Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09
  • EĞİTİM DİLİ
  • EĞİTİM YERİ
  • KURS TÜRÜ
  • EĞİTİM SÜRESİ
  • KONAKLAMA
DİL OKULU BUL

SA

GNEY AFRIKA CUMHURIYETI
LKE REHBERI
Detayli Gney Afrika Rehberi


Vahşi Hayat ve Turizm

Güney Afrika 'nın vahşi hayatı ülkeye gelen birçok ziyaretçi için temel cazibe durumundadır. Güney Afrika 'nın milli parklarında ve diğer koruma altındaki alanlarında birçok av hayvanı türü yaşamaktadır.

Güney Afrika ayrıca, tabiatın korunması konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden biri kabul edilmektedir. Güney Afrika'daki damızlık ve relokasyon programlan gergedan, fil, kır ve siyah antilop, bufalo, çita ve vahşi köpek gibi hayvanları kapsamaktadır.

Çok çeşitli türde hayvanları koruyan milli parklar, Milli Parklar Kurulu tarafından idare edilmektedir. 195.485 km2 lik bir alanı kaplayan Kruger Milli Parkı yıllık 800.000 ziyaretçi sayısıyla Güney Afrika'nın en büyük çevre turizmi atraksiyon merkezidir.

Güney Afrika'da turizm Gayrısafi Milli Hasıla'nın yüzde 4,7 sini oluşturur. Güney Afrika 'da turizmin en hızlı gelişen kesimi çevre turizmi (ekoturizm) olup doğa fotoğrafçılığı, kuş izleyiciliği, botanik incelemeler, doğa yürüyüşü ve dağcılık bu kapsamdadır.

Kültüre yönelik turizm ve çevre turizmi birbirlerini tamamlamaktadır. Bu çerçevede kültür mirası köylere ve Bushman resimlerinin bulunduğu yerlere geziler düzenlenmektedir.

VAHŞİ YAŞAM CENNETİ

Bir çok ziyaretçi Güney Afrika'ya ülkenin koruma altına alınmış alanlarını ve safari kamplarını görmek üzere gelmekteler. Afrika'nın büyük kedileri -aslan, leopar ve çita- dev filler, gergedan ve su aygırları ile birlikte atalarının geleneklerini sürdürmeye devam ediyorlar. Ülke aynı zamanda bir kuş cenneti, 900 çeşit kuş türünü Güney Afrika'da gözlemlemek mümkün.

Safari kampları ise ziyaretçilerin zevkine göre çok çeşitli olanaklar sunmakta; beş yıldızlı otel restoranların servisini yakalayabileceğiniz süper lüks özel kamplardan, uyku tulumları içinde yıldızlan doya doya seyredebileceğiniz, geceleri kamp ateşlerinin yakıldığı çadırlı kamplara uzanan bir yelpaze...

Güney Afrika'nın en büyük koruma alanı ve Afrika'nın en eski milli parkı olan Kruger National Park'ta ise çok farklı seçenekler sunulmakta. Ancak hangi tarz konaklamayı tercih ederseniz edin en kısa sürede çevrenizi görmeyi, dinlemeyi öğrenecek, her ufak sesin, her görüntünün keyfini çıkaracak ve her çalının kokusunu alacak, her kıpırtıyı hissedeceksiniz... Tabii her an yanı başınızda sizlerle olacak park korucularını da bilgilerini ve tecrübelerini sizlerle paylaşmaya hazır bulacaksınız.

Ancak vahşi yaşam yalnızca fundalıklarla sınır değil: ülkenin kıyılarında dünyanın en iyi balina gözlem kayalıklarını ziyaret edebilir, ayrıca bu kıyılarda büyük koloniler halinde yaşayan fok balıklarını, penguenleri ve sayısız su kuşlarını da görebilirsiniz. Deniz derinliklerinin olağanüstü gizemi ile ilgilenenler ise ülkenin Hint Okyanusu açıklarında nesli tükendiği düşünülen tarih öncesi 'Selentere'yi görme şansını yakalayabilirler.

TATİLCİLER İÇİN BİR CENNET

Kıyı şeridinde kendinize uygun olan hobi alanlarından her hangi birini deneyimlemeyi tercih ediyorsanız, işte Güney Afrika kıyıları: balıkçılıktan yelkenciliğe, sörf sporundan yat gezilerine, tatil kasabalarının o canlı eğlencelerinden aklınıza gelebilecek her tür tatil beldelerine ve göz alıcı beş yıldızlı otellere kadar sayısız seçenekler burada sizleri bekliyor...

Durban'ın uçsuz bucaksız beyaz kumsallarını ve yanıbaşındaki Golden Mile'ın duraksız devam eden eğlencelerini, lunaparklarını, kışkırtıcı Hint pazarlarını kaçırmayın. Ve en önemlisi bu şehrin bir ticaret merkezi olduğunu da mutlaka göz önünde bulundurun. Cape Town'a gelince; Masa Dağının muhteşem panoraması, dünya çapında sofistike mağazaları, restoranları ve 17. yüzyıla dayanan zengin tarihi ile sizleri bekliyor. Çarpıcı gece hayatından ıssız koylara vuran dev okyanus dalgalarıyla Güney Afrika kıyıları ziyaretçilerini ülkeye davet ederken, bu ziyaretlerin tekrarını da böylelikle garantilemiş oluyor.

ŞEHİR KEYİFLERİ

Pietermaritzburg'un koloni dönemini yaşatan atmosferi, Bloemfontein'nin yerli Boer halkının tarihin derinliklerinden günümüze taşıdıkları asaletleri ve Başkent Pretoria'nın zarif Jakaranda ağaçları ile donatılmış sokakları... İşte bunlar her Güney Afrika şehrini benzerlerinden ayıran özelliklerden sadece bir kaç tanesi...

Johannesburg, 'Altına Büyük Hücum'la birlikte ülkeye gelen öncülerin o zorlu günlerinde kurulmuş ve bugün Güney Afrika ekonomisinin merkezi durumunda.

Çılgın, canlı, ihtişamlı, ve ülke ekonomisinin kalbi olan bu şehir iş dünyasının en görkemli şirket merkezlerinin bulunduğu ve çok rakamlı dolar anlaşmalarının yapıldığı bir metropol olarak unvanını koruyor. Bugün ise gelişmekte olan yatırımları daha çok Sandton ve kuzey kesimlerinde bulacak, ayrıca en lüks restoranları, modanın son çizgilerinin gösterime sunulduğu alış veriş merkezlerini ve döviz kurlarının turistlere en uygun değerlerde sunumunu yine burada yakalayacaksınız.

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.