þubesi'nde Eğitim Danışmanı olan Christine Philips, Au Pair adaylarını bu tür sahte ailelere karşı uyanık olmaları konusunda uyarıyor. Philips’e göre, internetteki ailelerin sahte olup olmadıklarını anlamak hiç de zor değil. Au Pair sisteminde, haftalık cep harçlığı 100-150 ABD Doları civarındayken sahte aileler haftada 500 Dolar gibi çok yüksek ücret öneriyorlar. Bu aileler genelde çok varlıklı görünüyor ve anne veya baba sözde bankacı, üst düzey yönetici ya da şirket ortağı olabiliyor. Au Pair’den çok az iş isteyen bu aileler sık sık ülke dışı seyahatleri olduğunu belirtiyor.

ICEP Yurtdışı Eğitim İstanbul Þube Müdürü Murat Ayvacı, yurtdışı eğitim sektöründe tüm Avrupa’da lider konumda bir kuruluş olmalarının avantajlarını kullandıklarını ve kendilerine başvuran her aileyi İngiltere ve Amerika’daki ICEP ofislerinin dikkatlice incelediğini belirterek yurtdışındaki Au Pair programlarında mutlaka bir eğitim danışmanlığı firmasıyla iletişim kurulmasını tavsiye ediyor.

Diğer Haberleri İncele

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.