Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

Diğer Haberleri İncele

Avustralya'da Öğrenci Sayılarının Düşmesi Bekleniyor

Okunma Sayısı: 13992    Tarih: 3/29/2011 10:42:00 AM   Gönderen: ICEPWorld Yurtdýþý Eðitim

Avustralya Göçmen Departmanı geçen yıl Mart ayında 134,700 olan yabancı öğrenci sayısının, Haziran 2014'e kadar 64,500'e düşeceğini öngörmektedir. Söz konusu istatistikler devlet bakanlarına yazılı olarak gönderildikten sonra bu yıl Ocak ayında Bilgiye Erişim Özgürlüğü Yasası altında yayımlandı.
Universities of Australia başkanı Glenn Withers, yabancı öğrencilere vize verilme oranının bu yıl %10 oranında azaldığını belirtiyor. Uygulanmaya yeni başlayan puanlama sistemi, sıkı göçmenlik denetimleri, öğrencilere yönelik saldırılar, doların yükselmesi, Amerika'nın Hindistanlı öğrencilere yönelik düzenlediği kampanyalar bu azalışın ana sebepleri olarak görülüyor. 2009-2010 dönemindeki yabancı öğrenci vize başvuruları bir önceki yıla göre 1/3 oranında azalarak 158,240'a kadar düşmüştür. Reddedilen başvuru sayısı ise ¼ oranında yükselerek 31,726'ya ulaşmıştır. Geçen yılın sonunda, Avustralya Hükümeti yabancı öğrenci sayısının azalışını durdurmak için öğrenci vizesi sistemini tekrar gözden geçireceğini bildirdi.
Bununla beraber, sevindirici gelişmelerin de olduğu istatistiklerle ortaya koyulmakta. Avustralya Hükümeti tarafından yapılan bir araştırma 2009 ve 2010 yıllarında Avustralya'da üniversite okuyan yabancı öğrencilerin %86'sının ülkede kendilerini oldukça güvende hissettiklerini gösterirken, 2006 yılında yapılan aynı araştırmada bu rakamın %75 olduğunu hatırlatıyor.
İngilizce dil okulu ve üniversitelere kayıtlı yabancı öğrencileri de kapsayan bir araştırma - The National Survey of International Students Studying in Australia - 2009 ve 2010 yılları arasında yapılmış olup, 2006 yılına göre öğrencilerin aldıkları eğitim ve sahip oldukları yaşam kalitesi açısından memnuniyet derecelerinin çok daha yüksek olduğunu göstermektedir. Söz konusu araştırmaya göre, Avustralya üniversitelerinde okuyan yabancı öğrencilerin %86'sı ülkedeki yaşamlarından oldukça memnun iken, %84'ü ülkedeki eğitim kalitesinin son derece iyi olduğunu belirtiyor.
Avustralya Yükseköğretim Başkanı Chris Evans, "Yabancı öğrencilerin %85'inden fazlasının ülkede sürdüğü hayattan ve aldığı eğitimden memnun olması çok sevindirici bir gelişme olmakla beraber, Avustralya'nın yabancı öğrencileri içtenlikle karşılayıp misafir eden bir ülke olarak adını duyurması açısından da önemlidir. Hükümetimiz, Avustralya'nın uluslar arası eğitim sektörünü desteklemek için elinden geleni yapmakta ve Avustralya'nın nitelikli eğitim veren bir ülke olduğunu kanıtlamaya yönelik çalışmalarına da hızla devam etmektedir," diyor.
Kaynak: Language Travel Magazine - Mart sayısı , sayfa 7

Diğer Haberleri İncele

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.