Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

Diğer Haberleri İncele

İngiltere'de Üniversite Sektöründeki Gelişmeler

Okunma Sayısı: 12948    Tarih: 3/28/2011 4:15:00 PM   Gönderen: ICEPWorld Yurtdýþý Eðitim

İngiltere'de yüksek öğrenim görmek yabancı öğrenciler arasında oldukça popüler bir alternatif olduğu için üniversite kayıtları her geçen yıl artmaktadır. Fakat, önümüzdeki dönemlerde öğrenci vizelerinin kabul koşulları ve eğitim maliyetinin yüksek olması bu durumu değiştirebilir.
Kingston Üniversitesi'nden Jane Bransby son birkaç yıldır yabancı öğrenci kayıtlarının bir hayli arttığını ve istatistiklere göre şuanda İngiltere'de okuyan öğrencilerin %11'inden fazlasının Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden geldiğini belirtmektedir. "Bu artışın en belirgin sebebi önemli pazarlarımızda, üniversitemizin adını duyurmaya yönelik sürdürdüğümüz çalışmalardır. Hindistan, Norveç, Çin, Güney Kore, Hong Kong, İran, Pakistan ve Nijerya gibi ülkelerden gelen birçok öğrencimiz var. Örneğin, Aralık 2009'da 151 farklı ülkeden öğrenci Kingston Üniversitesi'ne kayıt oldu ve şuanda eğitimlerine devam etmektedirler," diyor.
University of London'dan Nick Butler, yabancı öğrenci kayıtlarının artmasını üniversite yararına yapılan pazarlama çalışmalarının yoğunlaşmasına bağlıyor. "Pazarlarımızdaki potansiyel öğrencileri teşvik etmek için uygulanan sistematik yaklaşım ve sunduğumuz programların kalitesinin yanısıra, derslerde Asya, Afrika ve Orta Doğu gibi güncel konulara verilen önem de yabancı öğrenci artışının ana sebepleridir," diyor.
2009 yılında yürürlüğe giren Tier 4 öğrenci vizesinin gerektirdiği kabul şartları zor da olsa, özellikle son birkaç yıldır İngiltere'de yüksek öğrenim görmek halen popüler bir alternatif. Geçen yıl UCAS tarafından yapılan bir araştırmanın istatistiksel sonuçlarına göre 2010/2011 döneminde üniversiteye kabul edilen yabancı öğrenci sayısı, 2009 yılına göre %3.1 oranında artarak 32,744'e ulaşmıştır.
Fakat, İngiliz hükümeti Tier 4 vize sistemi ile, hiç İngilizce bilmeyenlere yönelik kurslara katılan yabancı öğrenci sayısını azaltmak ve İngiltere'ye göçü engellemek adına en az B1 düzeyinde İngilizce bilgisine sahip olma koşulunu uygulamaya geçti. Dolayısıyla, önümüzdeki akademik yıl ve sonrasını tahmin etmek bu anlamda oldukça güç. İngiltere'de yüksek öğrenim maliyetinin artması üniversitelere girmek isteyen hem yerli hem de yabancı öğrencileri tedirgin ediyor.
Universities UK başkanı Nicola Dandridge, "Yabancı öğrencilerin potansiyel göçmen olarak risk grubu gibi algılanmasına karşıyız. Zira, öğrenciler çalışmak veya İngiltere'ye yerleşmek gibi bir düşünce ile değil, eğitim için geliyorlar," diyerek bu konudaki görüşünü dile getiriyor.
Kaynak: Language Travel Magazine- Mart sayısı, sayfa 22

Diğer Haberleri İncele

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.