Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

Diğer Haberleri İncele

ICEPWORLD, Amerika'da Work and Travel programında yeni bir seçenek sunuyor

Okunma Sayısı: 5254    Tarih: 4/8/2009 6:13:00 PM   Gönderen: ICEPWorld Yurtdýþý Eðitim

Amerikan Dışişleri Bakanlığından aldığı yetki ile 16 Aralık 2008'den itibaren Work and Travel programında tam yetkili sponsor olan ICEPWORLD, Türkiye'de yepyeni bir work and travel seçeneği sunmaya başladığını açıkladı. Self Placement Extra adı verilen bu seçenekte, öğrenci kendine verilen bir listeden dilediği işverenle yazışma yaparak, istediği işe kendisi başvurabiliyor. İşverenle anlaşma sağladıktan sonra, devreye ICEPWORLD giriyor ve öğrencinin seçtiği işe yasal olarak başlayabilmesi için işverenle sözleşme yapılıyor.

ICEPWORLD Türkiye Genel Müdürü Faik Özcan, bu seçenek ile Amerika'ya daha önce gitmiş veya İngilizce iletişimde kendine güvenen öğrencileri hedeflediklerini söyledi. Özcan, " Öğrencilerin Amerika'da karşılaştığı sorunların önemli bir kısmı, kendi kişisel gayretleriyle çözülebilecek sorunlar oluyor. Örneğin, işvereninden izin istemek, 2. bir iş bulmak, gazete ilanlarından veya arkadaş yardımıyla yeni bir iş veya konaklayacak bir yer bulmak bir çok öğrenci için kolaylıkla aşılabilecek şeyler oluyor. Amerika'ya gittikten sonra karşılaştığı sorunları kendi başına çözen öğrenciler, aynı sorunları sponsordan yardım alarak çözen öğrencilerle aynı parayı ödüyorlar. Amacımız, bu farkı ortadan kaldırmak." diyerek, ICEPWORLD'ün sunmaya başladığı bu seçeneğe ek olarak, sponsordan tam destek alınabilen, JOB FAIR ONLINE ve EASY PLACEMENT seçeneklerini de sunduklarını sözlerine ekledi.

Work and Travel programında öğrencilerin çok önemli bir kısmı, sadece sponsorluk belgesi için 1000 - 1500 dolar arasında ücret talep edilmesinden şikayet ediyor. Geçen yıl Türkiye'de bir firma ile Amerika'ya giden Erhan Barut, "Amerika'da karşılaştığım sorunları kendi başıma çözebildim. Dükkanlardaki eleman ilanlarından kendime ikinci bir iş bile buldum. Sponsor firma bana sadece vize almamda destek sağladı. Amerika'ya gittiğimde onları sadece 3 kez aradım, birinde Amerika'ya geldiğimi ve işe başladığımı rapor ettim, ikincisinde bulduğum iş detaylarını verdim ve sonuncusunda da geri dönüşümü rapor ettim. Bunlar için onlara ödediğim rakam 1400 dolardı. Bence, ICEP'in bu yeni seçeneği benim gibi olan çok sayıda öğrenciye fayda sağlayacak" diyor.

ICEPWORLD Work and Travel Koordinatörü Faik Özcan, Türk öğrencilerinin Avrupalı öğrencilerden daha fazla başvuru ücreti ödediklerini kabul ediyor, ancak Özcan'a göre bunun çok önemli bir nedeni var: Avrupalı öğrenciler, genelde karşılaştıkları sorunları kendileri çözmeye çalışıyor ancak başaramadığında sponsordan destek istiyor. Türkiye'den giden öğrenciler ise, hemen her konuda gece gündüz farketmeden Türkiye'deki acentasını veya Amerika'daki sponsorunu arıyor. Örneğin evin yedek anahtarını nereden çıkarılabileceğini sormak için gece yarısı Türkiye'deki acentasını arayan, hatta çok küçük sorunlarda Türkiye'de annesi-babası veya akrabaları aracılığıyla sürekli acentasından yardım isteyen öğrenciler var. Bu şekilde öğrencilerin taleplerine çok fazla zaman harcandığı için, acenta ve sponsorlar daha fazla personel istihdam etmek zorunda kalıyor ve bu da öğrenciden istenen ücretlerin artmasına neden oluyor.

Ancak, Faik Özcan'a göre, bu durum 10 yıl öncesine göre çok değişti. Artık Türk öğrenciler daha bilinçliler. Sorunların önemli bir kısmını kendi başına çözen ve sponsor veya acentanın zamanını almayan öğrenci sayısı 10 yıla göre 2 kat arttı. Bu bilince sahip gençlerimizin sayısı arttıkça, Türkiye'deki Work and Travel programının maliyetleri de hızla düşmeye başlayacaktır.

ICEPWORLD Genel Müdürü Tamer Ulay, "Sponsorluk yetkisi alınmasındaki en önemli etken, Work and Travel pazarında haksız rekabet ve tekelleşmenin oluşmasından kaynaklanıyor. Amerika'daki ucuz ancak iyi hizmet sunan sponsor şirketlerden temsilcilik yetkisi istediğimizde, Türkiye'de tekel haline gelen bazı acentaların engellemelerine takılıyorduk. Bizi, Amerika'da çok pahalı hizmet veren veya hiç bir önemi olamayan küçük acentalarla çalışmaya zorladılar. Bu yüzden 2 milyon dolarlık bir yatırım yaparak kendi sponsor firmamızı oluşturmaya karar verdik. Ayrıca daha bilinçli Türk öğrencilere hizmet vereceğimiz için Avrupa ile benzer bir fiyatlandırma olmasına çalışacağız" diyerek 2010 yılında tam sponsor destekli paketlerinde de ciddi anlamda bir düşüşe gidilebileceğinin sinyalini veriyor.

Diğer Haberleri İncele

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.