Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

Diğer Haberleri İncele

Amerika’daki Sel Felaketi Türk Ögrencileri de Etkiledi

Okunma Sayısı: 9852    Tarih: 6/30/2008   Gönderen: Webmaster

Haziran ayında Wisconsin'de yaşanan ve iki hafta boyunca günlük hayatı felç eden sel felaketi bölgedeki onbinlerce ev ve işyerini sular altında bıraktı. Yaz tatillerinde çalışmak için Wisconsin'e giden Türk öğrenciler kapanan işyerleri yüzünden farklı şehirlere gitmek zorunda kaldı.

Özellikle Adams, Calumet, Columbia, Crawford, Dane, Dodge, Fond du Lac, Grant, Green, Green Lake, Iowa, Jefferson, Juneau, Kenosha, Lafayette, La Crosse, Marquette, Milwaukee, Monroe, Ozaukee, Racine, Richland, Rock, Sauk, Sheboygan, Vernon, Walworth, Washington, Waukesha ve Winnebago'da etkili olan ve buralarda yaşayan halkın evlerini boşaltmalarına sebep olan yoğun yağışlar sonrasında Wisconsin Valiliği Ulusal Muhafızlardan yardım talebinde bulundu. Başkan adaylarından Barack Obama ise Wisconsin’deki sel felaketi sonrasında bölgeye hareket edip gönüllü kurtarma çalışmalarına katıldı.

Son 25 yılın en yoğun yağışını alan bölgede faaliyet gösteren birçok turistik işyeri sel felakati nedeniyle gelen rezervasyon iptallerinden dolayı kapanmak veya çalışma alanını daraltmak zorunda kaldı. Bu durumdan, Wisconsin'deki turistik mekanlarda çalışan yerli işçilerle birlikte, bu bölgede yaz tatillerini Amerika'da çalışarak değerlendirmeyi planlayan Türk öğrenciler de etkilendi. Katıldıkları Work and Travel programı bünyesinde Wisconsin'e giden Türk öğrencilerin sayısının 350 olduğu tahmin ediliyor.

Türk Öğrenciler Güvende

İşyerlerinin kapanması ve çalışma alanlarının daralması nedeniyle işsiz kalan Türk öğrencilerin zor durumda kalmalarına ve bazı öğrencilerin parasız kaldıkları için Türkiye’deki ailelerine ulaşmada zorluk çekmelerine rağmen tamamının sağlık durumunun iyi olduğu belirtiliyor.

Bölgedeki çeşitli işlere yerleştirilen 65 kişilik ICEPWORLD öğrenci grubuna sponsorluk yapan CCI Work and Travel Koordinatörü Daniel Elbert öğrencilerin başka eyaletlerde iş bulmaları için hızlı bir çalışma içine girdiklerini, bu öğrencilerden konaklama sorunu yaşayanların ihtiyaçlarının karşılandığını ve başka eyaletlerde iş bulan öğrencilerin ulaşım bedellerinin de öğrencilere ödendiğini açıkladı. Elbert, 1 Temmuz itibarıyla iş bekleyen 65 öğrenciden 59’unu başka işlere yerleştirdiklerini ve kalan öğrencileri de kısa zamanda işe yerleştireceklerini de sözlerine ekledi.

Endişeli Velilere İyi Haber

Sel felaketinden habersiz olan öğrenci velileri çocuklarının Amerika’da işsiz kalmasını endişe ile karşılarken durumdan aracı ve sponsor firmaları sorumlu tutuyor. Ancak, 65 kişilik bir grubu bu bölgeye yerleştiren ICEPWORLD Genel Müdürü Faik Özcan'dan gelen açıklama ise şöyle:

"Kendi öğrencilerimizden altı kişi dışında tamamını 3 hafta içinde başka işlere yerleştirdik. Bu öğrencilerimize ulaşım ve konaklama masraflarının da ödenmesini sağladık. Kalan öğrencilerimizin sorunlarının da en kısa sürede çözülmesi için çalışıyoruz. Sel felaketinden dolayı zor durumda olan bütün Türk öğrencilere yardım etmeye hazırız. Work and Travel programı gerçekten çok zor ve katılan öğrencinin özveri göstermesi gereken bir süreci kapsıyor. Bu programda başarı, öğrenciyi Amerika’ya götüren aracı firma, sponsor veya öğrenci velisinden daha çok, öğrencinin kendisine bağlı. Doğal felaketler veya ekonomik krizden etkilenip çalışacakları firmanın kapanması gibi sıradışı durumlara karşı öğrenciler hazırlıklı olmalı ve sponsorlarının verecekleri tavsiyeye soğukkanlılıkla uymalı. Durumu soğukkanlılıkla ve büyük bir anlayışla karşılayan öğrencilerimize ve velilerine teşekkür ediyoruz."

Diğer Haberleri İncele

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.