Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

Diğer Haberleri İncele

Yeni Zelanda'da Geçici Vize Sistemi Başladı

Okunma Sayısı: 13133    Tarih: 3/29/2011 10:42:00 AM   Gönderen: ICEPWorld Yurtdýþý Eðitim

Bu yıl Þubat ayında yürürlüğe giren Göçmen Yasası'nın getirdiği değişiklerin bir parçası olarak, Yeni Zelanda'da bulunduğu süre içerisinde orada okumak için vizeye başvuran yabancı öğrenciler, asli öğrenci vize süreci yürütülürken alacakları geçici vize ile ülkede hemen okumaya başlayabilir durumda olacaklar.
Yeni sistemi kısaca açıklamak gerekirse; öğrenci vizesi dışında herhangi bir vize ile -turist vizesi gibi - Yeni Zelanda'da bulunanların sonradan orada eğitim almaya karar vermeleri durumunda gerçek öğrenci vizesini alana kadar geçen sürede geçici vize alarak hiç beklemek zorunda kalmadan eğitimlerine başlayabilecekler. Bu uygulama, bireylerin geçmiş yıllardaki gibi öğrenci vizesine geçiş yapmadan önce polis kontrollerinden ve tıbbi muayenelerden geçme zorunluluklarını da ortadan kaldırıyor.
Yeni Zelanda Göçmenlik Bakanı Jonathan Coleman vize sürecinin artık çok daha kolay olacağını açıkladı. "Bu uygulama öğrenci adaylarının sahip olmaları gereken standart kriterleri değiştirmemesine rağmen, öğrenci vizesi sürecini hem öğrenciler hem de eğitimciler için çok daha kolay hale getiriyor," diyor. Fakat, geçici vize alındıktan sonraki 6 ay içerisinde asıl öğrenci vizesinin alınması şartı önemli bir detay.
Göçmen Yasası'nda bildirilen diğer bir değişiklik ise yabancı öğrencilerin önceden olduğu gibi 2 yıl yerine 3 yılda bir polis kontrollerinden ve sağlık muayenelerinden geçmelerinin yeterli olacağıdır. Coleman, "Bu muayene ve sonrasında alınması gereken sağlık raporları öğrenciler için oldukça pahalıydı ve birçok öğrencinin başvurusu söz konusu belgelerin tarih itibariyle geçerliliğini yitirdiği gerekçesiyle reddediliyordu. Dolayısıyla, bu değişiklik vize sürecini çok daha ucuz ve kolay hale getirecek," diyor.


Kaynak : Language Travel Magazine – Mart sayısı, sayfa 6

Diğer Haberleri İncele

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.