Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

Diğer Haberleri İncele

İngiltere au pair vizelerini 27 Kasım 2008'de kaldıracağını açıkladı

Okunma Sayısı: 6248    Tarih: 10/31/2008   Gönderen: Webmaster

İngiltere Göçmenlik Bakanı Phil Woolas, puanlama sistemine dayalı TIER 2 ve TIER 5 olarak adlandırılan vize türlerinin, 27 Kasım 2008 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacağını açıkladı.

TIER 2 vize türleri, nitelikli işgücünü kapsayan çalışma izni gerektiren başvuruları içermektedir. TIER 5 ise, genelde Kültürel Değişim Programları çerçevesinde ülkeye giriş yapacak olan yabancıları kapsamaktadır. Bakan Woolas, TIER 2 ve TIER 5 sisteminin uygulanmaya başlanması ile birlikte, içinde Au Pair'liğin de olduğu çalışma tabanlı bir çok projenin kapanacağını belirtti.

Bakanın açıklamasına göre, İngiltere'de Au Pair'lik sistemi 26 Kasım 2008'de resmen sona erecek ve Türklerin İngiltere'ye Au Pair olarak gelmeleri mümkün olmayacak. Bu sistemin yerine uygulamaya girecek olan TIER 5 sistemi ise, sadece İngiltere ile özel anlaşma imzalayan ülkelere açık olacak. Türkiye, TIER 5 Youth Mobility "Gençlik Değişim" sisteminde İngiltere ile özel bir anlaşma imzalamadığı için, Türkler bu vize türüne başvuru yapamayacaklar.

TIER 5 sisteminin, en geç Ekim 2008 sonunda yürürlüğe girmesi beklenmekteydi. Ancak, eski göçmenlik bakanının istifa edip, yerine Phil Woolas'in atanması nedeniyle, TIER 5 sisteminin başlangıcı 27 Kasım 2008 tarihine ertelenmiş oldu. ICEP Istanbul Þubesi Danışmanlarından Eren AYDIN, TIER 5 başlangıç tarihinin 1 ay süreyle bile ertelenmiş olmasının sevindirici bir gelişme olduğunu, bu şekilde İngiltere'de Au Pair olmak isteyenlerin yerleştirilmesinde zaman kazanıldığını belirtti.

İngiltere'de, ICEP Vakfı'nın hukuki danışmanlığını yapan Garth Coates Hukuk Bürosu Avukatları, İngiltere İçişleri Bakanlığı nezninde, Türklerin Au Pair sistemine katılımını engelleyen bu karara karşı yürütülen hukuki sürecin en az 2 yıl daha sürebileceğini ancak sonuçtan umutlu olduklarını söylediler. Firma sahibi Avukat Garth Coates, "İngiltere Au Pair sisteminde, Avrupa Birliği anlaşmalarına göre Romanya ve Bulgaristan vatandaşlarına ayrıcalık yapıyor ve bu ülke vatandaşlarının Au Pair olmalarına engel olamayacaklarını belirtiyor ancak Türkiye'nin de AB ile olan anlaşmalarını göz ardı ediyorlar." diyerek, Türklerin de Romen ve Bulgar vatandaşları gibi Au Pair olmalarının yolunun tekrar açılması için kukuki mücadelelerine devam edeceklerinin altını çizdi.

Öte yandan, au pair vizesinin kaldırılacağı son tarih olan 27 Kasım'dan önce vize alabilmek umuduyla Türkiye'den çok sayıda Au Pair adayının, aupair acentalarına başvurduğunu belirten ICEPWorld Londra Þube Müdürü Çelemet Yener, "Þu anda ICEP olarak önceliğimiz, bize başvuran her aupair adayına bir aile bulup, vize işlemlerine başlamalarını sağlamak. Bu aşamada, zaman kazanmak için aile seçiminde çok fazla detaya inemiyoruz, hemen her ailenin başvurusunu kabul etmek zorunda kalıyoruz. Bunu son şans olarak değerlendiren Au Pair adaylarının, aşırı Au Pair talebinden dolayı, bu dönemde tam bekledikleri gibi bir aile bulamayacaklarını özellikle hatırlatmakta yarar buluyorum" dedi. Yener, beklediği gibi bir aile bulamayan adayların, vizelerini aldıktan sonra, diledikleri kadar aile değiştirebileceklerini söyleyerek, aile seçiminde çok titiz davranacak zaman olmadığının altını çiziyor.

Diğer Haberleri İncele

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.