Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

Diğer Haberleri İncele

Puanlamaya dayalı İngiltere öğrenci Vizesi 31 Martta başlıyor

Okunma Sayısı: 6488    Tarih: 3/13/2009   Gönderen: Webmaster

İngiltere İçişleri Bakanlığı, puanlamaya dayalı uzun süreli öğrenci vizesi uygulamasına 31 Mart'ta başlayacağını, aylar öncesinden bildirmişti. Uygulamanın başlamasına sayılı günler kala, bakanlık online denetleme sistemi dışında kalan bütün hazırlıkların tamamlandığını duyurarak, konu ile ilgili hazırladığı yönetmeliği 9 Mart 2009 tarihinde resmen yayınladı.

Yayınlanan bu yönetmelik, İngiltere öğrenci vizesine başvuracak olanlara, okullara ve yurtdışı eğitim acentelerine rehber niteliği taşıyor.

İngiltere Öğrenci Vizesi'nde Neler Değişecek?
Yeni vize sisteminde öğrenci maddi durumuna ve kayıt olduğu okula göre puan alacak. Maddi durum için öğrenciye en fazla 10 puan verilebilecek. Bu puanı alabilmesi için öğrencinin, İngiltere'de eğitim alacağı süre boyunca kendisine yetecek kadar parası olduğunu ispatlaması gerekecek. Öğrencinin kayıt olduğu okulun, İngiltere İçişleri Bakanlığı'ndan lisanslı olması durumunda, öğrenciye 30 puan daha verilecek. Toplam 40 puan alamayan öğrenciye vize verilmeyecek.

Ancak, öğrenci 40 puan alsa dahi, öğrenciye vize verilmesi garanti değil. Vize memurunun, yeterli puanı alan öğrencinin, İngiltere'ye, gerçekten eğitim için gideceğine ikna olması, puanlamaya dayanan belgelerin sahte olmadığına inanması ve öğrencinin veya ailesinin göçmenlik geçmişlerinin şüpheli olmaması gerekecek.

Maddi durum puanı için kişisel hesap gerekiyor
Öğrenci 18 yaşından büyük ise, maddi durum puanı alabilmesi için, kendi banka hesabında, okul parasına ve İngiltere’de kalacağı süre için kendisine yetecek kadar parası olduğunu ispatlaması gerekiyor.

Öğrenciye yetecek para miktarı hesabı şu şekilde yapılacak:

9 ay ve üzerinde eğitim alacak olanlar için:
Tüm okul ücreti ve Londra içinde eğitim alacaklar için 7200 sterlin, Londra dışında eğitim alacaklar için 5400 Sterlin cep harçlığı

9 aydan daha az eğitim alacak olanlar için:
Tüm okul ücreti ve okul süresi boyunca Londra içinde eğitim alacaklar için aylık 800 sterlin, Londra dışında eğitim alacaklar için aylık 600 Sterlin cep harçlığı. Cep harçlığı, öğrencinin eğitim alacağı ay sayısı çarpımıyla bulunacaktır. Örneğin, 6 ay eğitim almayı bir öğrenci, Londra’da eğitim alacaksa, 6 ay x 800 Sterlin = 4800 Sterlin, Londra dışında eğitim alacaksa, 6 ay x 600 Sterlin = 3600 Sterlin cep harçlığı göstermek zorunda olacak.

Yukarıda açıklanan toplam bedelin, öğrencinin kendi hesabında, vize başvurusundan 28 gün önceden NAKİT olarak bulundurulması gerekiyor. Hazine bonosu, tahvil, hisse senedi gibi menkul kıymetler kabul edilmeyecek.

İngiltere’de Vize Uzatacak Olanların Durumu
İngiltere’de öğrenci vizesini uzatacak olanların, ilk 1 yıla kadar olan tüm okul ücreti ve 2 aylık maddi durum göstermesi yeterli olacaktır. Örneğin, Londra’da eğitim alan bir öğrenci, 2 yıllık eğitim için öğrenci vizesini uzatacaksa, hesabında ilk 1 yıllık okul ücreti ve 2 aylık yaşamsal gideri için 1600 sterlin para göstermesi gerekecek. Bu paranın, banka hesabında en az 28 gün bulunması zorunlu olacak.

Kendine sponsor olacak birini bulan veya burs alan öğrencilerin durumu
Sadece resmi devlet bursu veya uluslararası tanınan bir kurumdan burs alanların durumu kabul edilecektir. Kendine sponsor olacak birini bulan öğrencilerin, maddi durum puanı için gereken parayı sponsorun hesabında değil, kendi hesabında 28 gün süreyle bulundurması gerekecektir.

16 yaşından küçük öğrencilerin durumu
16 yaşından küçük olan öğrenciler, ilk 1 yıllık okul ücreti ve yaşamsal giderleri için gereken parayı, kendi anne babası veya 1. dereceden yakın akrabası üzerinde gösterebilir. Yakın akraba olarak, anne-baba, kardeş, amca, dayı, hala ve teyze kabul edilecektir.

16 yaşından küçük olanlar için, yaşamsal gider hesabı şu şekilde yapılacaktır:

- Okulun yurdunda kalacak olanlar için: İlk 1 yıllık toplam yurt konaklama, yemek, üniforma ve diğer zorunlu giderler, okul tarafından hesaplanıp, öğrencin vize mektubunda belirtilmelidir.
- İngiltere’de oturum izni olan veya İngiliz vatandaşı olan yakın akrabası yanında kalacak öğrenciler için, kalınacak her ay için 500 sterlin nakit para gösterilecektir Bu para, İngiltere’deki akrabanın banka hesabında son 28 gün bulundurulacaktır.

Yurtdışı Eğitim Acentelerinin Yeni Rolü
İngiltere İçişleri Bakanlığı, İngiltere’deki okulların resmi acentelerine önemli görevler düşeceğini kabul etmiştir. Acenteler, yeni sisteme uyum hakkında İngiltere Büyükelçiliğince tanıtım seminerine alınmıştır.

ICEP Yurtdışı eğitim danışmanları, yeni vize rejimi hakkında Ekim 2008 tarihinden bugüne sürekli eğitim almışlar, ayrıca İngiliz Büyükelçiliği’nin verdiği seminerlerden de yararlanmışlardır.

Yeni vize sistemi hakkında her tür bilgi, ICEP Yurtdışı Eğitim’in, Türkiye çapındaki şubelerinden alınabilir.

Diğer Haberleri İncele

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.