Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09
  • EĞİTİM DİLİ
  • EĞİTİM YERİ
  • KURS TÜRÜ
  • EĞİTİM SÜRESİ
  • KONAKLAMA
DİL OKULU BUL

SA

GNEY AFRIKA CUMHURIYETI
LKE REHBERI
Detayli Gney Afrika Rehberi


Güney Afrika'da Turist Olmak

İnsanlar artık Güney Afrika'nın yalnızca siyaşi durumu ve hep o gündemdeki altın madenlerinin ötesinde, ülkenin değişik özelliklerini de keşfetmeye başladılar. Bunlar arasında dikkati çeken en önemli konular şüphesiz vahşi yaşam, doğal güzellikler, kültürel farklılıklar, ülkeye has yemekler ve Güney Afrika şarabı.... Bu zenginliklerden uzun süre uzak kalındıktan sonra, hergün sayıları artan insanlar Güney Afrika turizminin yeniden doğuşunun bir parçasını oluşturmaya başladılar. Işte bu bizim sizlere sundugumuz bir davetiye; siz de Güney Afrika'yı hissetmek, koklamak, tatmak, ona dokunmak, onu duymak ve görmek üzere bu yeni uyanışa katılın. Ve Güney Afrika'nın sunabileceği eşsiz güzellikleri, manevi bir yükseliş ve keyif ile deneyimleyin.

Gelin bu bir kaç sayfa içinde Afrika kıtasının en Güneyinde sizleri bekleyen sayısız heyecanları tanıtalım...

Peki, bizler "dünya içinde bir dünya" sloganıyla acaba ne demek istiyoruz? Belki de bu ülke farklı yaşamları biraraya getirdi ve birbirlerine bağladı!! İşte burada! Güney Afrika her köşesinde ülkeyi görmeye gelen herkesi şaşırtacak kadar sayısız zıtlıkları içinde barındıran bir "Cornucopia" sunuyor.

Tarih öncesi dönemlerin ilk insanlarına ait yapılan fosil araştırmaları sonucu, dünyanın bu bölgesinin bir zamanlar insanlığın beşiği olduğuna inanan bilim adamları var. Bu görüşten hareketle, ülkeye baktığımızda, aslen Güney Afrika "yuvaya dönüş", bir diğer değişle insanlığın özüne dönüşü simgelemekte.

Bu ülkede insanlar doğayla bütünleşmişler. Aslında çoğu kişi ülkeye dolu dolu bahsedilen zengin vahşi yaşam ve muhteşem doğal güzellikler için geliyor. Bir de ekoturizm sizin ilgi alanınızda ise, Güney Afrika'yı görmemeniz düşünülemez..... Belki de diğer kıtalarda tamamiyle veya hemen hemen kaybolmaya yüz tutan insanlık mirasını keşfetmek üzere burayı gezmek ve görmek isteyeceksiniz.

Bir çok eyaleti, bir çok şehri ziyaret edeceksiniz. Her gittiğiniz şehrin kendine has serüvenlerini mutlaka yakalayacaksınız. Tüm bu sofistike kentler, uluslararası moda sunuşlarından, yeni akımlara, 21.yüzyılın son teknolojilerine kadar geniş bir yelpazeyi gözleriniz önüne serecektir. Ülkeye renk katan caz dinletileri, isterseniz yerel tiyatrolar, muzikaller, festivaller, ve tabii önemli spor olayları da Güney Afrika'da yakalayabileceğiniz diğer bazı yaşam keyifleri. Tabii zamanın sessizce akıp gittigi sakin kentler de yok degil.....

Yalnızca bir kıyı kaşifi olmayı da isteyebilirsiniz. Gelin ve 3000km boyunca uzanan kıyı şeridinde ister koşar adımlarla ister yavaş yavaş yürüyerek güneşi bir de burada; Güney Afrika'da selamlayın. Belki de şehrin cılgın kalabalığından uzak sakin bir balıkçı kasabası tercihiniz olacaktır.... veya dünyanın en ünlü balina izleme kayalıklarına çıkacaksınız belki de köşelere sıkışmış küçük kasaba halklarının, büyük kentlere has üretimlerinden tamamiyle uzak, kendilerine özgü dokumaları, boncuk işleri, el sanatları ve eşsiz sanat eserlerini tanımayı, görmeyi isteyeceksiniz.

