Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09
 • EĞİTİM DİLİ
 • EĞİTİM YERİ
 • KURS TÜRÜ
 • EĞİTİM SÜRESİ
 • KONAKLAMA
DİL OKULU BUL

EN

İNGİLTERE
ÜLKE REHBERİ
Detaylı İngiltere Rehberi


AB Ortaklık Anlaşması Çerçevesince
İngiltere'ye Gelebilmek İçin Gerekli Şartlar

Ankara Anlaşması hükümlerinden yararlanmak için, yapacağınız işte ciddi olmanız, bu işi yapabilecek düzeyde İngilizce bilmeniz ve bu işin oluşmasını sağlayacak ölçüde sermayeniz olması yeterlidir.

Yaş Koşulu:

18 yaşından büyük olmalısınız.

Eğitim Koşulu:

Eğitim düzeyiniz önemli değildir. Ancak, yapacağınız iş, yasalar gereğince belli bir eğitim almayı gerektiriyor ise, o eğitimi almış olmanız önemlidir. Örneğin, evlerde temizlik işi yapan bir işletme açacaksanız, herhangi bir eğitim almanız gerekmez ancak TV tamirciliği yapacak iseniz, TV tamirciliği ile ilgili bir eğitim almış olmanız veya ustalık belgeniz olması gerekir.

Sağlık:

Sağlık durumunuz işinizi gerçekleştirmenize engel olmamalıdır.

Sermaye:

Ankara Anlaşmasında yapacağınız işi gerçekleştirecek düzeyde sermayeniz olmalıdır. Örneğin, marketlerde çorap satacak iseniz, yeterli çorap alıp ticaret yapabilecek düzeyde (500 Sterlin kadar) bir sermayeniz olmalıdır ancak bir restoran açacak iseniz, restoran açmanız için gerekli olan her türlü araç ve gereç alımına yetecek düzeyde (ortalama 100 bin sterlin) sermayeniz olmalıdır. Dolayısıyla, Ankara Anlaşmasında ihtiyaç duyacağınız sermaye yapacağınız işe bağlı olarak bir kaç yüz sterlinden bir kaç yüz bin sterline kadar değişebilir. Bu tamamen size ve seçtiğiniz işe bağlıdır.

Diğer Koşullar:

AT Ortaklık Anlaşması'na göre İngiltere'ye gelebilmek için aşağıdaki özellikleri taşımanız gerekmektedir:

 • Bulgaristan, Romanya veya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak (TC Vatandaşı iseniz, İngiltere'de yasal bir vize ile bulunuyor olmanız gerekir. İngiltere dışında bulunan TC Vatandaşlarının başvuruları şimdilik kabul edilmemektedir. Ancak, yakın bir zamanda bu durumda olanların da başvurularının kabul edileceği tahmin edilmektedir.)

 • Sadece tek bir işte çalışmak. Limited şirket, şahıs işletmesi veya diğer şahıslarla ortaklık kurarak (adi şirket) ticaret yapabilirsiniz.

 • İşinizde kar etmeye başlayana kadar geçecek sürede sizin ve ailenizin konaklama ve geçinme masraflarını karşılamaya yetecek kadar maddi imkanınızın olması gerekmektedir. (Yaklaşık 3-5 bin Sterlin).

 • Eğer limited bir şirket kuracaksanız veya ortak olacaksanız, şirketin sermayesinin çoğunluğuna sahip olmalısınız.

 • İş planı çıkarıldığında kuracağınız işin düzgün, eksiksiz ve uygulanabilir olması gerekmektedir.

 • Kuracağınız iş için yeterli sermayeniz olması gerekir. Kendinize bir Cafe açacaksanız 50-60 bin sterlin sermayeye ihtiyaç duyarsınız ancak evlere gidip sıradan temizlik işi yapan bir işletme açacaksanız bu sermaye 300-500 Sterlin civarında olacaktır. Önemli olan iş kurarken gerekli olan alet, edevat, donanım ve ekipmanları satın alabilecek birikiminizin olmasıdır.

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.