Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

Diğer Haberleri İncele

İngiltere Au Pair Programlarının Yeniden Başlatılması Söz Konusu

Okunma Sayısı: 12405    Tarih: 6/9/2010 11:48:00 AM   Gönderen: ICEPWorld Yurtdýþý Eðitim

ICEP Yurtdışı Eğitim ve ICEP Uluslararası Kültürel Değişim Programları Burs Vakfı, uzun hukuki araştırmalardan sonra, İngiltere'de Au Pair Programlarının yeniden başlaması için mahkeme sürecini başlattı.

Bilindiği üzere, İngiltere Hükümeti 28 Kasım 2008'de Au Pair vizelerinin verilmesini durdurmuş ve resmen Au Pair programını yürürlükten kaldırmıştı. Program resmen yürürlükten kaldırılana kadar, her yıl ortalama 1000 civarında Türk genci, Au Pair programı aracılığıyla dil öğrenmek amacıyla İngiltere'ye gidiyordu. Bu program özellikle ekonomik durumu iyi olmayan gençlere, İngiltere'de çalışarak dil öğrenme şansı sunuyordu.

2008 sonundan itibaren vizelerin kaldırılması, ekonomik sıkıntıda olan çok sayıda gencin bu çok önemli fırsattan yararlanmasını engelledi.

ICEP Yurtdışı Eğitim firmasının hukuki danışmanlığını yapan, İngiltere'nin önde gelen göçmenlik hukuku Avukatlarından Garth Coates, yapılan inceleme ve hukuki danışmanlıktan sonra, Avrupa Birliği ve Türkiye arasında 1963'te imzalanan Ankara Anlaşmasına dayanarak, İngiltere'nin Au Pair vizelerini Türk Vatandaşlarını için kaldıramayacağını öne sürüyor. Coates, "1963 anlaşması çok net. İngiltere, Türk Vatandaşlarının Au Pair olmasını engelleyemez. Bu konuda bu hafta içinde mahkeme sürecine giriyoruz. Umarım, İçişleri Bakanlığı, tezimizi benimseyip, mahkeme sürecini uzatmadan Türk Vatandaşlarına Au Pair olma yolunu tekrar açar. Bunun olmaması durumunda yıllar sürecek bir davaya hazırız" diyerek, Au Pair programlarının yeniden başlayabileceğinin sinyalini veriyor.

ICEP Yurtdışı Eğitim, İngiltere'ye 1986'da Au Pair göndermeye başlayan Türkiye'nin en eski danışmanlık firmalarından biri. İngiltere'deki ICEP ofisi, aupair sığınma evi ve Türk danışmanları ile, vizeler resmen kaldırılana kadar, İngiltere Au Pair sektöründe sadece Türkiye'de değil, tüm Avrupa'da lider bir firma konumundaydı.

Firma kurucusu Tamer Ulay, aynı zamanda İngiltere İçişleri Bakanlığı'ndan vize ve göçmenlik hizmetleri konusunda özel yetkiye sahip. Tamer Ulay, bu dava sürecinin kendilerine 50 bin ila 100 bin sterlin arasında bir maliyet getireceğini ancak davayı kazanacaklarından emin olduğunu söylüyor.

Diğer Haberleri İncele

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.