Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09
  • EĞİTİM DİLİ
  • EĞİTİM YERİ
  • KURS TÜRÜ
  • EĞİTİM SÜRESİ
  • KONAKLAMA
DİL OKULU BUL

NZ

YENİ ZELANDA
ÜLKE REHBERİ
Detaylı Amerika Rehberi


Eğlence

Yeni Zelanda'nın gece hayatı ve sanatsal köylülüğü hakkında hoş olmayan pek çok yorum yapılabilir. Ancak toplam nüfusunun Madrid kadar olduğu düşünülürse çeşitli tiyatrolar, Rock grupları ve benzeri eğlenceyi sunamamasına şaşırmamalı. Aslında boyutlarına göre eğlence ve sanat faaliyetleri çok çeşitli ve kalitelidir.

Sanat
Coğrafi olarak izole olmasına rağmen Yeni Zelanda uzun bir zaman ana ülke tarafından kültürel olarak boğulmuştur. Ülkenin en tanınmış yazarı Katherine Mansfield hayatının çoğunu Avrupa'da geçirmiştir. Yakın zamanlarda çok sayıda yerli sanatçı ve müzisyen ortaya çıkmıştır. Hemen hepsi Avrupa'da biraz aman geçirmeleri gerektiğini düşünmüş ve sonuçta pek çok yetenek kaybedilmiştir. Avustralya'nın geniş dinleyici ve izleyici kitlesi yaratıcı Yeni Zelandalıları ayartır. Kaybedilen yeteneklerin bazılarının yeri yeni bir kültürde şanslarını arayan göçmenlerce doldurulmuştur.

Bütün şehirlerde Shakspeare'den Alan Ayckbourn'e her şeyi sergileyen ama ikinciye daha çok önem veren tiyatrolar vardır. Ulusal Orkestra ve çok sayıda bale ve opera grupları şubat ortasından kasıma kadar ülkeyi turlar, en büyük gösterilerini de genelde sezonun sonunda gerçekleştirir.

Sinema
Yeni Zelanda yapımı bir iki film uluslararası alanda etki yapmıştır, özelikle de Maori kültürüne değinilen bölümde bahsedilen Once Were Warriors. Devamı niteliğindeki What Becomes of the Broken Hearted 1999 Cannes film festivalinde övgü toplamıştır. İki önemli yönetmen Yeni Zelanda'da doğmuştur: Jane Campion zihinsel dengesi bozuk Yeni Zelandalı bir yazarın hayatını anlatan An Angel at my Table, The Piano ve son olarak da Kate Winslett'in oynadığı Holy Smoke ile tanınır. Peter Jackson 1994'te cinayet işleyen iki Yeni Zelandalı kızı anlatan Heavenly Creatures'ı yönetmiştir. Bu satırlar yazıldığında Yeni Zelanda'da Lord of the Rings üçlemesi üzerinde çalışmaktaydı ayrıca Yeni Zelanda film endüstrisindeki kalkınmadan ve Wellington'a Wellywood denmesinden kısmen sorumlu bulunmaktaydı. (Yeni Zelanda'nın şanına uygun olarak Queenstown yakınlarındaki setlerden birini basan sel filmin çekilmesini geciktirmiştir.)

Sinemalarda genelde içinden seçebileceğiniz çok sayıda film oynar. Hepsi 11 Dolar'dır ama pazartesi sabahları tüm matinelerde 8 Dolar'lık indirimli fiyatlar geçerlidir. Arabalı sinemalar yıllar önce yasaklanmıştı ancak 1987'de devlet bunların toplum hayatına ve normal sinemalara fazla tehdit oluşturmadığına karar verdi - yine de bu Yeni Zelanda'nın dünyanın en az 20 yıl gerisinde olduğuna bir kanıttır.

Filmlere verilen sansür sınıflandırmaları karışıktır: G genel gösterim demektir, GY de aynısıdır ama 13 ve yukarı yaştakilere tavsiye edilir, GA daha çok yetişkinlere yöneliktir, R16 veya R18 filmleri yalnızca bu yaşın üstündeki insanlara gösterilir ve RP13 veya RP16 bu yaşın üstündeki insanlara veya altındakilerin yanlarında bir yetişkin varsa gösterilir. Sansürler ne gibi engellerin olduğunu ifade edecek kadar da naziktir, "Dil rahatsız edebilir," "Bazı sahneler rahatsız edebilir," "Cinsel içerik rahatsız edebilir" gibi. "G" sınıfları yalnızca tavsiye niteliğindedir ama sınır getiren "R" yasalarca zorunlu tutulabilir.

Popüler Müzik
Uluslararası alanda tanınmayı başarmış yegane Yeni Zelandalı grup Split Enz ve onun halefi Crowded House'du. İkisi de uzun zaman önce dağılmıştır. The Exponents sevilen bir Rock grubuydu ancak maalesef 2000 yazındaki turneleri sonuncu olmuştur. Onların halefi yazın Yeni Zelanda'nın her tarafında konserler vermeyi amaçlayan Garageland'dır. Auckland ve Wellington'un şehir meclisleri parklarda ücretsiz konserler verilmesi için fon ayırır. The Mutton Birds sevilen bir gruptur, son albümleri Steam & Speed (Turner'in bir resminden esinlenmişler) R.E.M. ve Crowded House'un tarzına benzemektedir. Stellar ülkesinde sevilen bir gruptur, yeni çıkan Christchurch'ten Zed ve Daytura tanınmaya başlamıştır. İyi pek çok grup ulusal çapta başarılı olunca Avustralya veya Amerika'ya gitmektedir.

Çok sayıda uluslararası yıldız Yeni Zelanda'da konser verir, en son yazın Red Hot Chilli Peppers ve Chemical Brothers konserleri olmuş ve pek çok Yeni Zelandalı onları izlemek için uzak yerlerden gelerek yüksek bilet fiyatları (60 Dolar) ödemiştir. En önemli faaliyetlerden biri Auckland'da ocak ayı ortalarında gerçekleşen Big Day Out'dur. Her şehirde hepsi de geleneksel müzik çalma eğiliminde Rock, folk ve caz barları artı artan sayıda gece kulübü bulunur. Cazla ilgili olaylar ve yaklaşan faaliyetlerle ilgili bilgi almak için www.jazz.co.nz adresine bakın.

Müzeler ve Galeriler

Küçük yöresel veya bölgesel müzelerde bile sergilerin standardı oldukça yüksektir ama eserleri sergilenenler arasında Eski Ustalardan fazla bulamazsınız. Hem Maori hem Pakeha Yeni Zelandalı pek çok sanatçı eserlerini ülkenin her yerindeki galerilerde sergiler. Katılım tarihi bir iki yer dışında ücretsizdir. Yeni Zelanda Tarihi Yerler Koruma (PO Box 2629, Wellington; 04-472 4341 www.historic.org.nz) çiftlik evlerinden tarihi misyonlara, su değirmenlerinden görkemli evlere 40 mülkü işletmektedir. İdaresindeki bütün mülklerin özellikleri ve açılış zamanlarını içeren ücretsiz bir broşür yayınlamaktadır. 

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.