Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09
  • EĞİTİM DİLİ
  • EĞİTİM YERİ
  • KURS TÜRÜ
  • EĞİTİM SÜRESİ
  • KONAKLAMA
DİL OKULU BUL

AU

AVUSTRALYA
ÜLKE REHBERİ
Detaylı Avustralya Rehberi


MÜZELER VE GALERİLER

Avustralyalılar özellikle görsel sanatlara düşkündürler. Her yıl yedi milyon insan tek bir sanat galerisini ziyaret etmektedir. ( Sergilere bazen ekkas denir ) Avustralya'nın Arthur Streeton, tom Roberts ve Sidney Nolan gibi ünlü ressamları dışarıda Avustralyalı yazarlar ölçüsünde tanınmasalar da eserlerini keşfetmelisiniz. En ilginç modern sanat ekollerinden biri "Brushmen of the Bush" adını taşır ve Broken Hill maden kasabasında konuşlanmıştır. Jack Absalom, Pro Hart ve Kohn Pickup gibi sanatçılar burada İç Bölge imajları ve nesneleriyle karışık eserlerini sergilerler ve snat derleri verirler.

Canberra da ulusal bir resim galerisi vardır ama tüm eyalet başkentlerinde klas galeriler ve gezilmeye değer müzeler bulunur. Her eyalette tarihi mimari değeri olan binaları korumak için federal Kültür Mirası komisyonları bulunur.

Çagdas Avusturalya sanatlari, en az geldikleri toplum ve kita kadar essiz ve çok yönlüdür. Hem dünyanin en eski kültürel geleneklerine hem de göçmen kültürlerinin zengin karisiminin yuvasi olan antik bir toprak yapisini yansitmaktadırlar.
Yerli halktan ve yerli halktan olmayan sanatçilar, Avusturalya'nin çesitli biçimlerde ortaya koydugu yaratici zorluklara ayni sekilde karsilik vermekte ve uluslararasi ilgiyi Avusturalya'nin sanat ve kültürüne çekecek yeni ifade yollari gelistirmektedir.
Müzik, tiyatro ve dans da dahil tüm gösteri sanati biçimleri, Avusturalya'da yogun bir ilgiyle takip edilmektedir ve son yillarda yeni gelisme ve ustalik seviyelerine ulaşmıştır.

Avusturalya, edebiyatını çağdaş İngilizce eserler dünyasinin en canli dallarindan biri haline getiren bir çok önemli sair ve roman yazari çikartmistir.
Bir yüzyilin son çeyregi boyunca, Avusturalya filmleri gerek popüler gerekse elestirel begeni açısindan övgüye deger bir basari tatmistir.
Avusturalya'da her yil, ülke genelinde sergilenen çok çesitli sanat biçimlerini vurgulayan bir çok büyük festival düzenlenmektedir.
Sidney Olimpiyat kutlamalarinin bir parçasi olarak, 2000 yılında düzenlenen Olimpiyat Sanatları Festivali, Temmuz ayından Ekim ayına kadar sürmüştür. Dönüm noktasi niteligindeki pek çok yapimin ve serginin en öne çikanlari sunlardir:

. Olimpiyat Mesalesinin gelisini gösteren, Sidney Opera Binasindaki debdebeli opera ve bale galalari;
. Tubowgule - Sularin Bulusmasi - kareografisi Bangarra Dans Toplulugu tarafindan gerçeklestirilen bir karsilama töreni;
. Sidney Senfoni Orkestrasi ve dünyanin en büyük solistlerinden bazilarinin da katilimiyla birlikte 1000 uluslararasi müzisyen ve sarkici tarafindan verilen konser;
. Avusturalya dogumlu Lloyd Newson'in Ingiltere-asilli beden tiyatrosu toplulugu DV8'in prodüksiyonunun dünya ilk gösterimi;
. Efsanevi çagdas dans kumpanyasi, Tanztheater Wuppertal Pina Bausch, gösterisi;
. Bir Olimpiyat kültür programi için simdiye kadar sergillen en genis kapsamli görsel sanat programlari.

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.