Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

Diğer Haberleri İncele

Türklerin Ingiltere'de Au Pair olması artık mümkün olmayacak!

Okunma Sayısı: 14943    Tarih: 4/28/2008   Gönderen: Webmaster

Bugün İngiltere İçişleri Bakanlığı'na davet edilen BAPAA (İngiltere Au Pair Acentaları Derneği) yetkilileri ile Bakanlık görevlileri arasında yapılan görüşmede, Mayıs 2008 ortasında açıklanacak Yeni Göçmenlik Kanunu hakkında bilgi verilmiştir.

Verilen bilgiye göre, İngiltere'de Au Pair programı, TIER 5 olarak adlandırılan YOUTH MOBILITY (Gençlik Değişim) programı altında yer alacak. Bu programda yaş limiti 18-30 olarak değişiyor ve YOUTH MOBILITY vizesi alanlar, İngiltere'de kültürel değişim ile ilgili diledikleri bir işte çalışabilecekler.

YOUTH MOBILITY vizesi şu anda ABD, Kanada, Avustralya gibi gelişmiş ülkelerin vatandaşlarına açık olacak. Yeni bir ülkenin bu listeye eklenmesi için, o ülke hükümetinin İngiltere ile özel bir anlaşma yapması ve programa katılan her bireyin geri dönüşünü garanti etmesi gerekecek. Yeni ülkeler, sadece her yıl Ocak ayında listeye eklenebilecek.

31 Aralık 2008'den İtibaren Türkler Au Pair Olamayacak
GÜNCELLEME: Ingiltere İçişleri Bakan Yardımcısı, Au Pair Vizelerinin 27 Kasım 2008'de sona ereceğini resmen açıkladı


Mevcut Au Pair programında vize başvurularının 30 Ekim 2008'e kadar kabul edileceği ve vizesini alanların en geç 2008 yıl sonuna kadar İngiltere'ye giriş yapmasına izin verileceği düşünülüyor. Bu anlamda Türklerin Au Pair olmasına izin veren uygulama, 31 Aralık 2008'de sona ermiş olacak ancak vize başvuruları en geç 30 Ekim 2008 tarihine kadar yapılabilecek. Bir başka ifadeyle, 30 Ekim 2008'den itibaren T.C. Vatandaşları İngiltere'de Au Pair olmak için vizeye başvuramayacaklar ve au pair olamayacaklar. 30 Ekime kadar vizesini alanların, 2 yıl süreyle İngiltere'de aupair olarak kalmalarına izin verilecek.

ICEPWorld Istanbul şube müdürü Murat Ayvacı'ya göre, Türklerin İngiltere'de Au Pair'lik programından yararlanamaması, 1963 Ankara Katma Değer protokolüne aykırı. Mevcut uygulamadan şu anda sadece Türklerin yararlanabildiğini ve bu vizenin kaldırılmasının Türklerin Au Pair olmasının önünün kesilmesi anlamına geldiğini bildiren Ayvacı, Amerika'da ve Almanya, Hollanda, Fransa gibi diğer AB ülkelerinde Türklerin aupair olmaya devam edebileceğinin altını çizdi.

ICEP'in İngiltere'deki Au Pair yerleştirmelerini gerçekleştiren Londra Þube Müdürü Çelemet Yener, yıl sonunda İngiltere'deki Au Pair sisteminin Türklere kapanmasından dolayı, "son şanslarını değerlendirmek isteyenlerin" sayısında büyük artış olabileceğini söyledi. Yener, zaman darlığı ve sınırlı sayıda ailenin aupair almasından dolayı, başvuran her adayın Au Pair olarak yerleştirilmesinde ciddi sıkıntılar doğacağını belirterek, erken başvuru yapmanın önemini vurguladı.

GÜNCELLEME: Ingiltere İçişleri Bakan Yardımcısı, Au Pair Vizelerinin 27 Kasım 2008'de sona ereceğini resmen açıkladı

Diğer Haberleri İncele

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.