Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09
  • EĞİTİM DİLİ
  • EĞİTİM YERİ
  • KURS TÜRÜ
  • EĞİTİM SÜRESİ
  • KONAKLAMA
DİL OKULU BUL

SA

GNEY AFRIKA CUMHURIYETI
LKE REHBERI
Detayli Gney Afrika Rehberi


Ulaşım ve Ehliyet

Güney Afrika'nın modern ve geniş ulaşım sistemi ülkenin ekonomisinde ve ayrıca diğer Afrika ülkelerinin ekonomisinde de önemli rol oynamaktadır.

Transnet ülkenin ana ulaştırma işletmecisi olup yılda 175 milyon ton yükü elden geçirmektedir. Transnet altı iş alanından oluşmuştur: demiryolu sistemi (Spoornet), paket piyasasında faaliyet gösteren bir hizmet sunucusu (PX), kapsamlı bir karayolu taşıma servisi (Autonet), Liman destek hizmetleri (Portnet), Güney Afrika Havayolları (SAA), petrol ürünlerinin taşınması için boru hattı (Petronet). Yılda 2.8 milyon yolcu karayoluyla -taşınmakta, buna karşılık ülkedeki abonman yolcuların yüzde 20'si ise Spoornet tarafından taşınmaktadır. Transnet yılda beş milyon iç hat, dış hat ve bölgesel uçuş yolcusuna hizmet vermektedir.

Spoornet'in 16 946 km'si elektrikli olan toplam 20 319 km uzunluğunda demiryolu hattı vardır. Güney Afrika'nın dünyaca meşhur Mavi Treni Pretoria ile Cape Town arasında düzenli sefer yapmaktadır. Trenin başarısı dolayısıyla, faaliyetleri Mpumalanga'nın oyun parkı bölgesi ile Garden Route'nun bir kesimine kadar uzatılmıştır. Söz konusu tren ayrıca Zimbabvve'deki Victoria Şelalesi'ne giden yeni bir sınır ötesi hizmet başlatmıştır.

Üç uluslararası havalimanı (Johannesburg, Cape Town ve Durban) ile önceden devlete ait olan altı havalimanı Airports Company şirketinin mülkiyetinde ve sorumluğundadır.

Uluslararası havayolları ve iç hat uçuşlarının yanı sıra charter uçuşlarını da kullanabilirsiniz. Tur operatörleri ülke genelinde günlük turlar düzenlemektedirler. Translux Express, Greyhound Citiliner ve Intercape danışabileceğiniz üç büyük firma. Şehiriçi trenlerinin verdiği hizmetler de ulaşım kolaylığı sağlıyor. Ayrıca her şehrin düzenli otobüs seferleri mevcut. Yerel taksilerle şehir dışına çıkmak kurallara uygun degil. Her zaman telefonla taksi isteyebilir veya taksi duraklarından taksiye binebilirsiniz. Taksimetrenin sıfır açılışlı olduğunu da hatırlatalım.

Güney Afrika Hava Yolları da dahil olmak üzere birçok uluslararası hava yolu ülkenin tüm dünya ülkeleri ile bağlantısını sağlamaktadır.

Türkiye'den Güney Afrika'ya uçuş süresi 9 saattır. Güney Afrika ile Türkiye aynı saat diliminde yer almaktadır.

Araba Kiralama: Sürücülerden uluslararası ehliyet talep edilmektedir. Ülke genelinde dokuz hava alanında araba kiralayabilirsiniz. Ayrıca Rent a Car hizmetini seyahat acentaları da sunmaktadır. Ülkede kara yollarının oldukça gelişmiş olması dolayısıyla, kara youlu ile ülkeyi dolaşmak avantajlı bir ayrıcalıktır.

Oto Kullanımı: Mükemmel karayolu bağlantılarıyla büyük şehirlerden küçük kentlere ulaşabilirsiniz. Güney Afrika'da trafik akışı İngiltere gibi soldan akmaktadır. Kentlerde hız sınırlaması genellikle 60Km, şehir dışına çıktığınızda 100km, otobanlarda ise 120km. Oto stopçular için durmanız ve park ettiğiniz aracınızda değerli eşyalarınızı bırakmanız güvenli değildir.

Ehliyet: Ülkede araba kullanabilmeniz için geçerli bir ehliyetinizin olmasl yeterli, ancak fotoğraflı ve İngilizce olmasl şartı var. Böyle bir ehliyete sahip değilseniz, Güney Afrika'ya gelmeden önce lütfen Uluslararası Sürücü Belgesi almayı unutmayın.

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.