Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

Diğer Haberleri İncele

Ingiltere Öğrenci Vizesinde 28 gün kuralı 1 Ekim'e kadar uzatıldı.

Okunma Sayısı: 6082    Tarih: 6/10/2009 12:00:00 PM   Gönderen: ICEPWorld Yurtdýþý Eðitim

Ingiltere İçişleri Bakanlığı, "TIER 4" Öğrenci Vizesine başvuracak öğrencilerin, bankada 28 gün süreyle paralarını tutmalarının 1 Ekim 2009 tarihine kadar istenmeyeceğini açıkladı.

Geçen hafta yapılan açıklamaya göre, Öğrenci Vizesine başvurmak isteyenlerin, başvurdukları gün banka hesaplarında yeterli parayı bulundurmaları yeterli olacak. TIER 4 kuralına göre, İngiltere'ye eğitime gidecek olan öğrencilerin, eğitim ve yaşamsal giderleri için gerekli olan minimum para miktarını 28 gün süreyle bankada göstermeleri gerekiyor. Ancak bu kural, yeni uygulamaya girdiği için 1 Haziran 2009 tarihine ertelenmişti.

İngiltere vizelerinde, yeni sistemden kaynaklanan yanlış anlamalardan ve vize memurlarının yeterince eğitilmemiş olmasından dolayı tam bir karmaşa yaşandığı rapor edilirken, bazı ülkelerdeki eğitim acentalarının İngiltere Vizelerini boykot etmeye hazırlandığı öğrenildi. Vize memurlarının, sudan sebeplerle vize reddi verdiklerini söyleyen bazı acenta yetkilileri, öğrencilere bunu açıklamakta zorlandıklarını ve yeni sistemi uygulamada yaşanılan zorlukların yükünü kendilerinin taşımak zorunda bırakıldığını belirtiyorlar.

İngiltere İçişleri Bakanlığı ise, yaşanılan zorlukların minimum düzeye indirgenmesi için, 28 gün kuralının uygulamaya alınmasını 1 Ekim 2009 tarihine kadar uzattıklarını ve vize memurları ile okulların yeni vize sistemi konusunda hızlı bir eğitimden geçirileceğini açıkladı.

ICEPWORLD Genel Müdürü Faik Özcan, 28 gün kuralının 1 Ekim 2009 tarihine kadar uygulamaya alınmayacak olmasının iyi bir gelişme olduğunu söyledi. Özcan, "Yeni vize sistemi aslında eskisine göre çok daha kolay. Kimin vize alıp, kimin alamayacağı çok belli. Eskiden vize memurlarının keyfi ret vermelerine sık rastlanılıyordu ancak yeni sistemde, bu tür keyfi retlerin verilmesi artık söz konusu olmayacak." diyerek, İngiltere'de eğitime gidecek olan öğrencilerin endişe duymalarına gerek olmadığının altını çiziyor.

Diğer Haberleri İncele

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.