Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09
  • EĞİTİM DİLİ
  • EĞİTİM YERİ
  • KURS TÜRÜ
  • EĞİTİM SÜRESİ
  • KONAKLAMA
DİL OKULU BUL

Dil Okulu Seçiminde Hangi Kriterlere Dikkat Etmelisiniz?

yurtdışı dil okuluÖncelikle kendinizi, amacınızı ve beklentilerinizi sorgulamalısınız. Bunun dışında, gideceğiniz okulun kalitesini danışman firmanızdan öğrenmeli, daha önce giden öğrencilerin memnuniyetini araştırmalısınız. Bu tabii ki çok uzun bir uğraş olacaktır sizin için.

Sayıları on bini aşan dil okulları arasından size en uygun olanı belirlemek, sizi biraz aşan bir bilgi birikimini gerektirir, bu yüzden mutlak surette deneyimli bir danışman firması ile temasa geçmelisiniz.

Danışman firmaların bu hizmet için sizden para isteyeceğini veya gideceğiniz okulun ücretinden daha fazlasını sizden talep edeceklerini düşünerek sakın korkmayın. Bu firmaların nerede ise tamamı, bu hizmet için sizden hiç bir ücret almadıkları gibi size okul ücretinde bazı küçük indirimler de yapabilirler.

Akreditasyon gerçekten çok önemli midir?

Yeni yeni ortaya çıkan dil okulu dernekleri, yani bilinen adıyla akreditasyon kurumları vasıtası ile, okullar belli standartlara getirilmeye çalışılmaktadır. Türkiye'de eğitim danışmanlığı hizmeti veren kurumların çoğu kırtasiye kalabalığı yaparlar ve kendi okullarının akreditasyona sahip olduğunu, başka kurumlarda bunun olmadığı yönünde reklam yaparlar.

Aslında okulların bir birliğe üye olması biraz reklam, biraz etkileme biraz da öğrencilerin illaki bir birlik üyesi olanlara rağbet etmelerinin bir sonucudur. Bunu genel anlamda standardizasyon çalışması olarak algılamak en doğrusudur. Bu birliklerden şunlar iyi ya da şunlar kötü gibi bir sıralamaya gitmeyeceğiz. Çünkü bu akreditasyon kurumlarının iyi yada kötü olmasından daha önemli olanı, gideceğiniz okulun nasıl bir okul olduğudur. Yani, bir okulun herhangi bir akreditasyon kurumuna üye olması onun iyi ya da kötü olduğunu göstermez.

Örneğin Londra'nın en ucuz ve kalitesiz okullarından olan London Study Center'in üye olduğu BRITISH COUNCIL ve ARELS akreditasyon kurumlarına Londra'nın en saygın okullarından olan EMBASSY CES veya LSI grubu da üyedir.

Demek ki, bir okulun kalitesini üye olduğu akreditasyon kurumu değil, doğrudan okulun kendisi belirlemektedir.

Kriterler nasıl belirleniyor?

Küçük okul seçin: Yurtdışında dil eğitiminde küçük bir okul seçmek çok önemlidir. Bire bir ilginin yoğun olması anlamında elden geldiğince küçük sınıflardan oluşan ve çok az öğrencinin olduğu bir okul seçmeniz, sizin hocalarınızla ve hocalarınızın sizinle daha çok iletişim kurması açısından son derece yararlıdır.

Bütçenize göre davranın: Dil eğitimi için ayırdığınız bütçe kısıtlı bir bütçeyse, bu okulun bulunduğu ülkeye gitmek için yapacağınız uçak bileti masrafını ve bu okulun bulunduğu şehirdeki hayat pahalılığı endeksini göz önünde bulundurun. Örneğin uçak bileti bedeli 1000 dolar civarında olan ABD veya Avustralya yerine, İngiltere'yi seçmeniz akıllıca olabilir. Yine aynı şekilde bütçenizi denk getirmek için İngiltere'de Londra gibi pahalı bir kent yerine, hayatın daha ucuz olduğu küçük kasabaları seçmeniz önemlidir.

Ucuz okullara aldanmayın: Yurtdışında çok sayıda ucuz ve kalitesiz okul vardır. Çoğunlukla öğretmenlik vasfı olmayan kişilerden oluşan öğretmen kadrolarına sahip olan bu okullar, size fazla birşey veremez. Üstelik vize amiri ucuz okullara kayıt olan öğrencilerin eğitimde ciddi olmadıklarını düşünebileceğinden vize almanız bir hayli zor olabilir. Son aylarda İngiltere'deki (Evendine college, Oxford House College, London Study Centre gibi) ucuz okullara kayıt olanlarda ciddi vize sorunları ortaya çıkmıştır.

Her pahalı okul iyi okul demek değildir: Artık markalaşmış isim yapmış malların nasıl ki modası geçmişse, markalaşmış ve isim yapmış dil okullarının da modası geçmiştir. Pahalı malın kaliteli olduğunu düşünmeyin, bu önyargınızı dil okulu seçiminde kafanızdan mutlaka silin.

Mutlaka bir aracı kurum kullanın: Yurtdışında hangi okula gidecekseniz gidin, mutlaka Türkiye'deki bir aracı kurumu kullanın. Bu aracı kurumlar ücretlerini öğrenci gönderdikleri okuldan aldıklarından, sizden ek bir ücret almazlar, üstelik sizin adınıza her türlü yazışmayı kendileri yaparlar. Böylece hem zamandan hem de paradan tasarruf etmiş olursunuz. Üstelik vize almada bu aracı kurumların deneyimlerinden yararlanırsınız.

Okuldaki Türk öğrenci oranına dikkat edin: Sadece Türkler'den ya da çoğunluğu Türkler'den oluşan dil okulları size bir yarar sağlamaz. Mümkün olduğunca çok uluslu veya her ulustan birkaç öğrencinin olduğu okulları seçmeye özen gösterin.

Küçük sınıflar: İyi bir dil öğrenimi için en fazla 15 kişilik sınıflar seçilmelidir. Mümkün ise çok daha az kişiden oluşan sınıflara öncelik verilmelidir. Ancak sınıf mevcudu azaldıkça maliyetin artacağı gerçeği de göz ardı edilmemelidir.

Eğlenceli yerleri tercih edin: Yabancı dil öğrenmek demek, bütün gün sınıfta oturup ders çalışmak demek değildir. Dil öğrenmek için sosyal olmak zorundasınız. Yabancı dil öğrenmek demek gezmek, dolaşmak, alışveriş yapmak, spor yapmak, insanlar ile konuşmak demektir. Bu neden ile mümkün olduğunca eğlenceli, kültürel ve sosyal etkinlikleri yoğun olan merkezi şehirlerdeki okulları tercih etmelisiniz.

ICEP WORLD'DE DİL OKULU SEÇİMİ :
ICEP WORLD'de dil okulu seçimi sizin özel ihtiyaçlarınıza ve gelecekteki hedeflerinize göre yapılır. Bunun için ICEP WORLD eğitim danışmanları, yukarıda sayılanlara ek olarak;

  • Bugüne değin yurtdışına yolladığımız binlerce öğrencimizin referanslarını,
  • Orada yaşayan öğrencilerin tavsiyelerini,
  • Uluslararası rating kuruluşlarının puanlamalarını

baz alarak ve yerinde okulları bizzat ziyaret ederek sizlere önerilerde bulunmaktadır.
Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.