Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

Vakıf üniversiteleri girişleri kolaylaştırıyor

Vakıf üniversiteleri girişleri kolaylaştırıyorTarih: 4/18/2012 1:56:00 PM   Gönderen: Webmaster

Ülkemizde üniversite sayısı 165’e yükseldi (103 devlet, 62 vakıf).
Bu sayıdaki artışa rağmen yüksek öğrenimde yurtdışı üniversiteleri tercih eden öğrenci sayısı giderek yükseliyor. Geçen yıl yurtdışına eğitim ya da kültürel değişim programına dahil olarak çıkan öğrenci sayısı 65 bini geçti.
Rıfat Sarıcaoğlu, Vakıf Üniversiteleri Birliği ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı, dünyada 150 milyon üniversite öğrencisinin olduğunu ve 2023 yılına kadar bu rakamın 200 milyonu geçeceğini belirtti.
İstanbul şehri için vakıf üniversitelerinde okuyan öğrencilerin sayısının devlet üniversitelerinde okuyanlardan fazla olduğunu da sözlerine ekleyen Sarıcaoğlu, vakıf üniversitelerinde yaklaşık 200 bin öğrenciyle eğitim verildiğini ifade etti. Bu öğrencilerin %30’u ise burs desteği alıyor.
Yurtdışına öğrenci gönderen ülkeler sıralamasında Çin, Hindistan, Güney Kore ve Almanya’nın ardından Türkiye yer alıor. Bu öğrenciler yıllık 2 milyar TL harcıyor ve, destek almaları durumunda bu miktarın en az yarısı tekrar ülke ekonomisine kazandırabilir.
Vakıf Üniversiteleri Birliği konu ile ilgili olarak bazı öneriler sunuyor:
• 30 yaş ve üzeri kişilere vakıf üniversitelerine sınavsız kayıt olabilme hakkı tanınması,
• LYS’nin 1 yıl geçerli olması, üniversilerin şubat ayında da kayıt alması ve ek kontenjan alımlarında taban puanının kaldırılması,
• Türk ve ABD üniversiteleri arasındaki anlaşmalara benzer üniversite anlaşmalarının yapılması (2+2 sistemi vb.),
• Üniversitelerin devlet, vakıf, özel ve uluslar arası anlaşmalarla oluşacak üniversiteler olmak üzere dört grup altında toplanması.

Etiketler: universite vakif rifat

Diğer Eğitim Haberleri İncele

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.