Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

Diğer Haberleri İncele

Amerikan Konsolosluğundan Skandal İddialarına Cevap

Okunma Sayısı: 5423    Tarih: 7/28/2009 5:21:00 PM   Gönderen: ICEPWorld Yurtdýþý Eðitim

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, üniversite öğrencilerine yaz aylarında Amerika'da çalışma ve seyahat etme imkanı sağlayan programla ilgili suistimal iddialarına açıklama yaptı:

Büyükelçilikten yapılan yazılı açıklamada, "Basında yer alan haberler, geçtiğimiz on yıl boyunca Türkiye'de çok başarılı ve popüler olmuş bu program hakkında yanlış bir resim vermektedir" denildi. Büyükelçilikten yapılan açıklamaya göre, "Çalış ve Gez" programı, orta öğretim sonrası öğrencilere Amerika Birleşik Devletleri'nde kültürel değişim imkanı vermesinin yan ısıra İngilizce yetenekleri üzerinde çalışırken para kazanma imkanını da sağlıyor. Bugün bazı basın organlarında çıkan haberlerde söz konusu program kölelik sistemine benzetilmişti.

BU YIL 10 BİN TÜRK ÖÐRENCİSİNE 'WORK AND TRAVEL' VİZESİ VERİLDİ

Türkiye, Work and Travel programına katılım sayısı açısından dünya genelinde ikinci sırada yer alıyor. ABD Büyükelçiliği, bu yıl yaklaşık 10 bin Türk öğrenciye bu program için vize verdi. Büyükelçiliğe göre, geçtiğimiz yedi sene zarfında programa katılan Türk öğrencilerin sayısındaki patlama, Türk katılımcıların büyük çoğunluğunun edinmiş olduğu olumlu deneyimleri ve ABD Hükümetinin programa olan coşku dolu desteğini yansıtıyor. ABD Hükümeti, bu programa Türk ve Amerikan halkları arasındaki kültürel değişim ve Türk öğrencilerine İngilizcelerinin yan ısıra diğer önemli işyeri deneyimleri kazanmaları olanağı sağlaması açılarından değer veriyor. Work and Travel'ı savunan açıklamada, "Programa katılan Türk öğrencilerin büyük çoğunluğunun bildirdiği olumlu deneyimler, artarda hemen her yaz giden katılımcı sayısının büyüklüğünden de anlaşılmaktadır" denildi.

YETKİLİLER PROGRAMI DİKKATLE İZLİYOR

Programa katılan Türk öğrencilerin Amerikalı akranlarıyla aynı koşullar ve çalışma şartlarını, ücretleri ve diğer konuları kapsayan aynı yasal korumalar altında çalıştığı vurgulanan açıklamada, katılımcıların gerekli merciler tarafından takip edildiği de belirtildi. Buna göre, Türkiye'deki Amerikan Büyükelçiliği ve Konsoloslukları, vize verdikleri öğrencilerin olumlu deneyimlerinin devamını temin etmek için programı yakından izliyor.

YAYINLARA WORK AND TRAVEL ACENTALARI SERT TEPKİ GÖSTERDİ

Bazı basın yayın organlarında, Work and Travel programına katılan öğrencilerin Amerika'da köle gibi çalıştırıldığı haberlerine, sadece Amerikan Konsolosluğu değil, Work and Travel acentaları ve sponsor firmalar da sert tepki gösterdi. Bir haberde, Amerika'ya gezip eğlenme hayali ile giden bir Türk gencinin, Alaskada haftada 100 saate yakın çalıştığı ve hiç boş zamanı olmadığı için şizofren teşhisi ile akıl hastanesine gittiği rapor ediliyordu. Ancak konunun uzmanı olanlara göre, bu haberlerin büyük bir kısmı hayal ürünü ve bilinmeyen bir amaca hizmet ediyor. Çünkü, Alaska'ya giden öğrenciler, çok fazla çalışıp para kazanmak amacıyla özellikle Alaskayı tercih ediyorlar ve Alaska'da yapılan tek iş balık ayıklama işi. Bu yıl, yeterli balık olmadığı için bir çok işletmede çalışma saatleri düşürüldü ve öğrencilerin neredeyse tamamı yeterli iş olmadığından şikayetçi. Bir başka ifadeyle, bereketli bir mevsim yaşamayan Alaska'da öğrenciler çok çalışmaktan değil, az çalışmaktan şikayetçi. Bunun yanısıra, uzman psikologlar hiç kimsenin 1 ayda şizofren olamayacağının da altını çiziyorlar.

ICEPWORLD'DE SORUNLU ÖÐRENCİ SAYISI SADECE 6 KİÞİ

Bu yıl ICEPWORLD ile Amerika'ya giden öğrencilerden sadece 6'sı, çeşitli nedenlerle programdan memnun olmadıkları için erken geri dönmeye veya kendi buldukları işe geçmeye karar verdiler. Bu 6 kişinin ICEPWORLD'ün Amerika'ya gönderdiği toplam öğrenci portfoyundeki oranı ise %1'den daha düşük. Konu ile ilgili konuşan ICEPWORLD Genel Müdürü Faik Özcan, "Çıkan haberlerin büyük bir kısmı gerçek dışı olmakla birlikte bazıları doğru. Türkiye'de bazı acentalar, asılsız vaatlerle öğrencileri Amerika'ya gönderdiler. Yüzlerce öğrenciyi hayali işlere yerleştirdiler, sponsorlara borçlarını ödeyemedikleri için öğrencilerinin vizelerinin iptal olmalarına neden oldular. Bu, acenta seçiminin ne denli önemli olduğunu bir kez daha göstermektedir." diyerek, öğrencilerin asılsız vaatlerle piyasada cirit atan, deneyim ve uzmanlıktan yoksun acentalardan uzak durmalarını tavsiye ediyor.

TÜRKİYE'DEKİ WORK AND TRAVEL ACENTA SAYISI 300'ü GEÇTİ!

Amerika'ya Work and Travel programı ile bir kez gidip, dönüşte konunun uzmanı olduklarını iddia eden bazı öğrencilerin girişimleri neticesinde Türkiye'deki Work and Travel acenta sayısının 300'ü aştığı rapor edilmekte. Her tür denetimden uzak olan bu acentalar konusunda öğrenciler uyanık olması isteniyor.

Diğer Haberleri İncele

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.