Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09
  • EĞİTİM DİLİ
  • EĞİTİM YERİ
  • KURS TÜRÜ
  • EĞİTİM SÜRESİ
  • KONAKLAMA
DİL OKULU BUL

AU

AVUSTRALYA
ÜLKE REHBERİ
Detaylı Avustralya Rehberi


Ülkeye Giriş

Avustralya'ya giriş yaparken karşınıza çıkacak olan Avustralya Göçmen İşleri yetkilileri çok keskindirler ama en azından yaklaşımları nazik ve hoşgörülüdür. Avustralya tahminen 50,000 yasadışı göçmene ev sahipliği yapmaktadır ve bu rakamın artmasını hiç mi hiç arzu etmemektedir. O yüzden ülkeyi neden ziyaret ettiğinizi, nerelerde barınacağınızı ve ülkede kalacağınız sürede nasıl geçineceğinizi size soracaklardır. Genç insanlar iyice töhmet altındadırlar ve 30 yaşın altındaki herkes yetkililer için potensiyel bir yasadışı işçidir.

Eğer sizden şüphelendilerse gideceğinizi söylediğiniz yerler için önceden bilet alıp almadığınızı kontrol ederler. Ayrıca dönüş biletinizi alıp almadığınız da sorulur. Tabi Türkiye'den Avustralya için bu tür rezervasyonlar yaptırmış olmanız pek olası değildir. Ayrıca kalacağınız süre içinde harcamayı planladığınız para da iyice sorgulanacaktır. Kural olarak vizeniz varsa, nakit 10 poundla bile giriş yapabilirsiniz. Ama uygulamada türlü zorluklar yaşanabilir tabi. Siz bir kaç yüz dolar nakit ya da seyahat çekleri ile kredi kartlarınızı göstermek üzere hazır bulundurun. eğer tatil vizesi ile gelip yetkililere yeterli para ya da kaynak gösteremezseniz sizden Avustralya'da size garanti verecek bir telefon numarası ya da adres istenecektir. Saatler geçtikten sonra bile bir yetkilinin gelip sizden tüm hikayeyi tekrar anlatmanızı istemesine şaşırmayın.

Yetkiliye Avustralya'ya girmek için uygun olduğunuz kabul ettirdikten sonra pasaportunuzu mühürle onaylayacak ve maksimum kalış sürenizi (tarih olarak) oraya yazacaktır. Bu onay uluslararası bir sigorta kapsamındaysanız seyahat esnasında kullanacağınız türlü hizmetlerin (sağlık gibi) sigorta kapsamında sayılması için gereklidir. Yetkilinin pasaportunuzu onayladığından emin olun.

Sürenizi uzatmak için DMA'ya (Göç ve Kültürler Arası İlişkiler Bürosu) başvurabilirsiniz ama ikna edici bir gerekçeye ve aynı ölçüde paraya sahip olmalısınız. Bunun yerine örneğin Yeni Zelanda ya da Endonezya'ya uçup oradan tekrar giriş baş vurusu yapmak daha elverişli bir yoldur. Son düzenlemeler sayesinde Avustralya içindeyken tatil vizenizi iş ziyaret vizesine çevirmenize de imkan vermektedir.


Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.