Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09
  • EĞİTİM DİLİ
  • EĞİTİM YERİ
  • KURS TÜRÜ
  • EĞİTİM SÜRESİ
  • KONAKLAMA
DİL OKULU BUL

ma

MALTA
ÜLKE REHBERİ
Detaylı Amerika Rehberi


Sağlık

Yolculuk sırasında sağlık durumunuz, yola çıkmadan önce yaptığınız ön hazırlıklara, günlük sağlık bakımınıza ve herhangi bir sağlık sorunuyla nasıl başa çıktığınıza bağlıdır.

Yolculuğa Hazırlık

Yeterli derecede sağlık sigortanız olup olmadığını kontrol edin.

Malta'da olağandışı sağlık sorunu riski yoktur ve aşıya gerek duyulmaz. Yolculuğa çıkmadan önce sağlık kontrolünden geçmeyi ihmal etmeyiniz. Eğer uzun bir yolculuğa çıkıyorsanız dişlerinizin sağlık durumunu kontrol ettiriniz. Eğer gözlük kullanıyorsanız, yanınıza bir çift yedek gözlük ve reçetenizi almayı unutmayınız.

Eğer özel bir ilaç kullanıyorsanız, gittiğiniz yerde bulamamanız ihtimaline karşın, yanınızda yeterli miktarda bulundurmaya dikkat ediniz. Kutunun, etiketli olan kısmı yerine, ilacın cinsinin belirtildiği kısmını yanınıza alınız, bu şekilde, ilacın bulunamaması durumunda yerine kullandığınız ilaca uygun başka bir ilaç verilebilir. Herhangi bir sorunla karşılaşmamak için, yanınızda, ilacı kullanmanızın yasal olduğunu belirten, doktorunuz tarafından yazılmış bir mektup veya reçete bulundurunuz.

Temel Kurallar

En önemli sağlık kuralı yediklerinize ve içtiklerinize özen göstermektir. Mide ağrıları en sık görülen seyahat hastalığıdır (yolcuların %30 ile %50'si iki hafta süren gezilerde mide sorunları yaşamaktadır). Fakat bu sorunların büyük bir kısmı ciddi sağlık problemlerine yol açmamaktadır. Ne yazık ki, zaman zaman yemek zehirlenmesi vakaları görülebilir. Bu nedenle, ihmalkar davranmamanızda yarar var.

Su

Malta'da musluk suyu içilebilir, ancak bol miktarda klorludur. Bu nedenle, eğer musluk suyunun tadından hoşlanmazsanız, şişe sularını tercih etmelisiniz. Kırsal kesimlerde, dere veya pınar olsun, en iyisi bu sulardan uzak durmaktır.

Sağlık Sorunları & Tedavi

Sıcak Yorgunluğu

Malta'nın aşırı yaz sıcağı, su ve tuz kaybı, yorgun düşmenize neden olabilir. Sıcak havaya alışmak için kendinize zaman ayırın, yeterli miktarda sıvı tüketin ve aşırı fiziksel güç harcamanızı gerektirecek aktivitelerden kaçının. Tuz kaybının belirtileri, aşırı yorgunluk, baş ağrıları, uyuşukluk, baş dönmesi ve kas ağrılarıdır. Tuz tabletleri almak yardımcı olabilir, ancak, yemeğinize biraz fazla tuz katmak daha iyi bir çözüm yoludur.

Güneş çarpması

Bu, zaman zaman ölümcül olabilecek, ciddi durum, vücudun ısı düzenleyici mekanizması çalışmaz ve vücut ısısı tehlikeli derecede yükselirse meydana gelir. Uzun süre aşırı sıcakta kalır ve yeterli miktarda sıvı tüketmezseniz, vücudunuz güneş çarpmasına karşı korunmasız kalır. Semptomlar, bitkin hissetme, fazla (ya da hiç) terlememe ve ateşinizin çok yükselmesidir (39-40° veya 102-106°C). Terleme durduğunda, vücut, pembeleşip kızarmaya başlar. Şiddetli baş ağrıları ve eşgüdümsel hareketlerde bozulma görülebilir. Ayrıca, hasta, saldırganlaşıp, düşünceleri karmaşıklaşabilir. Sonuç olarak, hasta, sayıklamaya başlayıp, sarsıntı geçirebilir. Böyle bir durumda hastayı hastaneye götürmek şarttır ancak yapılacak ilk yardım, hastayı gölge bir yere götürüp, kıyafetlerini çıkarıp, ıslak havluyla sarmak ve yelpaze ya da bunun gibi herhangi bir şeyle serinletmektir. Eğer hastanın bilinci yerindeyse, sıvı tüketmesini sağlayınız.

