Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09
  • EĞİTİM DİLİ
  • EĞİTİM YERİ
  • KURS TÜRÜ
  • EĞİTİM SÜRESİ
  • KONAKLAMA
DİL OKULU BUL

AU

AVUSTRALYA
ÜLKE REHBERİ
Detaylı Avustralya Rehberi


CAIRNS

Uzak Kuzey Queensland'ın başkenti bir turizm ütopyasıdır. Güneş, ucuz barına, ucuz yemek, tropik atmosfer ve bir dolu faaliyet. Ama burası turistlerin sakinlerden kat kat fazla olduğu ve bazen para için hiç de hpş olmayan şeylerin gerçekleştiği bir yerdir. Esplanade şimdilerde bir ticari turizm merkezidir ve eski tembel günlerinden eser kalmamıştır. Başka bir düş kırıklığı daşehrin hiç plajı olmaması, bunun yerine çamurlu düzlükler, mango tarlaları ve nar bahçeleri olmasıdır. En yakın plajlar 20 km uzaklıktadır ve bunların arasında bir de çıplaklar kampı bulunur ( ama çıplak denize girmenin yasal suç olduğunu unutmayın).

Cairns her yerden uzaktır. Ona en yakın devley ya da eyalet başkenti Port Moresby yani Papua Yeni Gine başkentidir. Brisbane, Darwin ve Alce Spirings hep 2000 km uzaklıktadırlar. Ulaşım araçları gelişmş de olsa şehir kendini bir izolasyon duygusundan kurtaramaz. Orijinal ismi Trinity Bay olan Cairns Port Douglas ile Queensland'ın daha kuzeyinde daha yetkili olmak için mücadele vermiş ve trenyolu kavşağı olması sebebiyle bundan galip çıkmıştır. Ama daha çok arazi pek fayda getirmemiş şehrin ana gelirleri gene de turizmden elde edilmiştir ve edilmektedir. Bir çok turisti çeken şey tabi ki büyük mercan kayalığıdır. Cairns'te kayalığa en kolay geçişlerden bir vardır. ama ayrıca şehir hem içeri hem de sahile doğru bir çok güzel şirin kasabaya gitmek için de yol üstündedir.

İklim

Bu kadar kuzeyde olunca doğal olarak tropik ve yağışlı bir iklimi vardır. Turistlere "yeşil" ya da "gökkuşağı" olarak verilen yağmurlu sezon Aralıktan Mart'a kadar sürer. Eğer bir yaz turu düşündüyseniz Cairns'te ıslanırım diye düşünüp onu rota dışı bırakmayın. Yağmur ani sağanaklar halinde gelir ve geçer, ayrıca deniz meltemleri nemi düşük tutar. Ama yağışlı mevsimde şehirden fazla kuzeye gidemezsiniz çünkü yolları su basmış olur.
 

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.