Güney Afrika'da 11 resmi dilin akıllara durgunluk veren varlığı kültürel çeşitliligin kanıtıdır. Bu çeşitlilik her ne kadar sadelikle örtüşmese de, Babil'deki o çok farklı dillerin kullanılmasının yarattığı karmaşanın aksine, ülke genelinde İngilizce'nin ikinci lisan olarak kabul edilip konuşulması, iletişimi kolaylaştırmaktadır.

Konaklama, en lüks tercihlerden en kısıtlı bütçelere uyqun bir yelpazeye yayılmıştır. En basit çadır tatilinden, safari kamplarına, oda - kahvaltı pansiyonlara, hatta kendin pişir kendin ye işletmelerine kadar uzanmaktadır. Bütçeniz el verdigi oranda paranızın karşılığını alabileceginiz bir tatili belki de yalnızca Güney Afrika'da bulabilirsiniz diyoruz !!

Bu ülkedeki tatil deneyiminizi kolaylaştıracak en önemli etkenlerden biri de ulaşım ağıdır. 60 uluslararası havayolu şirketi dunyanın herhangi bir yerinden ülkeye ulaşımınızı sağlar ve bağlantılı iç hat uçuşlarla da başlıca merkezlere gidelibirsiniz. Uzak yerleşim bölgelerine ise son derece gelişmiş kara yolu ağı ile ulaşabilirsiniz. Dunyanın en lüks tren yolculuklarından birini de Güney Afrika'da yapabilirsiniz. 'Blue Train' veya 'Rovov Rail' ile olağanüstü lüks ve keyifli bir yolculuğu neden tercih etmeyesiniz......

Dunyanın en eski ve en geniş yüzölçümüne sahip Kruger Milli Park'ı Mpumalanga EyaLeti sınırları içinde. Parka adımınızı atar atmaz beş büyükleri; Aslan, Fil, Buffalo, Gergedan ve Leopar'ı görmek üzere gözlerinizi çevrede gezdirmeye başlayabilirsiniz. Ancak Park hayatının keyfi tabii ki beş büyüklerle sınırlı degil. Farklı türlerdeki maymunlar, uzun gövdeleri ile iki ayakları üzerinde duran küçük kafalı Güney Afrika gelincikleri ve inanılmaz renk ve sesleriyle hayatıntza canlılık katacak olan kuşlar her an sizlerle beraber olacaktır.

Milli parkların yanı sıra, Mpumalanga ve tabii tüm diğer eyaletlerde sizleri bekleyen özel safari kamplarında korucular eşliginde katılacağınız turlarla özel safarileri de deneyimleyebilirsiniz. Jiplerle park hayvanlarını takibe çıkıp, gece safarilerinde hayatınızın en unutulmaz maceralarından birini yaşayabilirsiniz.

Uluslararası bir havaalanına iniş yapıyoruz : Johannesburg International Airport

Ve Johannesburg; hareketli, canlı, kozmopolit. Ancak 1880'1erin altın madenciliğinin o kendine has atmosferini bünyesinde halen barındıran bir kent. Nguni dilinde Johannesburg 'iGoli' yani altın demek. Bulunduğu eyalet ise Gauteng; Sotho dilinde 'Altının yeri' anlamına geliyor. Gauteng eyaleti Güney Afrika ekonomisinin merkezini oluşturuyor.

Yorgunluktan bitkin düşene dek alış veriş mi yapmak istiyorsunuz? Alış veriş merkezleriyle ünlü Gauteng tam size göre! Bu dev merkezlerde aradığınız herşeyi birarada bulabilirsiniz. Üstelik dövizinizi yerli para birimi Rand'a çevirdiginizde karlı olacaksınız....

Pretoria, Johanneburg'un yaklaşık 50km kuzeyindeki idari başkent. Jo'burg'dan daha agır başlı ve vakur. Sayısız açık alanı, 100 den fazla parkı ve bir de mubteşem hayvanat bahçesi ile kent sizleri bekliyor

Pretoria baharda tüm şehri pembeye boyayan Jakaranda ağaçları ile ünlü ve biz bu büyüleyici manzarayı sakın kaçırmayın diyoruz. Ayrıca Sir Herbert Baker'in belki de dünyada benzeri olmayan, dev bir anfitiyatro olarak tasarladığı mimari şaheseri 'Hükümet Binaları Kompleksi' tüm vakur görünümleriyle aniden karşınıza çıkacaktır. İşte bunu kaçırmanız mümkün değil!

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.