Uçak Yorgunluğu

Bu hastalık, bir yolcu, üç saat dilimi boyunca seyahat ettiği zaman (her saat diliminde bir saat fark eder) görülür. İnsan vücudunun bir çok fonksiyonu (ısı, nabız, sindirim ve boşaltım sistemi gibi) 24 saatlik bir döngüye göre düzenlenmiştir. Durmaksızın, uzun mesafelerde yolculuk yaptığımız zaman, vücudumuz kendini, vardığımız yerin 'yeni zaman' dilimine göre ayarlama ihtiyacı duyar. Bu nedenle, yorgunluk, zihin bulanıklığı, uykusuzluk, gerginlik, konsantrasyon bozukluğu ve iştah kaybı gibi şikayetlerimiz olabilir. Bu etkiler, üç gün içinde kaybolur, ancak, etkilerin şiddetini en aza indirmek için şunlara dikkat etmelisiniz:
. Yolculuğa çıkmadan önce bir iki gün dinlenin.
. Uykusuz kalmanızı önleyecek uçuş saatleri seçmeye çalışın. Gideceğiniz yere akşam saatlerinde varmanız, gece uyuyabileceğiniz anlamına gelir. Uzun uçuşlarda mola yerleri ayarlamaya çalışın.
. Aşırı yemekten kaçının (midenizin şişmesine sebep olacaktır). Uçuş sırasında alkollü içeceklerden kaçının (su kaybetmenize neden olacaktır). Bunun yerine, meyve suyu ve su gibi, karbonatsız ve alkolsüz içecekler tüketin.
. Sigara içmekten kaçının.
. Rahat kıyafetler giyin. Daha rahat uyuyabilmeniz için göz maskesi ve kulaklık bulundurabilirsiniz.
. Gitmekte olduğunuz bölgenin saat dilimine uygun bir uyku zamanı belirleyin.

Yol Tutması

Yolculuktan önce ve yolculuk esnasında hafif bir şeyler yemek yol tutması riskini azaltacaktır. Eğer yol tutmasına yatkınsanız, hareket oranı en az olan yerler seçiniz ( uçakta, kanata yakın yerler, gemide orta yerlerde, otobüslerde orta sıralarda). Temiz hava genellikle yardımcı olur. Okumak ve sigara içmekse sakıncalıdır. Yol tutmasını önleyecek ve uyuşukluğa sebep olacak ilaçlar, yola çıkmadan alınmalıdır. Zencefil (kapsul olarak bulabilirsiniz) ve nane kullanmak (naneli şekerler de dahil olmak üzere) size yardımcı olacak doğal yöntemlerdir.

Güneş Yanığı

Malta, kuzey Tunus'tan ve Cezayir'den çok daha güneyde yer alır. Bulutlu havada bile çok çabuk yanabilirsiniz. Güneş kremi, şapka ve burnunuz ve dudaklarınız için koruyucu krem kullanınız. Kalamin kremi veya güneş sonrası losyonları kullanmak orta derece yanıklara iyi gelecektir. Gözlerinizi kaliteli güneş gözlükleriyle koruyunuz.

Diyare

Su, yemek veya iklim değişikliği gibi basit faktörler kısa süren bir ishal sorununa yol açabilir. Ancak, her hangi başka bir semptom olmadan, sadece birkaç kere tuvalete koşmak ciddi bir sorunun habercisi değildir.

Özellikle çocuklarda ve yaşlı insanlarda daha sık görülen su kaybı, her çeşit ishalin en tehlikeli özelliğidir. Bütün durumlarda, en azından kaybedilen su oranını vücuda geri kazandırmak hatırlanması gereken en önemli tedavi yöntemidir. Şekersiz çay, soda veya alkolsüz, içinde %50 temiz su bulunan içecekler tüketmek yararlı olacaktır. İshalin çok şiddetli görüldüğü ciddi durumlarda, mineral ve tuz kaybını gidermek için tıbbi ilaçlara başvurmak gerekir. Kaynatılmış veya şişe suyuna karıştırabileceğiniz bu tabletler (ORS) çok yardımcı olacaktır. Acil durumlarda, bir litre kaynamış suya veya şişe suyuna altı çay kaşığı şeker ve yarım çay kaşığı tuz katarsanız büyük ölçüde önlem almış olursunuz. En az kusarak veya boşaltım yoluyla kaybettiğiniz oranda sıvı tüketmelisiniz. İdrar miktarınız size ne kadar sıvı tüketmeniz gerektiği konusunda bilgi verebilecek en önemli noktadır. Eğer çok az idrara çıkıyorsanız daha fazla su içmeniz gerekiyor demektir. Azar azar ama sık sık su içmelisiniz. İyileşene kadar hafif yemekler tüketmeye özen gösterin.

