Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

Diğer Haberleri İncele

İngiltere Öğrenci Vizelerinde Radikal Değişiklik

Okunma Sayısı: 6369    Tarih: 4/29/2004   Gönderen: ICEP Yurtdisi Egitim

İngiliz içişleri bakanı David Blunkett’in 22 Nisan’da İngiliz Palementosunda yaptığı konuşma sonrasında, Birleşik Krallık’ta özel okulların vize akreditasyonu için çalışmalara başlandı. Bunun sonucunda artık İngiltere öğrenci vizesi başvuruları daha farklı olarak işleme alınacaktır.

Dil okulları, sertifika programı veren özel eğitim kurumları,dersaneler ve diğer akademik ve/veya akademik olmayan özel eğitim birimleri akreditasyon araştırmasına tabi tutulacaktır. Bunlardan kalitesiz olan ve öğrencilerin vize almasından başka bir rol oynamayan kalitesiz dolayısıyla ucuz kurumlara kayıt olan öğrencilere vize verilmeyecektir.

Uygulama ne zaman başladı?
Uygulama, parlamentoda yapılan oylamanın hemen ardından başlamış bulunmaktadır. Bugüne kadar İçişleri Bakanlığında kötü sicili olmayan eğitim kurumlarına kayıt yaptıranların vize işlemlerinde bir sorun çıkmayacaktır.

Bazı öğrenci başvuruları uzayabilecek
22 Nisan’da İçişleri Bakanı tarafından Parlementoya yapılan bildiri sonrası akredite olabilecek özel okulların listesinin oluşturulması için çalışmalara başlandı. Bakanlık bu çalışmayı mümkün olduğunca çabuk sonuçlandırmak için çalışmaktadır. Liste hazırlanana kadar bilinmiş belli başlı ucuz okullara kayıt olanların vize işlemleri, akreditasyon onay listesi hazırlanana kadar bekletilecektir. Başvuru esnasında öğrencilere vize kararının gecikip gecikmeyeceği yazılı olarak bildirilecektir.

Bu durumdan etkilenecek başvuruların sayısı nedir?
Herhangi bir sayı öngörülmüyor fakat başvuruların büyük çoğunluğu kaliteli ve ciddi okullara yapıldığı için, bu başvurular mevcut yeni durumdan etkilenmeyecek.

Yeni düzenlemeden hangi okullar etkilenecek?
Yanlızca özel eğitim kuruluşları (sertifika, meslek ve dil okulları)

Konu hakkında ICEP Yurtdışı Eğitim (0212) 258 18 12 numaralı müşteri hizmetleri hattında detaylı bilgi alınabilir.

Diğer Haberleri İncele

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.