Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

Diğer Haberleri İncele

İngiltere Vizelerinde Vize Memuruna Ek Yetkiler Verildi

Okunma Sayısı: 10775    Tarih: 11/2/2009   Gönderen: ICEPWorld Yurtdýþý Eðitim

İngiltere İçişleri Bakanlığı sözcüsü, puanlamaya dayalı vize sistemine yönelik eleştirilere yanıt verdi. Sözcü, parlamentoda bazı milletvekillerinin, puanlamaya dayalı sistemde niteliksiz ve gerçek amacı eğitim olmayan kişilerin vize aldıkları yönündeki yorumlara "vize memurunun göçmenlik yasasına uygun görmediklerine vize vermeyecekleri" konusunda güvence verdi.

Bilindiği üzere, TIER 4 vize sisteminde, öğrencinin göçmenlik geçmişine ve gerçek niyetine bakılmaksızın sadece maddi durumuna ve kayıt olduğu okula bakılarak puanlaması yapılıyor ve yeter puanı alan başvuruculara olumlu yanıt veriliyordu.

Vize memuru, vize geçmişi olumsuz olsa dahi, TIER 4 vize puanlamasında yeter puanı sağlayanlara vize vermek zorundaydı. Bu durumda, daha önce İngiltere'den sınır dışı edilmiş olsa dahi, gerçek amacı ne olursa olsun yeter puanı alan herkes vize alabiliyordu.

Bu yönde, özellikle İngiltere parlamentosunda ciddi tartışmalar yaşanınca, Bakanlık Sözcüsü, vize memurlarına, uygun görmedikleri öğrencilere red verme yetkisi verildiğini açıkladı. Bu yeni yetki ile, vize memurları eskiden olduğu gibi, inandırıcı bulmadıkları başvuruculara, puanlama sisteminde yeterli puanı alsalar dahi vize vermeyebilecek.

Konu üzerine açıklama yapan ICEPWORLD Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Ulay, göçmenlik geçmişinden ötürü vize alamayacaklarına inanan bazı başvurucuların, Türkiye'deki kötü niyetli bazı yurtdışı eğitim acentalarınca istismar edildiklerini, bu acentalara vize almaları karşılğında haksız yere binlerce sterlin ödediklerini söyledi. Ulay, "TIER 4 vize sisteminde, bakanlığın bugünkü açıklamasına kadar, isteyen hemen herkes bankada para göstermesi durumunda zaten vize alabiliyordu. Ancak eski sistemdeki gibi vize alamayacaklarına inanan bazı masum vatandaşlar, kötü niyetli acentalarca istismar edildiler, vize almaları zaten garanti olan bu kişilerden, sanki vize almayı kendileri becermiş gibi, haksız yere binlerce sterlin para aldılar." diyerek, eski sistemde vize alması mümkün olmayan ilkokul mezunlarının veya daha önce İngiltere'den sınır dışı edilmiş yüzlerce kişinin vize alabildiklerini söyledi.

Diğer Haberleri İncele

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.