Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09
  • EĞİTİM DİLİ
  • EĞİTİM YERİ
  • KURS TÜRÜ
  • EĞİTİM SÜRESİ
  • KONAKLAMA
DİL OKULU BUL

NZ

YENİ ZELANDA
ÜLKE REHBERİ
Detaylı Amerika Rehberi


Yeni Zelanda Öğrenci Vizesi

Yeni Zelanda'da dil eğitimi almak isteyenlerin öğrenci vize işlemleri dilokulubul.com eğitim danışmanlarının gözetiminde yapılır. Daha kolay vize işlemi için eğitim danışmanınız ile veya 0212 258 18 12 numaralı müşteri hizmetleri sorumlusuyla görüşmelisiniz.

Yeni Zelanda öğrenci vize işlemlerine dil okuluna başlamayı düşündüğünüz tarihten en erken 3 hafta öncesinde başlamalısınız. Sizi dil okuluna kayıt yapan dilokulubul.com eğitim danışmanı vize işlemlerinde kullanmanız için size gerekli başvuru formları ve okul kayıt kabul belgesini verecektir.

Erken başvurmak ve istenilen belgeleri sağlamak vize almak için tek başına yeterli değildir. Her öğrenci adayının akademik ve kişisel geçmişi farklı olduğundan, öğrenci vizesi için aynı anda başvuran iki öğrenciye farklı sorular sorulabilir ve farklı vize prosedürleri uygulanabilir.

Yeni Zelanda öğrenci vizeleri, Londra'daki Yeni Zelanda Büyükelçiliği vize bölümü tarafından incelenmektedir. Bununla birlikte Ankara'daki Yeni Zelanda Büyükelçiliğinin, vizeye başvuran kişi hakkındaki yorumları da göz önünde tutulmaktadır.

Vize işlemi, diğer ülkelere nazaran daha kolaydır ancak vize görevlisi sizin esas niyetinize göre karar verecektir:

- Yeni Zelanda'da kalmayı ve kamu fonlarına yük olmayı düşünüyorsanız
- Hayatınızı Yeni Zelanda'da kurmak gibi bir düşünceniz varsa
- Yeni Zelanda'da eğitim, konaklama, ulaşım vs her türlü harcamanızı rahatlıkla karşılayacak maddi olanağınız yoksa

vizeniz red edilebilir.

Aşağıda açıklanan vize işlemleri ve gerekli dökümanlar genel bilgi verme amacını taşımaktadır ve vize memurlarının inisiyatifine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Vize Türleri

Turist Vizesi: 3 ay ve daha kısa süreli eğitim almayı planlayan öğrencilere Turist vizesi verilir. Yeni Zelanda'da 9 aya kadar turist vizesiyle kalmak mümkündür. İsterseniz, turist vizesini Yeni Zelanda'da öğrenci vizesine çevirmenize de izin verilmektedir.

Öğrenci Vizesi: Yeni Zelanda'da 3 aydan daha uzun süreyle eğitim almayı planlayan öğrencilere verilir. Bu vizeyle öğrenci olduğunuz sürece Yeni Zelanda'da kalma hakkınız vardır.

Çalışma İzni
Öğrenciler, Yeni Zelanda'da haftada 20 saate kadar part-time olarak bir işte çalışabilir.

Vize Ücreti
115 ABD Dolarıdır. Bu ücret, ABD Doları olarak vize başvurusu esnasında doğrudan Yeni Zelanda Büyükelçiliğine ödenmelidir.

Vize Belgeleri

t En az 6 ay geçerli pasaport
Pasaportunuz, Yeni Zelanda'da eğitiminiz süresince geçerli olmalıdır.

t Okul kayıt kabul belgesi
Okulun kaydınızı kabul ettiğine dair belgedir. Dilokulubul.com aracılığıyla ABD'de dil eğitimi alacak olan öğrencilere bu belge eğitim danışmanlarımızca verilecektir.

t İki adet vesikalık fotoğraf
Fotoğrafın arka fonu açık renk olmalı, her iki kulak görülmeli ve güneş gözlüğü, şapka gibi aksesuarlar kullanılmamalıdır

t Vize Başvuru Ücreti
Yeni Zelanda Vize ücreti 115 (Yüz On Beş) ABD Dolarıdır. Bu ücreti başvurunuz esnasında Yeni Zelanda Büyükelçiliğine ABD Doları olarak ödemelisiniz. Vizeniz onaylansın veya onaylanmasın, bu ücret iade edilmez.

t Öğrenci Vizesi Başvuru Formu
Bu formu, dilokulubul.com eğitim danışmanları size verecek ve onların gözetiminde hatasız bir şekilde doldurmanız sağlanacaktır.

t İyi Hal Kağıdı
Savcılıktan veya adli sicilden alabilirsiniz.

t Vukuatlı Nüfus Kütük Kayıt Örneği
Nüfus müdürlüğünden alınmış ailenizin vukuatlı nüfus kayıt örneği

t Uçak Bileti Rezervasyon Belgesi
Yeni Zelanda'ya uçuşunuzu rezerve edin ve ilgili acentadan rezervasyon belgesi alın. DİKKAT: Avustralya'dan transit vizesi almak zorunda kalmamak için, Avustralya'da aktarma yapmayan bir uçuş tercih etmelisiniz. Uçuşunuz hakkında detaylı bilgi ve ekonomik bilet temininde dilokulubul.com'dan yardım alabilirsiniz.

