Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

Diğer Haberleri İncele

Ingiltere'deki Ekonomik Kriz Türk Au Pairleri de Etkiledi

Okunma Sayısı: 5512    Tarih: 11/14/2008   Gönderen: Webmaster

Son 60 yılın en büyük ekonomik krizini yaşayan İngiltere'de, Türk Au Pairler de global krizin etkilerinden olumsuz etkilenmeye başladı. Ardı ardına gelen iflas haberleri, bankaların el değiştirmesi ve büyük şirketlerin kapanması sonucunda işten çıkarılan İngiltere Vatandaşlarının sayısı 300 bini aştı ve yaklaşık 500 bin kişiye de ücretsiz zorunlu izin verildi.

Ülkede yaşanan ekonomik krizden etkilenen ve işten çıkarılan İngiliz aileler, çareyi aupairlerinin işlerine son vermekte bulduğu için, ülkede yaşayan Au Pair'ler kalacak yeni bir aile bulmada çok ciddi sorunlar yaşamaya başladılar. BAPAA-İngiltere Au Pair Acentaları Birliği'ne göre, Au Pair sistemi tarihinin en kara günlerini yaşıyor. Çok sayıda Au Pair acentasının kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını açıklayan BAPAA yetkilileri, çaresizlik içinde Hükümetin vergi ertelemesi kanununu meclisten geçirmesini bekliyor.

BAPAA üyesi Jamie Pullum, "İşten çıkarılan veya zorunlu izne çıkarılan yarım milyonu aşkın kişi içinde, evinde aupair ağırlayan binlerce aile var. Ya anne ya da baba işten çıkarıldığında, evde çocuk bakacak bir ebeveyn olduğu için, aileler artık Au Pair istemek yerine, evlerindeki aupairin işine son veriyor." diyerek, Au Pair sektörünün krizden ölümcül darbe alan sektörler içinde yer aldığını belirtti.

Türk-İngiliz Eğitim Danışmanları Derneği 2. eşbaşkanı Linda Philips'e göre, hükümetin yeni vize politikasının bir sonucu olan Au Pair vizelerinin bundan sonra Türklere verilmemesinin etkileri İngiltere'de hiç hissedilmedi. "Herkes, Türklere -ve diğer vize ülkelerine- aupair sisteminin kapanması nedeniyle, aupair darlığı yaşanacağını düşünüyordu. Þu anda karşılaşılan tablo, aupair darlığı yerine au pair bolluğu olduğunu gösteriyor. İşten çıkarılan Aupairler, yeni aile bulmakta sorun yaşıyorlar, buna yurtdışından gelen yeni aupair adayları da eklendiğinde, ülkede tam bir Au Pair enflasyonu havası hakim oldu. Acentamıza her gün onlarca Au Pair adayından talep geliyor, ancak biz maalesef yeni aupair yerleştirmesini bir kenara bırakın, elimizde olan ve işten çıkarılan Au Pair'lere dahi yeni aile bulamaz olduk" diyerek, ülkede yaşanan ve Au Pair sektörünü etkileyen sorunun ne kadar ciddi olduğunun altını çiziyor.

ICEPWorld Londra Þube Müdürü Çelemet Yener'e göre, ülkede şu anda yaşanan ve Au Pair sektörünü etkileyen krizin tek sorumlusu ekonomik kriz değil. Çelemet Yener, sektörü etkileyen 3 önemli faktörü şu şekilde özetliyor: Ekonomik kriz, Yaklaşan Noel Tatili ve Türklere Au Pair sisteminin kapanacak olmasından dolayı aşırı sayıda Au Pair fazlasının İngiltere'ye gelmiş olması.

ICEPWorld danışmanları, İngiltere'de bulunan Türk aupairlere, kaldıkları aile yanında çok ciddi bir sorun olmadıkça kalmaya devam etmelerini, çok ciddi bir sorun oluşması durumunda ise, yeni bir aile bulmanın bir kaç ay zaman alabileceğini hatırlatarak, 2009 Ocak veya Þubat ayı içinde aile bulmanın içinde bulunduğumuz aya göre daha rahat olabileceğinin altını çiziyorlar.

Diğer Haberleri İncele

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.