Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

Diğer Haberleri İncele

İngiltere'de London Metropolitan Üniversitesi'nin, yabancı öğrenci alması yasaklandı.

Okunma Sayısı: 8008    Tarih: 8/30/2012 4:16:00 PM   Gönderen: ICEPWorld Yurtdýþý Eðitim

İngiltere İçişleri Bakanlığı’nın sınır kontrol ve vize işlemlerinden sorumlu birimi Birleşik Krallık Sınır Ajansı “UK Border Agency”, Londra Metropolitan Universitesi’nin yabancı öğrencilerin vize işlemlerine sponsor olmasına izin veren yetkisini iptal etti. Bu iptal işlemi, üniversitenin bugünden itibaren Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden yabancı öğrenci almasını engelliyor.
İngiltere’de çok ciddi bir şok etkisi yapan bu kararın ardından, vize işleminden sorumlu ajansın bakanı, üniversitenin yabancı öğrencilerin devam durumlarını yeteri kadar takip etmediği ve ingilizcesi yetersiz olanlara sponsor olduğu gerekçesiyle iptal kararı alındığını bildirdi. Muhalefet partileri, sivil toplum örgütleri ve yabancı öğrencilerin İngiltere’de eğitimi teşvik etmek amacıyla kurulan British Council, Study UK gibi kuruluşlar, hükümeti eleştiri bombardımanına tutmaya başladılar. BBC, iptal haberini son dakika gelişmesi olarak acilen duyurdu ve saat başı haberlerde ilk haber olarak vermeye devam ediyor.
Karar muhalefet edenler, İngiltere’nin ekonomik açıdan zor durumda olduğu bir anda, böyle bir kararın, ingiliz ekonomisi ve eğitim sistemi için intihar anlamına geldiğini savunuyorlar.
Gelen tepkiler üzerine hükümet, bu karardan öğrencilerin mağdur olmaması için, eğitimi suistimal etmeyen öğrencilerin acilen başka eğitim kurumlarına transferini sağlamak üzere bir ekip kurdu. Çeşitli hükümet kurumları ve sivil toplum kurumlarından oluşan bu ekip, öğrencilerin mümkün olan en az zararla bu karardan etkilenmemesine çalışacak.
London Metropolitan Üniversitesinde eğitim gorup, tatil için İngiltere dışında bulunanların ülkeye girişine izin verilecek ancak Üniversiteye yeni kayıt olmuş öğrencilerin ülkeye girişine izin verilmeyecek.
Hali hazırda İngiltere’de bulunan öğrencilerin ise, hükümetin oluşturduğu ekibin çalışmaları bitene kadar ülkede kalmasına izin verilecek.
Londra Metropolitan Üniversitesinde, yüzlerce Türk öğrenci eğitim görmekteydi. ICEP WORLD İngiltere Þubesi, bu öğrencilerin mağdur olmaması için kriz masası oluşturdu. Başka üniversiteye transfer olmak isteyen Türk öğrenciler, Londra şubemizle irtibata geçebilir.

Diğer Haberleri İncele

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.