t Diploma veya Öğrenci Belgesi
Mezun durumda iseniz geçici çıkış belgesi veya diploma fotokopisi, öğrenci iseniz son bir kaç hafta içinde alınmış öğrenci belgesi. Eğitiminize ara vererek yurtdışına çıkıyorsanız, okuldan izinli veya kaydınızı dondurabileceğinize dair yazı almalısınız.

t Eğitim Sertifika ve Belgeleri
Daha önce dil kursuna gittiyseniz devam sertifikası veya okuldan alınmış hangi sürelerle hangi kura gittiğinize dair devam yazısı, varsa aldığınız veya almakta olduğunuz sertifika programları, meslek eğitim programları vb belgeler

t (Evli iseniz) Aile Belgeleri
Evlilik Cüzdanı, eşinizin ve çocuklarınızın kimlik fotokopileri

t Mali Durum Belgeleri
Aşağıda açıklanan belgelerle, yurtdışında bir işte çalışmadan, tamamen kendi imkanlarınızla eğitim alacak düzeyde maddi olanaklara sahip olduğunuzu ispatlamalısınız. Bankada en az 3 ay süreyle hareket gören nakit birikiminiz olmalıdır. Birikimleriniz tamamen size veya ailenize ait olmalıdır. Göstereceğiniz paranın kaynağı çok önemlidir. Borç, kredi veya emanet olarak aldığınız paralar kabul edilmeyebilir.

Öğrenciyseniz veya bir işte çalışmıyorsanız;

Ailenizin tüm ev ve arsa tapu fotokopileri
Ailenize veya size ait olan tüm banka hesap cüzdanları aslı veya son 6 aylık hareketi gösteren hesap ekstreleri
Bankadan alınan son hesap bakiyesini belirten resmi yazı
(Varsa) Otomobil ruhsat fotokopileri
Kredi kartı ekstreleri
(Aileniz maaşlı çalışıyorsa) Çalıştıkları işyerinden kaç yıldır çalıştıklarını ve şu anki görevini açıklayan resmi yazı, son 3 aylık maaş bordroları, (SSK'lı iseler) SSK işe giriş bildirgesi
(Aileniz serbest çalışıyorsa) Vergi levhası fotokopisi, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, Oda Sicil Kağıdı
(Varsa) Repo, Borsa, Tahvil hesaplarıyla ilgili hesap hareketleri ve son bakiyeleri gösteren resmi yazıların orijinalleri
(Evli iseniz) Eşinize ait (varsa) maaş bordrosu, (varsa) ruhsat-tapu fotokopileri

Kendi işinizi yapıyorsanız veya bir yerde çalışıyorsanız;

Ailenize ve size ait olan tüm ev ve arsa tapu fotokopileri
Ailenize veya size ait olan tüm banka hesap cüzdanları aslı veya son 6 aylık hareketi gösteren hesap ekstreleri
Bankadan alınan son hesap bakiyesini belirten resmi yazı
(Varsa) Otomobil ruhsat fotokopileri
Kredi kartı eksreleri
(Maaşlı olarak çalışıyorsanız) Çalıştığınız işyerinden kaç yıldır çalıştığınızı ve şu anki görevinizi açıklayan resmi yazı, eğitiminiz süresince izinli olduğunuza dair yazı, bu yazıyı imzalayan kişinin imza sirküsü, son 3 aylık maaş bordrolarınız, (SSK'lı iseniz) SSK işe giriş bildirgesi
(Serbest çalışıyorsanız) İşyerinizin vergi levhası fotokopisi, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, Oda Sicil Kağıdı, imza sirküleriniz, (varsa) Şirket hesabınızla ilgili bankadan alınmış son bakiye durumunu belirten resmi yazı ve son 6 aylık hareketi gösteren hesap ekstresi
(Evli iseniz) Eşinize ait (varsa) maaş bordrosu, (varsa) ruhsat-tapu fotokopileri
(Varsa) Repo, Borsa, Tahvil hesaplarıyla ilgili hesap hareketleriniz ve son bakiyeleri gösteren resmi yazıların orijinalleri

Başvuru İşlemi

Yeni Zelanda öğrenci vizesi başvuruları, dilokulubul.com eğitim danışmanları gözetiminde Ankara'daki Yeni Zelanda Elçiliği vize bölümüne şahsen yapılır. Vize başvurunuzun incelenmesi yaklaşık 3-4 günlük bir süreç alır. Başvurunuz uygun bulunur ise, sizden okul ücretinin tamamını ödemeniz ve uçak biletinizi satın almanız istenir.

Okul ücretini size en yakın bir dilokulubul.com temsilciliğine ödeyebilirsiniz. Bu ödemeyi yapmanızı takip eden 4 iş günü sonra uçak biletinizi satın alıp, size en yakın bir dilokulubul.com temsilcisine bırakın. Vizeniz biletiniz ile birlikte adresinize Yeni Zelanda Büyükelçiliği tarafından postalanacaktır.

Adresler

Yeni Zelanda Büyükelçiliği
İran Cd No: 13 Kat: 4, Kavaklıdere
Tel: (0312) 467 90 54
Vize başvuruları hafta içi her gün 09:00 - 12:00 saatleri arasında yapılabilir.


 

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.