Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'dan SBS ve Dershaneler Hakkında Açıklama

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'dan SBS ve Dershaneler Hakkında Açıklama Tarih: 7/4/2013 11:00:00 AM   Gönderen: Webmaster

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı son yaptığı açıklamada SBS ve dershanelerde yapılacak olan değişikliği anlattı.
2013-2014 eğitim öğretim yılı itibariyle Seviye Belirleme Sınavının kaldırılacağını söyleyen Avcı,bunun yerine dönem içinde yapılacak olan sınavların merkezi bir sistemde gerçekleşeceğini belirtti.“Dershanelerin özel eğitim kurumlarına dönüştürülmesi çalışmaları devam ediyor,yasal alt yapı çalışmaları sürüyor. Önümüzdeki ders yılından itibaren yürürlüğe girecek şekilde hazırladık. Amacımız nitelikli kuruluşların özel eğitim kurumlarına dönüşmesinin önünü açmak. Çocukların dershaneye ihtiyaç duymayacak şekilde eğitim sistemini ayarlamak.” diye ekledi.
SBS kalkacak mı sorusuna ise:
“Çocuklarımızın 4 yıllık eğitiminin bir sınava tabi tutulmasının psikolojik bir yük olduğunu biliyoruz. Bunu çözmek için belli bir mesafeye geldik.
Tek bir sınav olmayacak, bütün Anadolu liseleri için tek sınav olmayacak. Kapısında yığılmalar olabilecek olan okullar için ise ayrı bir sınav, küçük ölçekli bir sınav olacak. Bu tür okullara 50 bin kontenjan oluyor. 100-120 bin kişinin katıldığı ayrı bir sınav olacak.'' şeklinde açıkladı.
''Çağ nüfusunun genel değerlendirmesini SBS ile yapılan değerlendirmeye sene içinde yapılan sınavlara bir çeki düzen getirerek yapacağız. Matematik, tarih, fen bilgisinden sene için yazılı yoklama yapılıyor. Bu sınav sonuçlarının, çocukların gerçekten sınıfta gördükleri derslerden sınavlardaki başarıları değerlendirilecek. Dersanelerde kazandırılan test becerileri yerine o yarıyılda o dersten ne öğrendiklerini ne beceriler kazandıklarını ölçen sene içi yazılılarını kullanılabilir hale getireceğiz. Çocukların okul başarısını ölçebiliyor muyuz. Geçmiş yıllarda araştırmalarımızda okullarda yapılan sınavlara ilişkin değerlendirme sağlıklı olmuyor. Okullararası değerlendirme birbirini tutmuyor. Öğretmenlerimiz not verirken bazılarına cömert, bazılarına tutumlu davranıyor. Bu yüzden o notların daha sonra kullanılamadığını gördük. Bu nedenle matematik, Türkçe, fen bilgisi gibi derslerden birer tanesini merkezden yapacağız. Bakanlık olarak biz yapacağız bu sınavları. Hazırlanışı, uygulanışı ve değerlendirilmesini biz üstenelim, böylece standart daha adil bir genel not havuzu oluşsun. Türkiye genelinde öğrencilerinde notlarında bir standart oluşacak. Gelecek yıldan itibaren bu uygulama sisteme girecek ağ nüfusunun genel değerlendirmesini SBS ile yapılan değerlendirmeye sene içinde yapılan sınavlara bir çeki düzen getirerek yapacağız. Türkiye genelinde öğrencilerinde notlarında bir standart oluşacak. Gelecek yıldan itibaren bu uygulama sisteme girecek.”diye yanıt verdi.
Ayrıca Avcı,dershanelerin özel eğitim kurumlarına dönüştürülmesi çalışmalarının devam ettiğini de belirtti.

Diğer Eğitim Haberleri İncele

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.