Loperamide veya diphenoxylate gibi ishal kesici ilaçlar, semptomları kısa süre için geçirip hastayı rahatlatsa da, kesin bir tedavi sağlamayacaktır. Bu ilaçları sadece tuvalete gidemeyeceğiniz zamanlarda, örneğin seyahate çıkmak zorunda kaldığınızda kullanınız. Bu ilaçların 12 yaşın altındaki çocuklar tarafından kullanılması tavsiye edilmez.

Mantar Enfeksiyonları

Mantar enfeksiyonları sıcak havalarda yaygınlaşır. Genellikle, kafa derisinde, ayak ve el parmaklarının arasında, kasıklarda derinin üzerinde görülür. Mantar enfeksiyonun hastalıklı hayvanlardan veya diğer insanlardan bulaşır. Islaklık ve nem bu hastalığın oluşmasında çok etkilidir.

Mantar enfeksiyonunu önlemek için rahat ve bol kıyafetler giyin, suni elyaflı giysilerden kaçının, sık sık yıkının ve vücudunuzu özenle kurulayın. Eğer mantara yakalanırsanız, mantarlı bölgeyi en az günde bir kere yıkayın, dezenfekte edici veya ilaçlı sabunlarla yıkayın, güzelce durulayın ve kuru kalmasına özen gösterin. Anti-mantar kremi veya pudralı ilaçlar uygulayabilirsiniz. Mantarlı bölgenin, mümkün olduğu kadar güneş ışığı almasını sağlayın. Bütün havlu ve iç çamaşırlarınızı sık sık değiştirin, sıcak suda yıkayın ve güneşte kurumaya bırakın.

HIV & AIDS

Human indeficiency virus (Hiv, bağışıklık sisteminde yetersizlik), bağışıklık sisteminin ihtiyaç duyulan oranda çalışmamasına yani Aids'e neden olabilir. Herhangi açık yarayla, kan veya vücut sıvısıyla temas kişiyi tehlikeye sokabilir. Hastalık gelelikle cinsel yollarla veya kirli iğneler yoluyla geçer. Aşı, akupunktur, dövme ve piercing gibi uygulamalar damar yoluyla uyuşturucu kullanımı kadar potansiyel tehlike oluşturur.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

HIV/AIDS ve hepatit B, cinsel temas yoluyla geçebilir. Diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında, belsoğukluğu, uçuk ve frengi ve idrar sırasında ağrı ve yanma gibi semptomlar yer alır. Siğil gibi bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklar, özellikle kadınlarda, daha güç fark edilebilir veya hiç fark edilmezler. Siğil hastalığı, belirtiler henüz fark edilmeden bile, kadınlarda ve erkeklerde kısırlığa yol açabilir. Frengi belirtileri zamanla tamamen kaybolur, ancak hastalık devam edip ilerde ciddi sorunların oluşmasına neden olabilir. Cinsel ilişkiden kaçınma %100 güvenli olan tek yol olsa da prezervatif kullanmak da hastalıktan korunmak için çok etkili yoldur. Bel soğukluğu ve frengi antibiyotikle tedavi edilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların her biri için farklı antibiyotikler uygulanır. Uçuk ve AIDS'in tedavisi yoktur.

Jinekolojik Hastalıklar.

Özellikle sıcak havalarda seyahat ederken, antibiyotik kullanımı, sentetik iç çamaşırları, terleme ve gebelik önleyici haplar, mantar gibi, vajinal hastalıklara yol açabilir. Mantar hastalıklarının ilk belirtileri, isilik, kaşınma ve akıntıdır. Bu hastalıklar, sirke, limon suyu veya yoğurt banyosuyla tedavi edilebilir. Nystatin, miconazole veya clotrimazole bezleri kullanmak yaygın bir tedavi yöntemidir. Hijyenik bakım uygulamak, bol ve rahat kıyafetler, pamuklu iç çamaşırları giymek bu hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar vajinal sorunlara yol açan en önemli nedendir. Semptomlar arsında, kötü kokulu akıntılar, ilişki sırasında ağrı ve zaman zamanda idrar sırasında yanma hissi yer alır. Tıbbi tedaviye başvurulmalıdır ve erkek partnerlerde muayene olmalıdır. Daha fazla bilgi için Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar bölümüne bakınız. Cinsel ilişkiden kaçınmanın yanı sıra, en iyi yol prezervatif kullanarak güvenli seksi tercih etmektir.

Böcek ısırıkları & Sokmalar

Arı ve eşekarısı sokmaları tehlikeli olmaktan ziyade ağrılıdırlar. Ancak, bu tarz ısırıklara alerjisi olanlarda şiddetli solunum problemleri görülebilir ve acil tıbbi müdahaleye gereklidir.
Kalamin losyonları veya böcek ısırığı spreyleri hastayı rahatlatır, ağrı ve şişme oranını azaltır.
Sivrisinekler, sıcak aylarda, Malta'da baş belası olabilir. Bu nedenle, yanınızda sinek kovucu ve sinek öldürücü maddeler getiriniz.

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.