Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

Diğer Haberleri İncele

Avustralya öğrenci kaybını önlemek için vize koşullarını gözden geçiriyor

Okunma Sayısı: 11440    Tarih: 3/29/2011 10:42:00 AM   Gönderen: ICEPWorld Yurtdýþý Eðitim

Avustralya Hükümeti, yabancı öğrencilerin ülkedeki yaşam koşullarını araştırdıktan sonra, uluslararası öğrenci endüstrisinin muhtemel zararını engellemek için öğrenci vizesi sistemini mercek altına aldığını bildiriyor. Aralık ayında incelenmeye başlayan vize sistemi, gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra Nisan ayından itibaren faklı bir sistemle işlemeye başlayacak.
Öncelikle, Avustralya'ya giriş koşullarını kolaylaştırmak için öğrenci vizesinin gerektirdiği dil seviyesinin düşürüleceği önemli bir yenilik olmakla beraber yabancı öğrencilerin vize alma süreçlerini de kolaylaştıracak bir etkendir. Diğer bir değişiklik ise, Avustralya'da eğitim katılımı en fazla olan ülkeler arasında başı çeken Çin ve Hindistan'dan gelen öğrencilerin vize sürecinde eskiden olduğu gibi 3 yıl yerine sadece 2 yıllık yaşam giderlerini kapsayacak miktarda para göstermelerinin yeterli olacağıdır.
Avustralya Özel Eğitim ve Öğretim Kurulu (ACPET) tarafından yetkili bir danışmanlık merkezinin - Allen Consulting - geçen yıl yaptığı bir araştırma, giderek azalan yabancı öğrenci sayısının ihracat oranlarını düşürerek ekonomiye negatif olarak yansıyacağını gösteriyor. İngilizce eğitim sektörünün 2012 yılına kadar 1,1 milyar dolar gelir kaybıyla en çok etkilenen sektör olacağı tahmin ediliyor.
English Australia Başkanı Sue Bundell, öğrenci vizesi sistem değişikliği sürecinin Göçmenlik ve Yükseköğretim bakanları tarafından ortaklaşa yürütüldüğünü belirtmektedir. "Bu değişiklik bildirisi, üniversite sektörünün geleceği için stratejik anlamda önemli bir gelişmedir," diyor.
Universities Australia Başkanı ve Qeensland University of Technology Rektör Yardımcısı Peter Coaldrake, "Öğrenci vize sistemindeki bu değişiklik, Avustralya'nın mevcut eğitim prosedürleri geliştirmek ve söz konusu negatif izlenimi düzeltmek için gayret ettiğini göstermiştir," diyor. Çünkü, sadece vize sisteminin gerektirdiği koşullar değil, Avustralya'nın güvenli ve rahat bir ülke olmadığına dair çıkan söylentiler de şuandaki negatif imajın yadsınamaz bir sebebidir.
Kaynak : Language Travel Magazine – Mart sayısı, sayfa 6

Diğer Haberleri İncele

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.