Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

Diğer Haberleri İncele

ABD Yönetimi, Work and Travel Sponsorlarını Uyardı

Okunma Sayısı: 8350    Tarih: 9/17/2009 5:59:00 PM   Gönderen: ICEPWorld Yurtdýþý Eðitim

Amerika'da Work and Travel Programı'na sponsor olan kuruluşlara, programın uygulayıcısı ve gözetmeni olan ABD Devlet Bakanlığı'dan bugün ciddi bir uyarı yazısı gönderildi.

Programı uygulayan tüm Sponsorlara gönderilen yazı, Amerikan Gazetelerinde çıkan bir haber ile ilgili. Haberde, Türkiye'den Amerika'ya giden bazı Work and Travel katılımcılarının hikayesine yer veriliyor ve ön önemlisi bu katılımcılardan birinin PEDICAP – Taksi Bisiklet - kullanırken, Amerika'lı bir kadının ölümüne sebep vermesinden bahsediliyor. Haberde Türkiye ve Rusya'dan Amerika'ya giden çok sayıda Work and Travel katılımcısının isimleriyle birlikte düşüncelerine yer verilirken, bu katılımcıların kullandıkları bazı ifadelerden, Amerika'da yasaların suç saydığı fiilleri işledikleri dikkat çekiyor. Bir Türk öğrenci, "Daha fazla para kazanmam lazım. Bunun için rakiplerimin yüzünü dağıtmaktan çekinmem" derken, bir başkası "Çok para kazanmam lazım, çok çalışmam lazım, her işi yaparım, burası Amerika" diyorlar ve açıkça programı ihlal ettiklerini kendi ağızlarından itiraf ediyorlar.

Programa İstanbul'dan katılan 23 yaşındaki bir Türk Öğrencinin, Pedicap – Bisiklet Taksi- kullanırken, kaza yapması ve Pedicap'ta taşıdığı kadın bir yolcunun ölümüne neden olmasından sonra haber, adeta bir Work and Travel sorgulamasına dönüşüyor. Habere konu olan Türk Öğrenci'nin olayın bir kaza sonucu olmasından dolayı tutuklanmadığı, ancak ölüme sebebiyet verme suçundan yargılanabileceği belirtildi.

San Diego'da olan ve Pedicap kullanan çok sayıda Amerikalı ve yabancının, müşteri kapma rekabeti yaşadıkları ve aralarında kavgaya varan tartışmaların olduğu haber içinde yer aldı. Bir çok yorumcu, "Amerika dışından gelen öğrenciler, ülkeyi tanımadan ve hiç bir trafik kuralını dinlemeden bu işi yapıyor, sokaklarımızı sirke çevirdiler" derken, bazıları da kazaya neden olan öğrencinin hiç bir suçunun olmadığını belirterek programı savunuyor.

Haberde çok sayıda Türk öğrenci, adları ve ne iş yaptıklarına kadar detaylı olarak yer alıyor.

Haberin Amerikan basınında çıkmasından sonra, çok sayıda Amerika'lı, Work and Travel programı ile Amerika'ya gidip sistemi suistimal eden bu öğrencilere karşı çok sert yorumlarda bulundu. Bazı yorumlar programın iptal edilmesini isterken, bazıları da Müslüman ülkelerden gelen bu öğrencilerin tamamının sorunlu olduğunu ileri sürüyor.

Türkiye'de korsan çalışan ve binbir hayali vaatlerle Amerika'ya Work and Travel katılımcısı gönderen, her tür deneyim ve profesyonellikten uzak firmaların neden olduğu sorunların programa katılan öğrenciler üzerinde oluşturduğu baskılar, bazı katılımcıların kendi şahsi çıkarları için yalan ve yanıltıcı beyanlarda bulunmaları haberin ana temasını oluşturuyor.

ICEPWORLD Genel Direktörü Tamer Ulay, konuyla ilgili şu yorumlarda bulundu: Þu an itibarıyla, haberde konu olan ve isimleri geçen tüm öğrenciler ve kendilerine sponsor olan kuruluşlar, ABD'de ilgili devlet organlarınca incemeye alınmış durumdalar. Bu öğrencilerin, gazetede yer alan bazı yorumlarının da suç teşkil ettiğini düşünürsek, ilerde hem bu öğrencileri Amerika'ya gönderen Türk şirketler, hem de bu öğrencilere sponsor olan kurumlar ciddi olarak yara alacaklardır. Ayrıca bu öğrencilerin, sonraki yıllarda Amerika'ya girişi de engelenebilecektir.

Türkiye'de Work and Travel Acentası olarak faaliyette gösteren yüzlerce acenta var ve bunlara her hafta bir kaç tane yenisi ekleniyor. Her tür kontrol mekanizmasından uzak bu firmalar, programın geleceği için ciddi tehlike oluşturuyorlar.

Bundan yaklaşık 10 yıl önce sadece bir kaç acentanın olduğu Work and Travel sektöründe şu anda acenta sayısı tam olarak bilinmiyor ancak yüzlerce acentanın olduğuna kesin gözüyle bakılıyor. Acenta patlamasındaki en önemli etken de, Amerika'da bir kez Work and Travel programına katıldıktan sonra, konunun uzmanı olduğunu iddia ederek acenta açan, eski work and travel katılımcıları oluyor.

Çok acemice yapılan hatalardan kaynaklanan sorunlar, bu yıl bir çok Sponsor'un başını ağrıtacağa benziyor. Hatırlanacağı üzere, ABD Yetkilileri PEDICAP işini Work and Travel'da kullanmayı uzun bir süre önce yasaklamışlar ve Sponsorlardan bu tür işler için DS onaylamamalarını istemişlerdi.

ABD Devlet Bakanlığı'nın bugünkü yazısından sonra, gerek Türkiye'deki vize biriminin gerekse de sponsorların çok daha sıkı bir şekilde öğrenci seçme yoluna gideceği bekleniyor.

Diğer Haberleri İncele

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.