Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09
  • EĞİTİM DİLİ
  • EĞİTİM YERİ
  • KURS TÜRÜ
  • EĞİTİM SÜRESİ
  • KONAKLAMA
DİL OKULU BUL

SA

GNEY AFRIKA CUMHURIYETI
LKE REHBERI
Detayli Gney Afrika Rehberi


Sanat Kültür ve Spor

SANAT ve KÜLTÜR

1994 yılında Sanat ve Kültür Bakanlığı kurulmuş ve yeni bir daire, Sanat, Kültür Bilim ve Teknoloji Dairesi sanat, kültür, bilim ve teknoloji konularını üzerine almıştır. Bakanlık ayrıca, bütün Güney Afrika vatandaşlarına sanatı taşıyabilmek amacıyla Sanat ve Kültür Görev Grubu'nu (Actag) kurmuştur.

Güney Afrika nüfusunun heterojen doğası, kendisini dil, sanat ve dinlerde gösteren bir kültürler mozaiğinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Güney Afrika'nın çeşitli halkları düşünülerek Anayasa' da 11 resmi dil kabul edilmiştir.

Güney Afrika'lı sanatçılar sanatın bütün alanlarında faaliyet göstermektedir: resim, heykel, tiyatro, müzik, opera, bale ve edebiyat. Güney Afrika' lı sanatçıların pek çoğu uluslararası platformda tanınmaktadır.

Anayasa' da ibadet özgürlüğü tanınmış olup bu konudaki resmi politika dini ibadetlerin birbirine karışmamasını öngörmektedir. Nüfusun yüzde 80'i HIristiyandır. Diğer önemli dini gruplar arasında Hindular, Müslümanlar ve Yahudiler sayılabilir.

SPOR VE EĞLENCE

Güney Afrika'lı sporcu kadın ve erkekler Güney Afrika'nın ve dünyanın oyun alanlarında dereceler almakta, dünya rekorları, Afrika kıtası ve milli rekorlar kırmaktadırlar. Amerikan futbolu, futbol, tenis, kriket, golf, bovvling, yüzme, motor sporları, boks ve atletizm popüler sporlardan bazılarıdır.

1994 seçimlerinden sonra, spordaki dengesizliklere el atmayı hedefleyen bir plan oluşturulmuş olup bu kapsamda ulusal düzeyde spor toto organizasyonu, ulusal spor ve eğlence akademisi, sporun her seviyesini kapsayacak gelişim programları, kırsal bölgelerde spordan mahrum olanlar için çok amaçlı tesisleri ile Güney Afrika'nın sporcu vatandaşları için bilimsel destek hizmetleri oluşturulması ve kurulması öngörülmektedir.

1996 yılı Güney Afrika sporu açısından coşku verici bir yıl olmuştur. Bafana Bafana (milli futbol takımı) Afrika Kupasını almıştır. Yine Olimpik ve Yarı Olimpik oyunlarda birkaç madalya kazanılmış, Dünya  Golf Kupası ile Dünya Kadınlar Bovvling Şampiyonasında başarılar    elde edilmiştir. 1997 yılında CapeTown  2004 Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği için yarışmıştır

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.