Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

Dil öğrenmenin yararları

Dil öğrenmenin yararlarıTarih: 8/2/2012 9:51:00 AM   Gönderen: Webmaster

Dil öğrenmenin yararları birçok başlık altında toplanabilir. Özellikle uçak biletlerinin ucuzladığı günümüzde bir çok kişi yurtdışında yabancı dil öğrenmek istemekte. Bunlardan en önemlisi kişisel gelişime yararlarıdır; öncelikle hayat kalitenizi yükseltir, yabancı kültürleri yakından tanıma fırsatı sunar. Yabancı dil bilenler kariyerlerinde yükselme ve işlerinde devamlılığa sahip olur, toplumda saygınlık kazandırır, dil bilenler iş hayatında diğerlerine göre bir adım öndedirler, mesleki ve kişisel gelişimde sadece ana dilimizde değil diğer dillerde var olan bilgi ve teknolojiye ulaşma imkânı sunar. Bunların hiçbirini sağlamasa dahi başarma duygusu ve kendini geliştirme çabası bireye güç ve güven katar.
Toplumsal gelişime yararları; yabancı dil seviyesi yüksek olan ülkelerin askeri ve ekonomik gelişme süreçleri daha ileridedir. Yabancı dil bilen toplumlar bilgi, teknoloji, sanat ve edebiyat alanında kendi kültürlerinin yanı sıra farklı kültürlere de yer vererek süregelmiş monotonluklardan kurtulur. Toplumsal kültürünü diğer ülkelere tanıtma şansı yakalar. Tüm bunların yanında cemiyette ki bireylerin yabancı dil bilmeleri belirgin olarak eğitim sisteminde hissedilir. Eğitim düzeyi yüksek toplumlar her zaman diğer ülkelere göre bir basamak yukarıda yer alır.
Bu kadar önemli olan yabancı dil diğer toplumlar için çok kolaydır da neden ülkemizde bir türlü öğrenilemez ve bir noktadan sonra gençlerimiz için işkenceye dönüşür. Aslında yabancı dil öğrenememenin listesi uzun olmakla beraber önemli başlıklara kısaca değinelim. Öncelikle ilköğretim çağında kendi ana dil bilgisini yeteri derecede öğrenememek. Kendi anadil bilgileri yetersiz bireyler sadece ezber üzerine yabancı dil öğrenebilmektedirler. Bir diğer faktör ise eğitim sisteminde bu güne kadar yapılan hatalardır. Başlıcaları, yabancı dil eğitimine geç yaşta başlamak, dil eğitiminin tamamen gramer yapı üzerine kurulması, eğitimcilerin yabancı dil derslerinde öğrencilere yine kendi anadillerinde eğitim vermesi. Başka bir negatif unsur ise toplumsal olarak kültürümüze ve yaşam alanlarımıza yabancıları dâhil etmemeye özen göstermemiz sayılabilir. Örnek vermek gerekirse yirmi yıl yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız yaşadığı ülkenin dilinden tek bir kelime öğrenmeyebiliyor. Yabancı bir ülkede dahi kendi milletinden ve kendi dilinden yaşam alanları kurabiliyor.
Özetle yabancı dil öğrenebilmek için öncelikle kendi ana dilimize hâkim olmalıyız, eğitime erken yaşta başlamalıyız ve öğrenmek istediğimiz dili ülkesine giderek kültürünü, mutfağını, insanını tanıyarak dinleyerek ve konuşarak o kültürle iletişime geçerek öğrenebiliriz. Özelikle İngiltere gibi ülkelerde, bir çok okul bu nedenden dolayı öğrencilere İngiliz aileler yanında yer olanağı sağlamaktalar.

Ümmühan Peçe Sönmez

Etiketler: dil ögrenme , dil , uçak bileti

Diğer Eğitim Haberleri İncele

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.