Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09
  • EĞİTİM DİLİ
  • EĞİTİM YERİ
  • KURS TÜRÜ
  • EĞİTİM SÜRESİ
  • KONAKLAMA
DİL OKULU BUL

SA

GNEY AFRIKA CUMHURIYETI
LKE REHBERI
Detayli Gney Afrika Rehberi


Çevre Koruma

Güney Afrika, istişari Çevre Politikası (CONNEPP) olarak bilinen danışmanlık politikası aracılığıyla mili-çevre politikasını geliştirmektedir. Deniz kirliği, atmosfer, çiçeklerin ve hayvanların korunması, balina avcılığı, Antarktika, nükleer silah denemeleri, sulak alanların korunması ve çölleşme gibi çeşitli konularda yapılan uluslararası antlaşmalara imza koymuştur.

Resmi olarak koruma altındaki alanların Güney Afrika'nın toplam yüzölçümündeki payı yüzde 5,5'tir. Bu alanlarda tehlike altındaki ve sayıları azalmakta olan hayvanlar korunmakta, ekolojik olarak azalan yaşam alanları eski haline dönüştürülmekte, kaya sanatı ve tarihi binalar gibi kültürel ve tarihi hazineler ile drenaj alanları koruma altına alınmaktadır.

Çevrenin korunmasında devletin sergilediği rolün yanı sıra şu anda ülkede, çevrenin korunması, vahşi hayat ve genel çevre konularında odaklanmış 400'ün üzerinde kuruluş, ve ayrıca botanik ve bahçıvanlıkla ilgili 37 kuruluş bulunmaktadır.

Temmuz 1996'da Geelbek'te Batı Sahili Milli Parkı Altın Sahaları Çevre Merkezi'nin açılışı ile birlikte çevre eğitiminde yeni standartlar belirlenmiştir. Güney Afrika'daki bir milli parkta ilk defa yüz kişiye kadar olan gruplara çevre kursları ve bu kurslarla birlikte konaklama imkanı verilmektedir.

DÜNYA NİMETLERİ

Johannesburg ve Reef'in bir zamanlar Büyük Altın Avcılarının merkezi olduğu gibi, bugün de Free State Eyaleti altın yatakları ile Güney Afrika altın üretiminin merkezi ve zenginliğin simgesi. Doğa bu eyalete yalnızca dillerden düşmeyen altını değil, aynı zamanda zengin platin ve elmas madenlerini de bahşetmiş.

Dünya elmas başkenti, aslında zengin maden ocaklarıyla ünlü Kuzey Cape Eyaletinin, Kimberley şehri 1800'li yılların başında 21 kıratlık taşın bir çocuk tarafından bulunmasıyla Büyük Elmas Avcıları dönemi başlamış ve şehir dünyanın odaklandığı merkez olmuştur.

Ülkeye gelen pek çok ziyaretçi madencilik tarihimize ve sanayimize hayranlıklarını dile getiriyorlar. Yine bir çok ziyaretçi Güney Afrika'nın zengin madenlerine duydukları ilgi ile mücevher veyahut bir sanat objesi satın almak istiyorlar.

Her biri ayrı bir değer olan dünya nimetlerini Batı Cape Eyaletin'de başlı başına bir endüstri kolu olan şarap bağlarında bir tura çıkmadan tamamlamış sayılmazsınız. Ayrı bir sanat dalı olarak değerlendirilen şarapçılığın başlangıcı 17. yüzyıla dayanmaktadır. Bölgeye ziyaretinizde içtenlikle karşılanacağınızı, tam bir öğretici tur alabileceğinizi, çeşitli şarapları tatma imkanı yakalayabileceğinizi ve pazarlık çerçevesinde ünlü şaraplardan satın alabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Güney Afrika'ya bu kısa bakış ülkenin güzelliklerini, canlılığını ve çeşitliliğini ortaya koymaya şüphesiz yeterli değildir; ancak gözden kaçırılmayacak bir husus da Güney Afrika'daki çiçeklerin zengin yaşamıdır. Batı Cape Eyaleti - Garden Route dünyadaki en güzel sayfiye kasabalarından biri; St Lucia Wetlands koruma altına alınan Dünya Koruma Alanlarından bir başkası, ve tabii mini 'Cape Floral Kingdom' da dünyanın altı büyük çiçek krallıklarından ve uluslararası unvana sahip. Nitekim, Namaqualand'da her baharda çöl görünümünden sıyrılarak inanılmaz bir ziyarete dönüşen ve adeta bir halı gibi her yeri kaplayan bu sihirli çiçekleri görmek üzere akın eden ziyaretçilerle dolup taşıyor.

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.